Reklama

Reklama

Egipt - raj nie tylko dla płetwonurków

Piramidy i świątynie, afrykańskie krajobrazy i piaszczyste plaże, olśniewające rafy koralowe oraz ciepłe morze przez cały rok - tym Egipt przyciąga miliony turystów. Polacy wciąż najchętniej wybierają ten kraj na letni wypoczynek.

To kraj arabski, leżący na pograniczu Afryki i Azji. Posiada znakomicie rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Luksusowe hotele oferują swoim gościom mnóstwo atrakcji i niezapomniane przeżycia, a turyści pragnący odpocząć w skromniejszych warunkach bez problemu znajdą nocleg w mniejszych, kameralnych hotelikach.

Popularne kurorty i najsłynniejsze zabytki

Najbardziej znanymi kurortami turystycznymi są Hurghada i Sharm el Sheikh. Nieco mniejsze, jednak równie popularne, ze względu na bogactwo zabytków klasy światowej to El Gouna, Asuan, Dahab, El Gouna, Taba i Luxor. Warto również odwiedzić stolicę kraju - Kair.

Reklama

Hurgada - niegdyś wioska rybacka, teraz to jeden z największych kurortów turystycznych w Egipcie. Usytuowany jest nad Morzem Czerwonym. To istny raj dla płetwonurków - rafy koralowe, setki gatunków ryb zachęcają do podziwiania podwodnego świata. Hurgada to także miasto tętniące życiem, w którym każdy turysta znajdzie dla siebie coś interesującego.

Sharm el Sheikh to miasto położone na południu półwyspu synajskiego. Położone jest nad trzema zatokami. To światowa stolica pasjonatów nurkowania - podwodny park krajobrazowy Ras Muhamed kusi bajecznymi rafami koralowymi, niecodzienną roślinnością, słonecznymi plażami, a także możliwością nurkowania z rekinami.

Kair - stolica kraju. To tutaj świat współczesny miesza się ze starożytnym - z jednej strony wysokie, okazałe biurowce i superdrogie samochody, z drugiej strony lepianki, w których wciąż mieszkają ludzie i wozy ciągnięte przez osły. W Kairze znajduje się jedyne metro w Afryce, posiada dwie linie i wciąż jest rozbudowywane. To ogromne miasto pełne jest zabytkowych budowli, świątyń, które warto zobaczyć. Oto ważniejsze atrakcje turystyczne:

• jeden z największych meczetów na świecie - Ibn Tuluna,

• jeden z największych bazarów na świecie - Khan al Khalili,

• największy islamski grobowiec w Egipcie - Mauzoleum Imama asz-Szafi,

• Cytadela Saladyna - w jej obrębie znajdują się pałace, muzea, meczety.

El Gouna - miejscowość w stylu beduińskim. Wzorowana jest na włoskiej Wenecji - położona jest na wysepkach połączonych kanałami i mostami. To romantyczne i urokliwe miejsce, gdzie turyści znajdą wiele maleńkich, stylowych restauracji, kawiarni czy pubów.

Giza - tutaj znajdują się najsłynniejsze piramidy na świecie (Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa) oraz wyrzeźbiony w skałach Sfinks, który robi największe wrażenie na turystach przybywających do Egiptu.

Taba - na pograniczu Egiptu, Jordanii, Izraela i Arabii Saudyjskiej znajduje się piękne i urokliwe miasteczko otoczone masywem górskim. Stąd statkiem można się dostać na Wyspę Faraonów, na której znajduje się Forteca Salah El-Din, która powstała w XII wieku.

Asuan - jest najdalej wysuniętym miastem na południe kraju. Tutaj turysta poczuje starożytną atmosferę dzięki licznym budowlom, posągom, świątyniom i grobowcom. Asuan położony jest na Nilem, jego bliskość sprawia, że nie przypomina on pustynnego miasta, ale jest pełne zielonej roślinności.

Dahab - niegdyś wioska beduińska, teraz urokliwe turystyczne miasteczko z niską zabudową hoteli, restauracji, kawiarni i sklepów. Oferuje także turystom nurkowanie i inne sporty wodne.

Luxor - w starożytnym Egipcie był centrum kulturalnym. Znajdują się tu najsłynniejsze grobowce i świątynie. Każdy turysta powinien obowiązkowo zobaczyć grobowiec Tutenhammona oraz świątynię w Karnaku oraz luksorską.

Raj dla płetwonurków

Dla osób chcących dopiero rozpocząć przygodę z nurkowaniem Egipt to idealne miejsce. Podwodny świat jest przepiękny, można w nim podziwiać różnorodność, setki gatunków ryb i koralowców. W tej bardzo słonej i specyficznej aurze żyje wiele niespotykanych nigdzie indziej okazów, co jest wyjątkową gratką dla płetwonurków.

Zanim jednak wejdziemy do morza trzeba zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa. Żyje tu wiele parzących okazów koralowców, jeżowców a w niektórych miejscach można spotkać rekina. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie z pomocy Egipcjan, którzy z tym światem podwodnym są znacznie lepiej zaznajomieni.

Zazwyczaj w hotelach każdy turysta może przejść kurs nurkowania i otrzymać odpowiedni certyfikat, który obowiązuje na wodach całego świata. Osoby, którym nurkowanie nie jest obce, mogą skorzystać z kursów doskonalenia lub też wypłynąć na pełne morze i tam np. eksplorować zatopione statki.

Wody Morza Czerwonego, jak i Śródziemnego to także znakomite warunki do uprawiania innych sportów wodnych, takich jak widnsurfing czy kiteserfing.

Egipt to kraj gorący i suchy. W lipcu i sierpniu temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 40 stopni, zimą nie spadają poniżej 20. Dla polskiego turysty najbardziej optymalny wydają się okres pomiędzy kwietniem a czerwcem i wrześniem a listopadem. Wybierając jednak wycieczkę do Egiptu w okresie jesienno-zimowym trzeba pamiętać, że nocą temperatura może spadać nawet do 8 stopni. Dlatego też wówczas obowiązkowo pakujemy też cieplejsze ubrania.

Morze ciepłe jest przez cały rok, chociaż podczas zimowych miesięcy temperatura wody może spadać poniżej 20 stopni. Wówczas turyści liczący na pluskanie się w ciepłej wodzie powinni wybrać hotel z podgrzewaną wodą w basenach.

O czym trzeba pamiętać w Egipcie?

Nie należy pić wody z kranu bez przegotowania, grozi to "zemstą Faraona", czyli problemami żołądkowymi. Warto zaopatrzyć się w wodę mineralną, nią myć zęby oraz spożywane owoce i nie korzystać z kostek lodu w barach czy restauracjach. Jeśli jednak już przytrafi się to komuś, warto udać się do najbliższej apteki, gdzie bez recepty można kupić lekarstwa, które szybko pozwalają pokonać dolegliwości.

To kraj islamski, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad miejscowej kultury. Kobiety w miejscach publicznych, a w szczególności w miejscach kultu, nie powinny epatować nagością. Wystrzegać się powinny krótkich spodenek, sukienek na ramiączkach czy zbyt głębokich dekoltów. Niezbyt dobrze widziane jest również publiczne przytulanie czy pocałunki na ulicy.

Napiwki - to coś naturalnego, warto mieć zawsze przy sobie jakieś drobne pieniądze, chętnie przyjmie je recepcjonistka, kelner czy pokojówka.

Szczepienia - nie ma listy wymaganych szczepień przy wyjeździe do Egiptu. Jeśli jednak jedziesz do tego kraju na dłużej, zaszczep się przeciwko żółtaczce i durowi brzusznemu, a także przyjmij profilaktycznie środki przeciwko malarii.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy