Jerozolima. Wielkanoc u źródeł wiary

​Jest jednym z najstarszych miast na świecie i świętym miejscem dla trzech największych religii - chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.

Cytadela Dawida. Jerozolima. Izrael
Cytadela Dawida. Jerozolima. Izrael123RF/PICSEL

Wielki Tydzień w Jerozolimie jest szczególny i wyjątkowy. Liturgię sprawuje się w miejscach, gdzie dokonały się wydarzenia Męki Chrystusa. To prawdziwie mistyczne doświadczenie, które pozostawia ślad na całe życie.

Większość wielkanocnych uroczystości odbywa się w Bazylice Grobu Świętego. Warto wiedzieć, że nie jest ona własnością tylko kościoła chrześcijańskiego, ale pozostaje we współposiadaniu przedstawicieli kilku wyznań, m.in. prawosławnego i ormiańskiego. W tym szczególnym czasie wierni różnych wyznań łączą się w modlitwie i celebrowaniu Wielkanocy.

Od rana w Wielką Środę trwa w Bazylice adoracja Kolumny Biczowania. Z kolei po południu rozpoczyna się liturgia ciemności, podczas której rozważa się poszczególne części Pasji.

W Wielki Czwartek rano w Bazylice Grobu Świętego odprawiana jest msza upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. Natomiast po południu spod franciszkańskiego kościoła Najświętszego Zbawiciela rusza procesja do Wieczernika położonego na Górze Syjon. Wieczorem wierni zbierają się także w Ogrodzie Getsemani na Wzgórzu Oliwnym, by wspominać pojmanie Jezusa przez rzymskich żołnierzy.

W Wielki Piątek po porannej liturgii w Bazylice wystawione zostają do adoracji relikwie Krzyża Świętego. Natomiast przed południem na ulicach Starej Jerozolimy odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Idąc Via Dolorosa, którą prawdopodobnie przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę, rozpamiętuje się wszystkie stacje Pasji. Zaś wieczorem na Kalwarii i przy Grobie Pańskim ma miejsce inscenizacja pogrzebu Zbawiciela, która odbywa się tylko w Jerozolimie. 

Z kolei w sobotę rano w Bazylice odprawiana jest liturgia paschalna, a w niedzielę procesja rezurekcyjna oraz msza święta.

Stara Jerozolima oglądana ze Wzgórza Oliwnego zachwyca każdego turystę
Stara Jerozolima oglądana ze Wzgórza Oliwnego zachwyca każdego turystę123RF/PICSEL

Przeżywanie Wielkiego Tygodnia nierozerwalnie wiąże się ze zwiedzaniem starego miasta zwłaszcza, że wszystkie zabytki oraz miejsca, które trzeba zobaczyć, znajdują się blisko siebie. Spacerując wąskimi uliczkami Starej Jerozolimy mija się kościoły, cerkwie, meczety, synagogi - to niezwykłe doświadczenie, by tak wielu wyznawców różnych religii żyło obok siebie.

Bazar Aftimos w chrześcijańskiej części Jerozolimy
Bazar Aftimos w chrześcijańskiej części Jerozolimy123RF/PICSEL

Warto choć na chwilę zatrzymać się na bazarze Aftimos - sprzedawcy oferują tutaj lokalnie wytwarzane towary oraz przyprawy. Pomiędzy stoiskami znajdziemy też niewielkie rodzinne restauracyjki serwujące aromatyczne i pyszne potrawy.

Atrakcją jest również spacer po starych miejskich murach. Wchodzi się na nie przy bramie Jaffa i będąc ponad ulicami, można obserwować jak na co dzień żyją mieszkańcy Jerozolimy. A przed wieczorem trzeba wejść na Wzgórze Oliwne, z którego roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto. W promieniach zachodzącego słońca pięknie prezentuje się Kopuła Skały, meczet przykryty złotym dachem, a także wieże licznych kościołów i minaretów

Warto spróbować lokalnej kuchni. Pasta z ciecierzycy jest obowiązkowa
Warto spróbować lokalnej kuchni. Pasta z ciecierzycy jest obowiązkowa123RF/PICSEL

Co warto jeść?

Na pewno trzeba spróbować hummusu, czyli pasty z ciecierzycy, tahiny, oliwy, czosnku oraz soku z cytryny w różnych wariacjach podawanej z chlebkiem pita. Pyszna jest shakshuka - mieszanka warzyw z pomidorami i papryką, doprawiona czosnkiem i ziołami, na wierzch której wybija się jaja. Warto też skusić się na falafela. To kotleciki z ciecierzycy z przyprawami, smażone na głębokim tłuszcz i podawane z różnymi sosami. Z kolei sabich to kanapka z chlebka pita nadziewana opiekanym bakłażanem, warzywami, jajem i sosem. A jeśli chodzi o dania mięsne, to prym wśród nich wiodą te z jagnięciny.

Zobacz także: 

Teatr Kamienica ma już 10 lat!Styl TV
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas