Dokąd nad jeziora?

Latem wszyscy chcieliby poodpoczywać nad wodą. Przy odrobinie szczęścia i dzięki naszym podpowiedziom uda się Wam uniknąć tłumów. Czasem wystarczy odjechać parę kilometrów od najbardziej obleganych miejsc, aby znaleźć znacznie spokojniejsze zakątki!

article cover
East News

Dokąd nad jeziora?

Pojezierze suwalskie

Największym jeziorem regionu są Wigry. Mimo wszystko wciąż należą do wyjątkowo spokojnych akwenów, między innymi ze względu na położenie w granicach Wigierskiego Parku Narodowego.

Na północnym krańcu jeziora znajduje się klasztor kamedułów, w którym w 1999 roku nocował Jan Paweł II. My polecamy urokliwe Jezioro Pomorze w okolicy Gib. Za bazę wypadową możecie obrać Augustów, będący również uzdrowiskiem.

Na zdj. Jezioro Wigry
Pojezierze brodnickie

Gdy Mazury opanują dzikie tłumy, udajcie się bardziej na zachód, w okolice Brodnicy. W samym mieście zwiedzicie ciekawe zabytki, takie jak ruiny zamku krzyżackiego. 

A wśród okolicznych lasów odkryjecie sporo zacisznych akwenów, m.in. Jezioro Zbiczno, które polecamy, czy nieco dalej Jezioro Skarlińskie, też niezbyt oblegane.

Na zdj. Jezioro Zbiczno
Pojezierze lubuskie

Między dwoma jeziorami, Cieczą i Łagowskim, kryje się prawdziwa perełka zachodniej Polski. Jest nią Łagów. 

Nie można nie zachwycić się wspaniałą pruską zabudową miasta, średniowiecznymi bramami i zamkiem zakonu joannitów. Jednak nas interesują głównie jeziora. Oprócz wspomnianych wyżej polecamy jeziora Lubiąż i Niesłysz.

Na zdj. Łagów perla ziemi lubuskiej
U podnóży gór

Pięknie prezentują się akweny położone w rejonach górskich. Zwykle są to sztuczne zbiorniki, np. Jezioro Międzybrodzkie w Beskidach i Solińskie, nazywane bieszczadzkim morzem, a utworzone po zbudowaniu zapory w Solinie.

Można się tu poczuć jak na bajkowym alpejskim Jeziorze Como! Za to Nyską Riwierą bywa określane malownicze Jezioro Nyskie na Śląsku.

Jezioro Międzybrodzkie
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas