Reklama

Reklama

Koniecznie odwiedź Rio de Janeiro

To cudowne, brazylijskie miasto ma coś z latynoamerykańskiej tragedii. Mieszkańcy nie tylko je kochają, ale i przeklinają.


Urodę tej ogromnej, tętniącej życiem, 13-milionowej metropolii leżącej  na atlantyckim brzegu Brazylii podkreślają wcinająca się w ląd zatoka Gaunabara i okoliczne zielone wzgórza.  Założyli ją Portugalczycy w 1567 r. Pod koniec XVI w. szybko się rozrosła, z jej portów wywożono cukier  do Europy. Była stolicą do 1960 r. Współczesne Rio można podziwiać ze wzgórza Pão de Açúcar (Głowa Cukru). Kształtem przypomina stożkowatą bryłę. 

Kursuje stąd kolejka liniowa

Ze szczytu rozpościera się panorama ze wzgórzem Corcovado, Copacabaną, dzielnicami Flamengo, Botofago. A także cytadelą Fortaleza de Santa Cruz da Barra leżącą na cyplu przeciwległego, wschodniego brzegu zatoki Gaunabara. 

Reklama

Drugi punkt widokowy to Corcovado

Na to wzgórze zwieńczone znaną, gigantyczną figurą Chrystusa Odkupiciela z rozpostartymi ramionami, też wjeżdża kolejka. Rzeźbę zaprojektował twórca o polskich korzeniach - Paul Landowski. Fascynujący widok roztacza się  również z Morro de Dois Irmãos (Wzgórza Dwóch Braci).

Centralnym punktem jest plaża, którą rozsławili surferzy i piosenka  w stylu słynnej brazylijskiej bossa novy "Dziewczyna z Ipanemy". Wzgórze Dwóch Braci "oblepione" do niedawna niebezpieczną dzielnicą nędzy Vidigal, jest odwiedzane przez wielu przyjezdnych zwabionych kolorowymi malowi- dłami na domkach  z cementu, blachy i dykty. 

Na szczęście przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej 2014 r. i Olimpiadą w dwa lata później miała miejsce akcja oczyszczania tych dzielnic z gangów terroryzujących mieszkańców. W ubiegłym roku w walkę z nimi włączyła się nawet armia brazylijska.

Takie favele, jak Santa Marta (położona  w centrum Rio) czy leżąca kilka kilometrów na północ od Copacabany Santa Teresa, nadal więc przyciągają ogromne rzesze turystów. To właśnie w tutejszych ciasnych uliczkach kręcono sceny słynnego teledysku Michela Jacksona "They Don’t Care About Us".

Z kolei dzielnica Santa Teresa kojarzy się dziś z najpiękniejszymi schodami świata (Escadaria Selarón), których autorem jest chilijski artysta. Pokrył on 250 stopni tysiącami ceramicznych płytek  przywiezionych z ponad 60 krajów, w tym z... Polski!

Do Santa Teresa przyjeżdża się też, by w klubach tańczyć sambę do rana. Atrakcje Rio to także stadion Maracanã i Theatro Municipal, jeden z ładniejszych w Brazylii. A także Akwedukt Carioca, który służy jako wiadukt dla linii tramwajowej wiodącej z centrum na wzgórza Santa Teresa. Otacza go neokolonialna architektura Placu Largo do Boticário, gdzie kręcono sceny z filmu "Moonraker" o Jamesie Bondzie. Znajduje się tutaj też katedra Świętego Sebastiana wzorowana na piramidach Majów. Nowoczesność splata się więc z historią.                            

Zobacz także:

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: Rio de Janeiro | Brazylia | miejsca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama