Korsyka: Cud siódmego dnia tygodnia
Niektórzy żartują, że w niedzielę Bóg nie miał pomysłów na nowe cuda świata, więc tymi już stworzonymi obdarował Korsykę.
Dla wielbicieli Napoleona, a w Polsce też tacy są, wyspa jest celem pielgrzymek. Wszak w jej stolicy Ajaccio cesarz się urodził. Korsyka umiejscowiona jest niedaleko Lazurowego Wybrzeża, włoskiej Toskanii i Sardynii. Bardzo dużą część jej powierzchni zajmuje jeden z najpiękniejszych na świecie Regionalnych Parków Przyrody, gdzie na turystów czeka 1500 km szlaków i ok. 1300 miejsc noclegowych, z reguły o bardzo skromnym standardzie.
Wyspa raj dla urlopowiczów
Korsyka jawi się urlopowym rajem. Są tu lazurowe wody licznych zatok, piaszczyste plaże, poprzecinane turystycznymi szlakami liczne masywy górskie, np. ośnieżony nawet latem Monte Cinto. Kilkadziesiąt kanionów z rwącymi rzekami jest idealnych do uprawiania kanioningu i spływu pontonami.
Oczy cieszą także zachwycające górskie jeziora (Nino, Melo i Capitello), niezwykłej urody wąwóz Restonica czy zjawiskowa droga z wykutymi w granicie serpentynami i łukowatymi mostami wkomponowanymi w ściany przepaści, którą płynie rzeka Golo. Wyspa ta jest także doskonałym miejscem do pieszych wędrówek lasami kasztanowymi i czarnych sosen.
Ma 2000 km szlaków do jazdy konnej, urzekające architekturą baroku i położeniem miasta z warownymi cytadelami (Bastia, Calvi, Corte, L’Île-Rousse, Ajaccio, Bonifacio), bajecznie usadowione górskie wioski obronne (Cateri i Speloncato), tętniące rozrywkowym życiem kurorty Porto-Vecchio czy Sagone... Można by tak bez końca wymieniać korsykańskie cuda - te stworzone przez naturę i człowieka.
Korsyka podbijana kolejno przez dawne mocarstwa regionu Morza Śródziemnego, a później przez berberyjskich piratów, miała w XVII w. bardzo krótki epizod niepodległościowy. Dziś funkcjonuje na podobnych prawach co inne francuskie terytoria zamorskie.
Symbol, którym Korsykanie manifestują swoje pragnienie niepodległości, czyli głowa Maura przewiązana chustą, jest wszędzie: na fladze, tablicach rejestracyjnych aut, ręcznikach i pamiątkach oferowanych turystom.
Przydatne informacje
Najtańszy lot z Warszawy do Ajaccio na południowo-zachodnim brzegu wyspy i powrotny z leżącej na północy Bastii kosztuje ok. 850 zł. Korsykę można zwiedzać pociągiem, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki (linia biegnie 38 tunelami, 34 wiaduktami i 12 mostami). Kursuje pięć razy dziennie między Ajaccio, Corte i Bastią (3 godz. 40 min), a koszt to 21,60 euro. Wynajem auta - od 40 euro za dobę. Nocleg w hotelu od 60 euro/ doba. Obiad w restauracji od 18 euro, w barze od 10 euro.
Zobacz także: