Reklama

Magiczna Toskania

Toskania kojarzy się z sielankową zieloną krainą, przepyszną regionalną kuchnią i winem. Piękne krajobrazy pól i łąk, przeplatają się z uprawą winorośli, oliwek i historyczną zabudową, a uliczki toskańskich miast są tak spokojne i urokliwe, aż trudno uwierzyć, że region jest jednym z najważniejszych centrów turystyki na świecie.

Region administracyjny

Toskania podzielony jest na dziesięć prowincji, ich stolice to miasta pełne zabytków, w tym wielu należących do klasy zero. To także miejsca narodzin najsłynniejszych Włochów, m. in. Leonarda da Vinci, Rafaela Santi, Michała Anioła, Dante Alighieri, Giovanni Boccacio i Francesco Petrarki.

Magiczne toskańskie miasta:

Florencja

Jeden akapit to zdecydowanie za mało, by opisać skarbiec dzieł sztuki i architektury, jakim jest Florencja. W Galerii Uffizi znajdują się dzieła artystów takiej miary jak Botticelli, da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Tintoretto, Rubens, Caravaggio czy Rembrandt. Nie można nie wspomnieć o bazylice ze słynną kopułą z czerwonej dachówki, która jest symbolem miasta. Podobnie jak Ponte Vecchio, malowniczym mostku na rzece Arno, na którym wieczorem gromadzą się turyści, by popatrzeć na oświetlone miasto i posłuchać muzyki ulicznych artystów.

Reklama

Siena

Siena to miasto, które wygląda jakby wiecznie świeciło tam słońce, a to za sprawą pomarańczowych murów i dachówek pokrywających większość domów. Miasto położone na trzech wzgórzach, podzielone na trzy dzielnice jest w całości niezwykle atrakcyjne. Do najważniejszych zabytków należą baptysterium San Giovanni, piękna romańsko-gotycka katedra, a także muzeum Museo Civito w miejskim ratuszu z czternastowieczną wieżą, z której roztacza się wspaniały widok na miasto.

Pomiędzy Sieną a Florencją położony jest słynny region Chianti pełen winnic, gajów oliwnych, między którymi rozłożyły się maleńkie średniowieczne miasteczka.

San Gimignano

Elementem charakterystycznym miasta są kamienne wieże tworzące piękną kompozycją z resztą krajobrazu położonego na wzgórzach San Gimignano. Niewielką, ale niezwykle urokliwą starówkę można zwiedzić w ciągu kilku godzin, najważniejsze zabytki stoją przy placu Piaza del Duomo.

Volterra

Bardzo interesujące, choć nieco niedocenione przez turystów miasto, na uboczu głównych tras turystycznych. Volterra nazywana jest również miastem alabastru, bo z wydobycia tej odmiany gipsu była słynna już w czasach Etrusków. Miasto położone jest na wzgórzu, więc rozciąga się z niego piękny widok na rozległe doliny.

Lukka

Jedno z tych miast, które najlepiej zwiedzać na piechotę w ciągu jednego, długiego leniwego dnia. Największe atrakcje znajdują się wewnątrz potężnych czerwonych murów obronnych. Koniecznie trzeba zwiedzić katedrę di San Martino na średniowiecznym placu, siedemnastowieczny pałac rodziny Mansi i kościół San Michele - najwspanialszy przykład tutejszej, wyjątkowej odmiany architektury romańskiej. Melomanii powinni także pójść do miejsca narodzin Giacomo Pucciniego i odwiedzić poświęcone mu muzeum.

Piza

Kojarzona przede wszystkim z krzywą wieżą, która przyciąga do miasta turystów, Piza ma ponadto wiele do zaoferowania. Wspaniały widok na położone nad rzeką Arno zabudowania jest uznawany za jeden z najpiękniejszych we Włoszech. Do największych atrakcji miasta należy Pole Cudów, czyli Piazza del Duomo, średniowieczny plac przylegający do murów miasta. To przy nim stoi katedra, baptysterium, malowniczy cmentarz uznawany za najpiękniejszą nekropolię świata i wieża dzwonnicy, znana jako krzywa wieża.

Montepulciano

Stolica południowej Toskanii, położona na długim, wąskim grzbiecie, 200 metrów ponad okolicznymi dolinami. Montepulciano wyróżnia się jednolitą, renesansową zabudową o florenckich wpływach. Winnice porastające wzgórza w pobliżu miasta dostarczają wyśmienitych, znanych na całym świecie win wytrawnych, słodkich i grappy.

EP

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy