Jantar. Wakacje nad Bałtykiem
Jest takie miejsce nad polskim morzem, gdzie bursztyn sam może wpaść Ci w ręce, Indianie chodzą po ulicach, a na plaży nie ma tłumów. I to się dzieje naprawdę.
Na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, tam, gdzie zaczynał się Szlak Bursztynowy, w gminie Stegna leży wieś turystyczno-rybacka Jantar. Prawdopodobnie jej nazwa pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bursztyn. Miejscowość kusi turystów nie tylko swoimi pięknymi plażami i mikroklimatem, ale też spokojem i ciszą. Ale jeśli to Cię nie przekonuje, niech rankingi dadzą Ci do myślenia – według nich Jantar znalazł się wśród „Najpiękniejszych miejscowości plażowych 2015 roku”.
To trzeba zobaczyć
Skoro miejscowość słynie z bursztynowych plaż, nie dziwi, że największą atrakcją są odbywające się tu latem finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Polegają one na wyłowieniu oraz wybieraniu jak największej ilości bursztynów za pomocą kaszorów i grabi w wyznaczonym miejscu plaży.
Uczestnicy mają na to 10 minut. Zawodom towarzyszą też inne imprezy, więc wtedy w Jantarze robi się trochę gwarniej niż zwykle. A jeśli jeszcze Ci mało bursztynu, wybierz się do miejscowego Muzeum Bursztynnictwa. Małym i dużym dzieciom spodoba się indiańska wioska. Tym, którzy chcą odkryć okolice, polecamy podróż kolejką wąskotorową – dotrzesz nią do Malborka, Grudziądza lub Sztumu.
Stegna
6 km i jesteś w Stegnie. Tu warto zajrzeć do kościoła, w którym znajdują się zabytkowe freski oraz barokowe organy.
Forsterówka w Orlu
Niedaleko Sobieszewa (około 14 km od Jantaru), w Orlu, znajduje się dawna rezydencja Alberta Forstera, zwanego katem Pomorza, którą ten otrzymał na swoje 31. urodziny od führera.
Sztutowo
Około 10 kilometrów od Jantaru znajduje się miejscowość, w której mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof.
Indianie nad morzem
Marzy Ci się trochę Ameryki w środku lata? Zajrzyj do Indiańskiej Wioski. Turystów. Oprowadzają po niej pisarz Leszek Michalik i Joanna Mazurek – indianistka ze Stanów Zjednoczonych.
Informator
Jantar - Panuje tu specyficzny mikroklimat, morskie powietrze pełne jodu i olejków eterycznych jest korzystne dla osób chorujących na serce, płuca i z problemami układu nerwowego. Więcej informacji na stronie: www.mierzeja.pl .
Dojazd - pociągiem i autobusem z większych miast Polski do Gdańska, a stąd jeszcze około 40 minut jazdy autobusem.
Ciekawostki W latach 1945-1947 miejscowość nosiła nazwę Paców. Żniwa bursztynowe trwają od listopada do kwietnia, po zimowych sztormach. Nazwa "bursztyn" pochodzi od niemieckiego "bernstein" (kamień, który się pali).