Reklama

Reklama

​Kanion Matka - perła Macedonii

Planujesz wyjazd do Macedonii i poznawanie jej wyjątkowej kultury? To świetnie, lecz nie zapominaj o walorach przyrodniczych tego kraju! Polecamy ci wyprawę nad położony przy Skopje Kanion Matka - fantastyczne miejsce, pełne unikatowych formacji skalnych, ukrytych między górami monastyrów i krajobrazów, których nie zobaczysz nigdzie indziej.

Parę informacji praktycznych

Na początek przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym bezproblemowo zorganizujesz wycieczkę w przepiękne okolice kanionu. Kiedy najlepiej wybrać się na ich zwiedzanie? Odpowiedź jest prosta - oczywiście podczas pobytu w macedońskiej stolicy. Cel naszej podróży znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów na południe od Skopje, więc dotrzemy tam w nie więcej niż pół godziny. 

Warto jednak wiedzieć, że kanion swoimi terenami obejmuje aż... 5 tysięcy hektarów. Całość naprawdę robi wrażenie! Z centrum miasta kursuje autobus, którym dostaniemy się w pobliże atrakcji - możemy także pojechać na wycieczkę własnymi czterema kółkami i zaparkować przy okolicznej zaporze wodnej. Wejście na teren Kanionu Matka jest bezpłatne. 

Reklama

Jeżeli chodzi o spędzenia czasu już na miejscu, to do wyboru mamy kilka możliwości: możemy udać się na długą pieszą wycieczkę skalną półką wzdłuż przepaści, przepłynąć jezioro łódką lub kajakiem, albo odpocząć w lokalnej restauracji z tarasem. Warto wybrać podróż taflą zbiornika - dostaniemy wówczas niepowtarzalną okazję zwiedzenia ogromnych jaskini.

Odkrywanie tajemnic Kanionu Matki

Kanion to idealny cel jednodniowego wypadu - pamiętajmy jednak, by wyruszyć już rano, bo tylko wtedy będziemy mieć możliwość zwiedzenia jaskiń czy spacerów wzdłuż oświetlonego światłem słonecznym jeziora. Trasa piesza jest niezwykle widowiskowa, więc koniecznie zabierzmy ze sobą aparat fotograficzny! Podczas wyprawy łódką przewoźnik zatrzyma się przy jaskini Vrelo, zaliczanej do najpiękniejszych cudów natury na całym świecie.

Warto zobaczyć jej urokliwe wnętrze pełne stalaktytów i maleńkich jeziorek. Na terenie Kanionu Matki natrafimy także na historyczne monastery - pierwszy z nich, pod wezwaniem św. Andrzeja, znajdujący się tuż przy tamie, oraz drugi, położony wysoko na wzgórzu poświęcony św. Mikołajowi. Wnętrze świątyni jest absolutnie wyjątkowe, więc jeżeli tylko uda nam się wspiąć na otaczające go skały, na pewno nie będziemy żałować.

Dlaczego warto?

W magicznym Kanionie Matka odpoczniemy od wielkomiejskiego stresu, zrelaksujemy się na łonie przyrody i zachwycimy się naprawdę wyjątkowymi widokami. Spędzając tu cały dzień, możemy zdecydować się na piknik w cieniu okolicznych szczytów lub aktywny trekking po miejscowych trasach turystycznych. Cały kanion kryje mnóstwo nieodkrytych jeszcze niespodzianek, podwodnych jaskiń i opuszczonych chatek. 

Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie - czy to atmosferę, czy możliwości spędzenia kilku godzin w naprawdę urokliwym miejscu. Polecamy i zachęcamy do odwiedzin! 

Warto bowiem pamiętać, że mało znana Macedonia to nie tylko Skopje i historyczne zabytki innych miast, ale również przepiękne krajobrazy, lazurowa woda jezior i przesympatyczni mieszkańcy. Jeżeli więc chcesz odkryć zupełnie inną twarz tego tajemniczego kraju - koniecznie wybierz się do Kanionu Matki!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje