Reklama

Reklama

Jak robić efektowne zdjęcia z ukrycia

Wakacje to idealny moment, by uzupełnić rodzinne albumy nowymi wspomnieniami. Atmosfera rozprężenia w towarzystwie najbliższych osób, a do tego atrakcyjne i malownicze miejsca to bardzo wdzięczny temat sesji zdjęciowych. Jak w efektowny sposób zatrzymać w kadrach ulotne chwile?

Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym przywieziesz z urlopu wyjątkowe, fotograficzne pamiątki.

Wyższość swobody nad sztucznością

"Uśmiechnij się szerzej!". "Popatrz w obiektyw!", "Odrzuć włosy z twarzy!". "Stań prosto!". Ile razy, przechadzając się miejskim deptakiem lub leżąc na plaży, zdarzyło ci się usłyszeć podobne, dobiegające zewsząd komendy?

A jaki jest efekt wymuszania określonych pozycji? Po fali urlopów media społecznościowe zalewają wątpliwej jakości zdjęcia, na których wakacyjny luz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Fotografowani ludzie przybierają nienaturalne pozy, mimika twarzy również pozostawia wiele do życzenia. Profesjonalne, pozowane sesje lepiej zostawić zawodowcom w studiu lub w plenerze. Ty skup się na spontanicznych ujęciach z dyskretnych miejsc. Możesz być pewna, że w rezultacie stworzysz fotograficzne arcydzieła z prawdziwego zdarzenia.

Reklama

Wybierz dogodne miejsce

Nie każda przestrzeń nadaje się do robienia spontanicznych zdjęć z ukrycia. W zatłoczonych, obleganych przez turystów zabytkach raczej trudno będzie ci przedzierać się z obiektywem przez las sylwetek, by wybrać idealne ujęcie. Próby "zakradania się" z aparatem źle mogą skończyć się w miejscach kultu religijnego lub w środkach transportu publicznego.

Największe pole do popisu stworzy ci otwarta przestrzeń. Wyjeżdżasz z rodziną nad morze? Oderwij się od swojej gromadki na kilkanaście minut i popatrz na swoich bliskich z dystansu. Obserwuj ich zachowanie i wyczekuj odpowiedniego momentu. Dzieciaki wbiegające z impetem do ciepłego morza, wspólna budowa zamków z piasku lub rozgrywki frisbee to idealny moment, by złapać w locie kilka swobodnych, ale równocześnie zjawiskowych kadrów.

Na świetne ujęcia możesz "polować" również w nieco spokojniejszych okolicznościach. Drzemka na hamaku, lunch w restauracji, wspólne leniuchowanie na tarasie w blasku zachodzącego słońca. Wykorzystaj potęgę naturalnego światła i pozwól sobie oraz swoim bliskim na wakacyjną improwizację.

Dyskrecja przede wszystkim

Nie wszyscy przepadają za nachalnymi fotografami, dlatego najważniejsze w twojej pracy będzie zachowanie dyskrecji. Im mniej osób poczuje na sobie oko obiektywu, tym lepszy efekt końcowy uda ci się osiągnąć. Niezbędny w tym wypadku jest odpowiedni sprzęt fotograficzny. Wybierz aparat z dłuższym obiektywem, który pozwoli ci na maksymalne wyostrzenie zasadniczej części kadru.

Ciekawy efekt uzyskasz stosując także mocne rozmycie tła. Stopień rozmycia zależy od kilku parametrów, m.in. wartości przysłony, ogniskowej (potocznie nazywanej zoomem) i odległości obiektywu od przedmiotu lub osób, którym robisz zdjęcia. Odpowiednio skonfigurowane właściwości wysokiej klasy sprzętu pozwolą ci stworzyć ciekawe i unikatowe zdjęcia bez uszczerbku na ich jakości. A przy okazji z łatwością ukryjesz się przed swoimi potencjalnymi modelami.

Nastawienie fotografa

Zdjęcia z ukrycia wymagają również szeregu miękkich umiejętności. Zestresowany zdemaskowaniem człowiek z aparatem raczej nie wzbudzi zaufania, nie wspominając już o braku skupienia na odpowiednich ujęciach. Jeśli widzisz, że ktoś cię dostrzegł, zrezygnuj ze zdjęć. Możesz być pewna, że podczas obróbki fotografii nie wyjdzie z tego nic przyzwoitego (zwłaszcza, jeśli miałaś do czynienia z osobą, która ewidentnie za aparatem nie przepada).

Podróżowanie w większych grupach to również większy komfort sesji z ukrycia. Dzięki lawirowaniu w tłumie nie rzucasz się w oczy i możesz w spokoju ducha skupić się na wybranej grupie docelowej lub pojedynczych osobach. Warto też postawić na portrety w dużych zbliżeniach, bo nic tak cudownie nie oddaje letniej, wakacyjnej atmosfery, jak uśmiechnięte, zrelaksowane i opalone twarze naszych bliskich.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy