Reklama

Reklama

Kraina Lessowych Wąwozów

Latem w głębokich parowach można rozkoszować się ożywczym chłodnym powietrzem, przepełnionym zapachem ziół i kwiatów.

Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej. Nazwa regionu wywodzi się od największego w Europie skupiska wąwozów. Na 1 km kwadratowy przypada ich tu 11 km. Ściany niektórych wznoszą się nawet do wysokości kilkudziesięciu metrów.

Nigdzie indziej w Europie nie ma tak wielu wąwozów na tak niewielkim obszarze. Temu niezwykłemu krajobrazowi głębokich jarów uroku dodają łagodne wzgórza i zielone łąki. Bukowe i grabowe lasy mienią się wszystkimi odcieniami zieleni.

Olchy w nabrzeżnych łęgach schylają się do nurtu rzeki Bystrej. Jej dolina jest najpiękniejszym fragmentem Krainy Lessowych Wąwozów. Rzeka raz płynie leniwie przez podmokłe pola, raz mknie bystro po kamienistym dnie. W Bochotnicy koło Kazimierza Dolnego uchodzi do Wisły.

Reklama

Wysokie brzegi Wisły, sięgające nawet 90 metrów i skarpy kamieniołomów są doskonałymi punktami widokowymi.

Ruiny średniowiecznych zamków w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Bochotnicy, zbudowanych na urwistych wzgórzach, potęgują wrażenie, że jesteśmy w krainie niezwykłej, gdzie czas zatrzymał się przed wiekami.

Największą osobliwością regionu są głębokie wąwozy, wyrzeźbione w lessowej glebie przez deszcze i wiatry. Jednym z najpiękniejszych jest Korzeniowy Dół, znajdujący się przy drodze z Kazimierza do Wąwolnicy. Szlak turystyczny biegnie między stromymi lessowymi ścianami, z których wyrasta plątanina potężnych korzeni drzew rosnących nad wąwozem. Ale największym skarbem tej krainy są niezwykłe miasteczka.

Nałęczów przed ponad stu laty odwiedzała cała śmietanka towarzyska. Uzdrowisko ukochali szczególnie Stefan Żeromski i Bolesław Prus. Pobliska W Wąwolnicy zobaczymy bazylikę i kaplicę z cudowną figurą Matki Boskiej Kębelskiej słynącej łaskami.

Najpiękniejszym miastem jest Kazimierz Dolny, który przyciąga tłumy turystów przez okrągły rok. Spacer po rynku, koncert ogranowy w farze, wędrówka wzdłuż kamieniołomu, odwiedzenie targu staroci i kupowanie kogutów z ciasta to żelazne punkty programu każdej wizyty w tym mieście.

Wojciech Dobrzański


Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca : Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Stefana Żeromskiego 8, Nałęczów, tel: 81 501 47 80, e-mail: zeromski@muzeumlubelskie.pl.

Letnia pracownia pisarza wyposażona jest w meble, obrazy, pamiątki osobiste, fotografie zachowane w nienaruszonym stanie. W ogrodzie mauzoleum syna pisarza, Adama.

Kaplica Matki Bożej Kębelskiej , ul. Zamkowa 24, Wąwolnica, tel: 81 882 50 04. Znajduje się tu cudowna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV wieku, wykonana z drewna lipowego. W 1978 roku otrzymała papieskie korony.

Zamek w Kazimierzu Dolnym, ul. Zamkowa 3/5, tel: 81 881 07 09. Obok zamku znajduje się kamienna baszta. Rozległa panorama okolic miasta na długo zostaje w pamięci.


Dobry Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy