Czas na Bieszczady

​To góry idealne dla całej rodziny. Na turystów czekają zapierające dech widoki oraz trasy spacerowe. A tonące w śniegu pagórki będą frajdą dla dzieci.

Pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie co roku przyciąga coraz więcej turystów
Pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie co roku przyciąga coraz więcej turystów123RF/PICSEL

Chwila oddechu

To dobre miejsce, aby choć na chwilę zwolnić tempo i odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Zwiedzanie Bieszczadów warto rozpocząć od Wetliny. To świetne miejsce dla dzieci, które marzą o dużej ilości śniegu. Wieś ta to takie bieszczadzkie Zakopane, z tym że spokojniejsze, bo o wiele mniej zatłoczone.

Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich
Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich123RF/PICSEL

Stąd prowadzą szlaki na piękną Połoninę Caryńską, Wetlińską i Rawki. Ci, którzy chcą zaliczyć największy szczyt - Tarnicę (1346 m n.p.m.) powinni rozpocząć wędrówkę w Ustrzykach Górnych. Po drodze często można natknąć się na zająca lub łanię.

Szlakiem cerkwi 

Na trasie z Ustrzyk Dolnych do Górnych znajdują się Lutowiska. Ta wieś ma wielowiekową tradycję, żydowski cmentarzyk i piękny kościół. Blisko stąd do Smolnika nad Sanem z jego piękną bojkowską cerkwią. W Bieszczadach zachował się cały szlak tych zwykle drewnianych budowli. Warto obejrzeć choć część z nich.

Bieszczady to raj dla amatorów nart biegowych
Bieszczady to raj dla amatorów nart biegowych123RF/PICSEL

Raj dla narciarzy

Te okolice będą też rajem dla amatorów biegówek. Narty, spacery i kolejka ci, którzy chcą pozjeżdżać na nartach, mają do wyboru m.in. stację narciarską Gromadzyń i Lawortę w Ustrzykach Dolnych. Do dyspozycji turystów jest też bieszczadzka kolej wąskotorowa, muzeum przyrodnicze BPN oraz restauracje, w których można smacznie zjeść, a po długim spacerze wypić dobrego grzańca.

W XIV wieku pojawiają się w Bieszczadach wołoscy pasterze
W XIV wieku pojawiają się w Bieszczadach wołoscy pasterze123RF/PICSEL

Dodatkowe informacje

W Bieszczady najlepiej wybrać się samochodem. Kierujemy się na Rzeszów, a następnie na Sanok. Jeśli planujemy podróż pociągiem, to czeka nas przesiadka w Rzeszowie. Warto zwiedzić w Bieszczadach: Podziemia zapory wodnej w Solinie. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie - czynne od wtorku do soboty zwiedzimy za darmo. Ciekawą ofertę dla turystów przygotowała także Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych. 

Zobacz także: 

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas