Jesień w Chorwacji

Cztery inspiracje na wakacje po sezonie dla poszukujących zdrowia i dobrej formy

Zamek Trakošćan, fot. Domagoj Sever / Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Zamek Trakošćan, fot. Domagoj Sever / Chorwacka Wspólnota TurystycznaStyl.pl/materiały prasowe

Chorwacja to nie tylko letnie, rodzinne plażowanie nad malowniczym Adriatykiem. Swoje wymarzone miejsca znajdą tam również ci, którzy poszukują wyciszenia i chcą zadbać o zdrowie oraz dobrą kondycję. Dzięki licznym źródłom wód termalnych, Chorwacja dysponuje szeroką ofertą uzdrowisk i term. Jesienną wizytę warto zatem polecić szczególnie tym osobom, które już nie muszą układać planów urlopowych pod kątem szkolnych wakacji swoich dzieci. Jest wtedy wciąż przyjemnie ciepło, a jesień zaczyna mienić się tysiącami kolorów. Poznajcie więc kilka inspiracji na jesień w Chorwacji.

1. Okolice miasta Varaždin i region Međimurje

Gdzie do wód? Wypoczywaliście kiedyś w uzdrowisku, którego historia sięga antyku? Jeśli nie, koniecznie musicie odwiedzić Varaždinske Toplice. Zwane przez Rzymian Aqae Iasae, dziś znane są z leczniczych zastosowań wód siarkowych oraz leczniczego błota.

Jeden z istniejących do dziś obiektów dawnych łaźni został nawet nazwany imieniem cesarza Konstantyna (Konstantinov dom), który podobno korzystał z dobrodziejstw tamtejszych wód.

Położone w Međimurju, zaraz przy granicy ze Słowenią, uzdrowisko Sveti Martin na Muri popularne jest nie tylko wśród kuracjuszy chcących podreperować zdrowie. W poszukiwaniu formy i kondycji często odwiedzają je również profesjonalni sportowcy. Wszyscy goście znajdą tam szeroki zakres usług spa&wellnes, park wodny, trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, a nawet pole golfowe.  

Co warto zobaczyć? Tym, którzy w czasie wolnym chcieliby poznać okolice, warto polecić wizytę w urokliwym mieście Varaždin, które przez krótki czas w XVIII wieku było stolicą Chorwacji. Można wybrać się też do Čakovca i zwiedzić siedzibę jednego z chorwackich rodów arystokratycznych, Zrinskich. Duże wrażenie zrobi również malowniczy zamek Trakošćan, zaliczany do najbardziej romantycznych w Chorwacji. Intrygujące jest otaczające go jezioro, ale również wnętrza, w których można podziwiać oryginalne wyposażenie pozostawione przez rodzinę Drašković.  

2. Okolice miejscowości Krapina i region Zagorje

Muzeum Krapińskich Neandertalczyków w Krapinie - miejsce wykopalisk archeologicznych, fot. Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Muzeum Krapińskich Neandertalczyków w Krapinie - miejsce wykopalisk archeologicznych, fot. Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna Styl.pl/materiały prasowe

W uzdrowisku Krapinske Toplice, oprócz leczniczych wód termalnych i szerokiej oferty zabiegów fizjoterapeutycznych, można skorzystać z nietypowej atrakcji. W tamtejszym parku wodnym na zwolenników trochę mocniejszych wrażeń czeka specjalny basen do nurkowania. Pod okiem instruktorów można tam rozpocząć swoją podwodną przygodę, by później kontynuować ją już w błękitnych wodach Adriatyku.

W pobliżu term krapińskich, znajdują się Tuheljske Toplice, znane z wód siarkowych. Bogactwo źródeł termalnych w tych rejonach sprawia, że goście mogą mieć czasami problem z wyborem najlepszego uzdrowiska dla siebie. Na przykład Stubičke Toplice i termy Jezerčica są położone bardzo blisko siebie.

Z dobrodziejstw leczniczych wód można tam skorzystać w kompleksach basenów krytych oraz na wolnym powietrzu. Stubičke Toplice, przez miejscowych nazywane Stubakami, znane są również z zabiegów krioterapii. W termach Jezerčica położonych w miejscowości Donja Stubica można skorzystać także z pięciu różnego rodzaju saun.  

Co warto zobaczyć? W programie wycieczek warto uwzględnić miejscowość Marija Bistrica z sanktuarium maryjnym, do którego pielgrzymował Jan Paweł II. To najważniejsze sanktuarium w Chorwacji, tak ważne dla Chorwatów, jak dla Polaków Częstochowa. Punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy interesują się historią, będzie z pewnością Muzeum Krapińskich Neandertalczyków w Krapinie. Muzeum powstało na miejscu wykopalisk archeologicznych, prowadzonych na terenach, które kiedyś zamieszkiwali ludzie pierwotni.

3. Po drodze do regionu Slawonia

Uzdrowisko Daruvar, fot. Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Uzdrowisko Daruvar, fot. Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna Styl.pl/materiały prasowe

Slawonia to mało znany region Chorwacji. Po drodze warto zatrzymać się w uzdrowisku Daruvar, w którym znajdują się lecznicze wody termalne. Klimat tego kurortu można poczuć szczególnie w najstarszym parku zdrojowym kontynentalnej Chorwacji, pełnym charakterystycznych obiektów architektury uzdrowiskowej. Ciekawostką Daruvaru oraz położnego dalej na wschód uzdrowiska Bizovačke Toplice jest fakt, że tamtejsze wody termalne są słone.

Ten fenomen to pozostałość Morza Panońskiego, które rozciągało się tutaj jeszcze ponad pół miliona lat temu. Temperatura wód termalnych sięga aż 96 stopni Celsjusza!

Co warto zobaczyć? Centralne i wschodnie regiony Chorwacji warte są również odkrycia ze względu na ich wyjątkowe piękno. Spragnieni kontaktu z przyrodą podczas górskich wycieczek, powinni wybrać się do Parku Krajobrazowego Papuk, porównywalnego do naszych Bieszczad. Leżąca nieopodal miejscowość Kutjevo to gratka dla miłośników wina, zaś idealnym miejscem dla miłośników wędkarstwa są stawy w okolicach miejscowości Končanica.

Malownicze rozlewiska Dunaju i Dravy, które można podziwiać spacerując po drewnianych pomostach, to główny punkt wizyty w Parku Krajobrazowym Kopački Rit. Z kolei miasto Osijek zachwyca barokową i secesyjną architekturą. Koneserzy wina nie mogą przegapić również naddunajskiego miasta Ilok, które słynie ze znakomitych win.  

 4. Okolice miasta Karlovac

Park Narodowy Jezior Plitwickich, fot. Luka Esenko / Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Park Narodowy Jezior Plitwickich, fot. Luka Esenko / Chorwacka Wspólnota Turystycznamateriały prasowe

Położone na południowy-wschód od Karlovca termy w miejscowości Topusko swą wyjątkowość zawdzięczają wodom termalnym pochodzenia wulkanicznego (ok. 68 stopni Celsjusza), idealnym w rehabilitacji narządów ruchu. Toplice Lešće, z wodami termalnymi o temperaturze ok. 33 stopni Celsjusza, urzekną malowniczym górskim położeniem nad rzeką Dobra. Piękno okolic można również podziwiać przemierzając dopasowane do swojej kondycji, oznakowane trasy nordic walking.  

Co warto zobaczyć? Z term w Lešćach już tylko krok do Gorskiego Kotaru, o którym powiada się, że tam góry spotykają się z morzem. Warto więc wybrać się na wycieczkę do Skrad, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć niesamowity wodospad Zeleni Vir oraz Vražji Prolaz - wąskie przejście między skałami, wyżłobione przez górski potok. Jest też kilka imponujących jaskiń, jak np. Vrelo w miejscowości Fužine (dostępna dla osób z niepełnosprawnościami) lub Lokvarka w miejscowości Lokve.

Park Narodowy Risnjak słynie z niedźwiedzi oraz z fantastycznych widoków - można stamtąd dojrzeć nawet wyspy w Zatoce Kvarner! Koniecznie trzeba odwiedzić również najstarszy i najpiękniejszy Park Narodowy w Chorwacji - Jeziora Plitwickie pod ochroną UNESCO.       

Chorwacja: Imponujący wodospad w rezerwacie KrkaStyl.pl
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas