Reklama

Reklama

Dominikana: Najpiękniejsze zatoki świata

Dominikańskie zatoki Bahía de Samaná i Rincón zostały jako pierwsze na Karaibach przyjęte do Klubu Najpiękniejszych Zatok na Świecie.

Klub Najpiękniejszych Zatok na Świecie z siedzibą we Francji powstał w 1997 r., a jego misją jest ochrona miejsc wyjątkowych ze względu na przyrodę i kulturę, utrzymanie miejscowych warunków i rozwiązywanie problemów związanych z ruchem turystycznym. Na liście Klubu znajduje się m.in. San Francisco Bay w Stanach Zjednoczonych, Ha Long w Wietnamie czy Mont Saint-Michel we Francji.

Półwysep Samaná odkrył Krzysztof Kolumb 12 stycznia 1493 w trakcie swojego drugiego rejsu po Karaibach. Co roku miejsce przyciąga coraz to więcej obcokrajowców, ale pomimo tego utrzymuje swoją autentyczną atmosferę. Opustoszałe plaże z delikatnym białym piaskiem i kryształową wodą, nad którą pochylają się palmy kokosowe to główne atrakcje regionu północno-wschodniego. Na przykład plaża Rincon przy Las Galeras została przez czasopismo "Conde Nast Traveller“ ogłoszona drugą najlepszą plażą na świecie.

Reklama

Obserwacja humbaków

Ulubioną atrakcją na Samanie jest obserwowanie waleni humbaków. Z zimnych grenlandzkich wód co roku od połowy grudnia do stycznia przypływają stada humbaków w liczbie od 3 do 5 tysięcy. Zostają tu aż do marca, rodząc potomków. Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (World Wildlife Fund) Republika Dominikańska jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można obserwować te olbrzymie stwory, ważące do 40 ton.

Można je podziwiać z wieży widokowej Punta Balandra lub z łodzi wycieczkowej, która może pływać przy stadzie maksymalnie 30 min. W drodze powrotnej łodzie zatrzymują się na wyspie Cayo Levantado, gdzie kręcono reklamę znanego rumu, a gdzie uczestnicy wyprawy mogą spróbować morskich specjałów.

Droga do raju

Na półwyspie Samaná znajdują się trzy lotniska. Na międzynarodowe Catey (AZS) latają w zimie czartery z Katowic. Na El Portillo (EPS) i Arroyo Barril (DAB) lądują samoloty z pozostałych dominikańskich regionów. Samanę można zwiedzić ze statku.

W 2009 r. rząd dominikański otworzył autostradę, która łączy Samanę z lotniskiem międzynarodowym Las Américas w Santo Domingo. Turyści zakwaterowani w Punta Cana mogą pojechać na wycieczkę na Samanę małym samolotem. Po drodze rozciągać się będzie zapierający dech w piersiach widok na dziką przyrodę, białe piaszczyste plaże oraz na pagórki mogotes, porośnięte egzotyczną roślinnością.

Samaná znana jest z szerokiej oferty zakwaterowania: od małych hoteli, apartamentów, willi, hoteli butikowych aż po międzynarodowe kurorty all inclusive. Te znaleźć można głównie w regionie Santa Bárbara de Samaná, metropolii samańskiej prowincji, założonej w 1751 r., a także w letniskach Las Galeras i Las Terrenas.

 

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama