Reklama

Reklama

Drezno: Deptak Europy

To jedno z najpiękniejszych niemieckich miast. Swoje najlepsze czasy przeżywało na początku XVIII wieku i ślady tamtego wielkiego rozkwitu widoczne są do dziś.

Panorama miasta zapiera widok. Spora była w tym zasługa elektora Saksonii Augusta, zwanego Mocnym. Kiedy został królem Polski, postanowił nadać Dreznu wygląd godny władcy olbrzymiego państwa. To właśnie wtedy August kazał zbudować Zwinger, czyli piękny barokowy pałac. Prowadząca do niego brama ozdobiona jest królewską koroną, polskim orłem i herbem Wettinów, z których wywodził się August Sas. Mówiło się w tamtych czasach, że Polska miała dwie stolice - Warszawę i Drezno.

W mieście mieszkało wtedy wielu Polaków - byli to głównie magnaci, bogatsza szlachta, wojskowi związani z dworem królewskim, a także ich liczna służba. Kolejne polskie ślady odnajdziemy w słynnym Kościele Dworskim. 

Reklama

Nad jego wejściem znajduje się herb Rzeczpospolitej z czasów Augusta. We wnętrzu świątyni umieszczono szkatułę z sercem króla. Jego ciało spoczywa natomiast na Wawelu. Wielu naszych rodaków schroniło się w Dreźnie po upadku najpierw Powstania Listopadowego, a potem Styczniowego. 

Tutaj mieszkał i tworzył przez wiele lat Józef Ignacy Kraszewski. To właśnie w Dreźnie powstała jego słynna powieść Stara baśń. W domu, w którym mieszkał w dzielnicy Radeberger Vorstadt obecnie mieści się poświęcone pisarzowi muzeum.

Polacy, którzy mieszkali w stolicy Saksonii, często przychodzili też na słynne Tarasy Brühla, czyli promenadę nad Łabą. Dziś również tętni ona życiem. Można przy niej podziwiać najważniejsze zabytki Drezna. Z kolei pod tarasami znajduje się przystań parowych statków wycieczkowych, które od 1836 roku pływają z turystami po rzece. Koniecznie trzeba odwiedzić także kościół Najświętszej Marii Panny i wejść na jego wieżę, bo roztacza się z niej piękna panorama miasta. 

Świątynię otacza plac Neumarkt z licznymi kafejkami i stoiskami z pamiątkami. Warto zatrzymać się tu na chwilę przy filiżance dobrej kawy. Będąc w mieście warto zajrzeć do sklepu Molkerei, który w 1988 roku został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najpiękniejsza mleczarnia świata. Jego ściany, sufity oraz podłogi wyłożone są pięknymi, kolorowymi kaflami i lustrami. Jest też fontanna z porcelany tryskająca mlekiem. Leżące niedaleko polskiej granicy Drezno aż prosi się by je odwiedzić. Warto tu przyjechać choćby na weekend. 

Jak najlepiej dojechać 

Do Drezna szybko i łatwo dojechać samochodem - miasto znajduje się na trasie najdłuższej europejskiej autostrady E40. Z Wrocławia i Jeleniej Góry kursują bezpośrednie pociągi do Drezna, cena biletu zaczyna się od 67 zł od osoby w jedną stronę. Do stolicy Saksonii z większych miast w Polsce dojedziemy autobusami różnych przewoźników. 

Ceny biletów zaczynają się od 19 zł od osoby w jedną stronę. W mieście znajduję się bardzo dużo niedrogich hosteli, które oferują różnorodne pokoje, zarówno 2-osobowe, jak i wieloosobowe. Ceny wahają się od 34 do 90 zł od osoby za noc, w zależności od pokoju i czasu pobytu. W Dreźnie znajdziemy również wiele małych, ale wygodnych hotelików, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach starego miasta. Ceny za pokój zaczynają się od 130 zł od osoby za noc.  

Zobacz także:Rewia
Dowiedz się więcej na temat: podróże | Drezno

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy