Krynica nie jedno ma imię
Niewielkie miasteczko w górskiej kotlinie ma czyste powietrze, zdroje z wodami leczniczymi i niepowtarzalną architekturę. Zachowało się tutaj wiele pięknych drewnianych willi wznoszonych w XIX i XX w., kiedy Krynica przeżywała okres swojej świetności i była jednym z najmodniejszych kurortów.
Istniała już w XVI w., ale punktem zwrotnym okazało się odkrycie źródeł mineralnych, którego dokonano w XVII w. - wkrótce zaczęły powstawać domy kąpielowe, a pierwsi kuracjusze przybywali "do wód". W czasach największego rozkwitu miasta gościli tu chętnie m.in. Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Jadwiga Smosarska i Konstanty Ildefons Gałczyński. A słynny tenor Jan Kiepura tak bardzo pokochał to miejsce, że kazał zbudować luksusowy pensjonat, który nazwał Patria, czyli Ojczyzna.
Stał się symbolem jego tęsknoty za krajem, którą odczuwał podczas wyjazdów za granicę - był wtedy u szczytu sławy i śpiewał arie na najbardziej prestiżowych scenach. Gdy tylko przybywał do miasta, pod Patrią gromadziły się tłumy wielbicieli, dla których dawał spontaniczne recitale. Czynił to także często przy deptaku, gdzie stoi muszla koncertowa z jego płaskorzeźbą. W mieście nie mogło też zabraknąć jego pomnika. Innym artystą związanym z Krynicą był malarz-prymitywista - Nikifor.
Obrazy i pamiątki po nim możesz oglądać w Muzeum Nikifora w stylowej willi Romanówka. Przy jednej z alejek jest też pomnik przedstawiający malarza z pędzlem w ręku siedzącego na murku - dokładnie tak, jak to robił za życia. Miejscem, które każdy powinien odwiedzić, jest Stary Dom Zdrojowy. Imponująca budowla przypomina neorenesansowy pałac. Przepiękne majestatyczne wnętrze, a zwłaszcza sala balowa, w której odbywają się koncerty, robią duże wrażenie na turystach. Można się tu napić wody leczniczej Mieczysław.
Największy wybór oferuje Pijalnia Główna, gdzie skosztujesz Zubera, Jana, Słotwinki i Kryniczanki. Tam zrelaksujesz się wśród bujnej roślinności w ogrodzie zimowym - to szczególnie atrakcyjne o tej porze roku, gdy na zewnątrz wszystko pokrywa śnieg. Gdy już znajdziesz się na dworze, pospaceruj deptakiem. Zwróć uwagę na zabytkowe budynki - Łazienki Borowinowe i Stare Łazienki Mineralne.
Zatrzymaj się przy drewnianym kościele z 1863 r., który stoi u podnóża Góry Parkowej. Możesz się na nią dostać zabytkową, wybudowaną w 1937 roku koleją szynowo-linową. Wagonikami, podobnymi do tych na Gubałówce - i niezmienianymi od początku istnienia kolejki - wjedziesz na górną stację na Górze Parkowej (732 m n. p. m.). Trasa prowadzi przez malowniczy park zdrojowy, w którym rosną unikatowe drzewa i rośliny sprowadzane z całego świata. Krynica co roku przyciąga miłośników sportów zimowych - jest tutaj wiele stoków o różnym stopniu trudności dla narciarzy i snowboardzistów, a także sankostrada.