Reklama

Jaworki - polski cud na liście UNESCO

Pieniny mają wielu wielbicieli. Wiadomo: Trzy Korony, Sokolica, Dunajec, Szczawnica. My polecamy wizytę w wąwozie Homole.

Pieniny w sezonie są odwiedzane przez tłumy. Spotkamy je wszędzie – na tradycyjnym spływie przełomem Dunajca, wycieczce na słowacką stronę do Leśnej lub pod Trzema Koronami. Na odwiedzenie leżącego w Małych Pieninach wąwozu Homole turystom często nie starcza czasu.

Tutaj nagrywano wiele scen kultowego serialu o Janosiku

Sam rezerwat to niespełna kilometr pięknych wapiennych skał i krystalicznie czystej wody potoku Kamionka. Wycieczka, nawet ze zdobyciem szczytu Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin, to nawet dla mieszczuchów wyprawa na pół dnia. Chyba że trafimy na piękną pogodę.

Wtedy z punktu widokowego Bukowinki mamy tak wspaniałą panoramę, że żal schodzić. Przed nami Beskid Sądecki i Gorce, za nami Wysoka. Słońce przygrzewa. I nagle wyrasta przede mną prawdziwy Janosik. Legenda słowackiego zbójnika jest związana właśnie z Jaworkami. W znanym serialu to tu nagrywano niektóre sceny.

Reklama

Próżno jednak szukać groty, gdzie przekomarzali się Pyzdra z Kwiczołem. Te sceny odegrano w praskim studiu filmowym. Ale już pojedynek Janosika z Bardosem czy scenę egzekucji kręcono w Pieninach. Janosik (niezapomniany Marek Perepeczko) idzie na miejsce kaźni wśród owiec.

Dzisiaj przebrany za zbójnika juhas sprowadza owce na nowe pastwisko. Turyści robią sobie z nim zdjęcia.

Zbójnik jest udawany, ale autentyczne są oscypki wyrabiane w bacówce „U Wojtka” na skraju polany Bukowinki. Tradycyjnie owce spędzało się z gór pod koniec września, w okolicach świętego Michała. Przy sprzyjającej pogodzie można je wypasać nawet późną jesienią. Jest też czynna cały rok Owczarnia. To artystyczne przedsięwzięcie cieszące się niebywałą popularnością.

W starej owczarni w Jaworkach działa niezwykła scena muzyczna. Na niektóre koncerty goście przyjeżdżają specjalnie nawet z daleka.


Jaworki i Homole praktycznie

Jaworki leżą 7 km na wschód od centrum Szczawnicy. Dojedziemy tu przez cały dzień z centrum kurortu jednym z często kursujących busów różnych przewoźników. Trzeba tylko poprosić o zatrzymanie się na przystanku przy wąwozie Homole.

Noclegi. Zarówno w Jaworkach jak i pobliskiej Szczawnicy nie ma problemu z noclegami. Oferta jest bardzo bogata – od kwater prywatnych do pensjonatów i luksusowych hoteli. Za nocleg zapłacimy od 30 zł od osoby w kwaterach prywatnych.

Do wąwozu Homole wchodzimy bezpłatnie. W budce dawniej sprzedającej bilety wstępu możemy kupić dzisiaj wydawnictwa i pamiątki związane z Pieninami. Uwaga! Mimo, że to „tylko” wysokość 800 metrów, to warto mieć dobre turystyczne obuwie.

Kolejka linowa. Na Bukowinki prowadzi kolej krzesełkowa. Czynna jest niestety tylko latem w godzinach od 9 do 17. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 7 zł, w obie – 12 zł.

Muzyczna Owczarnia to miejsce wyjątkowe, koniecznie trzeba je odwiedzić. Poza sezonem koncerty w Muzycznej Owczarni odbywają się najczęściej w weekendy, choć nierzadko artyści występują także w czwartki. Aktualne informacje o koncertach znajdziemy na stronie internetowej.

Mieczysław Pawłowicz

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy