Reklama

Jak unikać opłat za nadbagaż?

Opłaty za nadbagaż to spora niedogodność. Dowiedz się, jak ich uniknąć.

1. Przed podróżą samolotem warto sprawdzić, czy nie będziemy musieli płacić za bagaż. 

Wyjazdy wakacyjne, urlopowe, rodzinne spotkania, podróże służbowe wiążą się z koniecznością zabrania mnóstwa rzeczy. Chcemy zabrać jak najwięcej bagażu, bo przecież nie wiadomo, czy nagle nie zmieni się pogoda lub nie będą nam potrzebne dodatkowe rzeczy. Przed każdym wylotem warto więc sprawdzić dokładnie, jakie opłaty przewidują linie lotnicze za nadbagaż.

2. W samolocie możemy mieć dwa rodzaje bagażu.

Bagaż podręczny możemy wziąć ze sobą na pokład samolotu. Nie powinien on przekraczać wymiarów: 55 cm x 40 cm x 25 cm. Powinien on zmieścić się w luku bagażowym nad siedzeniem pasażera. Waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 10 kg (ale zależy to od linii lotniczych, w niektórych może wynosić nawet 20 kg). Opłata za bagaż podręczny zawarta jest w cenie biletu.

Reklama

Cięższy bagaż, tzw. rejestrowany, podróżuje w luku bagażowym. Opłata za niego (do określonej wagi, najczęściej 15-20 kg) jest wliczona w cenę biletu, ale głównie w tradycyjnych liniach lotniczych np. Lot lub British Airways. Jednak tzw. tanie linie lotnicze mogą pobrać opłatę za każdy kilogram bagażu rejestrowanego, dodatkowo wprowadzając limit wagi na taki bagaż, np. do 15 kg.

Każdy dodatkowy kilogram, który nie mieści się w limicie, stanowi nadbagaż. Jego koszty mogą być wysokie - ceny mogą wynosić 10, 20 euro za każdy dodatkowy kilogram.

3. Czasem bardziej się opłaca przesłanie bagażu kurierem.

Gdy nasz pobyt będzie długi i musimy zabrać dużo rzeczy, bardziej korzystne niż przewożenie ich samolotem i płacenie za nadbagaż jest wysłanie bagażu kurierem i odebranie go w wyznaczonym miejscu za granicą. Możemy dzięki temu sporo zaoszczędzić.

Na przykład kilogram nadbagażu w liniach Wizzair kosztuje 45 zł, a za przewiezienie paczki o wadze do 30 kg do kraju w UE przez firmę kurierską (np. 4logis.pl lub UPS) zapłacimy 122 zł. Firmy kurierskie oferują też usługę ubezpieczenia przesyłki. Nadanie bagażu kurierem może być szczególnie korzystne dla osób, które wyjeżdżają za granicę na dłużej, np. do pracy czy na studia. Przygotowując się do podróży samolotem, rozważmy więc możliwość wysłania naszego bagażu przez kuriera.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: bagaż | samolot | podróże | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy