Inowrocław: Tutaj pooddychasz!

To „miasto na soli” jest oazą spokoju, wyciszenia i harmonii. Stanowi idealne miejsce na leczenie i regenerację sił.

123RF/PICSEL

Inowrocław: Tutaj pooddychasz!

Wśród niej są bananowce, bambusy, drzewa cytrynowe, egzotyczne ptaki i ryby. W pobliżu zobaczymy też ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską. Miejscowość cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego, badania WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wykazały, że jest to miasto o najczystszym powietrzu w Polsce.

Źródło: Na żywo
Nie wszyscy kuracjusze przybywający do tej uzdrowiskowej miejscowości wiedzą, że kilkadziesiąt metrów pod ziemią, pod domami Inowrocławia zalega strop tzw. wysadu solnego. Już od 2 tys. lat odparowywano tutajbowiem sól z solanek, a nawet była fabryka sody. 

Z czasem wyrobiska sięgnęły aż 600 m głębokości. Przy okazji odkryto podziemny raj. W ścianach chodników, komór i grot odsłonięto kolorowe warstwy krystalicznej soli (halitu) i towarzyszących jej minerałów. Turystyczna trasa do tzw. grot kryształowych była niesłychaną atrakcją Inowrocławia.
Aby zapobiec ich zapadaniu się, zamknięto kopalnię i zalano wyrobiska. Teraz można je obejrzeć w Muzeum im. Jana Kasprowicza, który kiedyś tutaj mieszkał. Obecnie miasto słynie z ogrodowych dywanów. Co roku sadzi się tutaj 100 tys. kwiatów, które układają się w bajeczne, wypielęgnowane „obrazy”. 

Jest tu wiele rzadkich okazów: ognik szkarłatny, irga dammera, runianka japońska, juka karolińska. Utworzono ogrody wzorowane na watykańskich: geometryczne klomby z alejkami w stylu włoskim i barokowy krzyż z bukszpanu.
W muszli koncertowej możemy posłuchać orkiestry promenadowej, która wykonuje przeboje i muzykę poważną. 

Grają także kapele ludowe i młodzieżowe orkiestry dęte. Na przyjezdnych duże wrażenie robią tężnie solankowe, drugie (po Ciechocinku) co do wielkości w kraju. Mają kształt dwóch połączonych wieloboków, mierzą 9 m wysokości i 300 m długości.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas