Kraków śladami Jana Pawła II

„Patrzę na Kraków. Mój Kraków. Miasto mojego życia. Miasto naszych dziejów…” – mówił Papież w czasie pielgrzymki do Polski. Ukochał to miejsce najmocniej.

Jan Paweł II jako papież był w Krakowie siedem razy
Jan Paweł II jako papież był w Krakowie siedem razy123/RF PICSEL

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II Kraków był najczęściej odwiedzanym przez niego polskim miastem – Papież był tu siedmiokrotnie.

– Moja miłość do Krakowa jest starsza niż mój pobyt w Krakowie. Urodziłem się poza Krakowem, ale stale do niego tęskniłem – mawiał Jan Paweł II. Miał tu swoje ulubione świątynie, ścieżki, którymi podążał, miejsca, do których wracał.

Szlak Jana Pawła II

Trasa ma charakter spacerowy, liczy 37 lokalizacji związanych z Karolem Wojtyłą. Zdecydowana większość tych miejsc znajduje się na krakowskiej starówce: Pałac Biskupi – Bazylika św. Franciszka – Kościół św. Józefa – Kamienica Dziekańska – Seminarium duchowne – Wawel – Kościół na Skałce – Dom Jana Tyranowskiego – Kościół św. Stanisława Kostki – Tyniecka 10 – Szwedzka 12 – Błonia – Park Jordana – Uniwersytet Jagielloński – Kościół św. Anny – Collegium Maius – Kościół Mariacki – Kościół św. Floriana – Park Strzelecki – Cmentarz Rakowicki.

Nieco poza centrum znajdują się: kościół w Bieńczycach, kamieniołomy na Zakrzówku i sanktuarium w Łagiewnikach. Plan szlaku można dostać w biurach informacji turystycznej.

Karol Wojtyła spędził w Krakowie czterdzieści lat. W 1938 roku przeprowadził się tu wraz z ojcem z Wadowic. W 1978 roku, jako kardynał został wezwany na konklawe po śmierci papieża Jana Pawła I.

Latem 1979 roku na koniec celebrowanej mszy świętej na krakowskich Błoniach Jan Paweł II nie krył wzruszenia. „Pozwólcie – zanim stąd odejdę – popatrzę jeszcze stąd na Kraków, na ten Kraków, w którym każdy niemal kamień i każda cegła jest mi droga – i popatrzę stąd na Polskę”.

Wybrany na głowę Stolicy Piotrowej wracał tu za każdym razem, gdy odwiedzał Ojczyznę. Spośród niezliczonych miejsc związanych z Karolem Wojtyłą – robotnikiem z czasów okupacji, studentem polonistyki, klerykiem, księdzem, biskupem i kardynałem, wreszcie papieżem – trudno wskazać te najważniejsze. W domu przy Tynieckiej 10 w którym mieszkał z ojcem po przeprowadzce z Wadowic, odtworzono skromne mieszkanie, takie, w jakim żył. Izbą pamięci Ojca Świętego jest też Muzeum Archidiecezji Krakowskiej przy ulicy Kanonicznej, gdzie niegdyś mieszkał Karol Wojtyła.

Najpierw jako ksiądz pod numerem 19, potem jako biskup pomocniczy pod numerem 21, w tzw. Domu Dziekańskim. Do zwiedzania udostępniono Jego pokój. Są tu szaty kapłańskie, zdjęcia rodzinne, rękopisy, pióra wieczne, a także pierwsze narty z 1954 roku. Można oglądać polowy zestaw liturgiczny, który nosił ze sobą na wycieczki oraz sprzęt turystyczny: składany kajak Pelikan i rower Amator.

W bazylice św. Franciszka z Asyżu na placu Wszystkich Świętych odnajdziemy ulubioną ławkę, w której się modlił młody kleryk Karol Wojtyła, a kościele Mariackim konfesjonał, gdzie pełnił posługę spowiednika.

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas