Reklama

Reklama

Magiczne południe Europy

Polacy uwielbiają przede wszystkim Chorwację. Od lat całymi rodzinami chętnie jeździmy nad adriatyckie wybrzeże. Po wschodniej stronie Adriatyku znajduje się jednak także kilka innych państw, które warto poznać. Czarnogóra powoli zyskuje na popularności, mało odkryta pozostaje Albania, niedocenione są Bośnia i Harcegowina oraz Słowenia.

Polscy touroperatorzy dostrzegają zainteresowanie innymi krajami zachodnich Bałkanów i wprowadzają do swojej oferty wycieczki objazdowe i wypoczynek w Albanii, Czarnogórze, czy Słowenii. Nad wschodnim Adriatykiem, to Chorwacja ciągle szczyci się mianem niekwestionowanego lidera.

Chorwacja daleko przed innymi

Spośród krajów leżących po wschodniej stronie Adriatyku pod względem turystycznym wciąż na czele plasuje się Chorwacja. Kraj ten cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów, czego konsekwencją jest najbogatsza liczba ofert przygotowana przez polskich touroperatorów.

Reklama

Na drugim miejscu znajduje się Czarnogóra, którą turyści już znają i coraz chętniej odwiedzają. Z roku na rok wzrasta również zainteresowanie pozostałymi krajami zachodnich Bałkanów. Choć turystyka rozwija się tam nieco wolniej, kraje takie jak Albania oraz Bośnia i Harcegowina zdecydowanie zasługują na turystyczne zainteresowanie.

Wybierając się na wycieczkę do Chorwacji, mamy w czym wybierać. Polscy touroperatorzy przygotowali oferty do ponad 300 hoteli w popularnym, 3-gwiazdkowym standardzie. W Czarnogórze dostępne są zaledwie 22 takie obiekty. Ta różnica najlepiej uświadamia przepaść jaka dzieli Chorwację i pozostałe kraje Wschodniego Adriatyku pod względem popularności wśród polskich turystów.

Za co kochamy Chorwację

Nie tylko Polacy upodobali sobie Chorwację, jako miejsce letniego wypoczynku. Każdego roku liczba turystów sięga tu milionów. To niewielkie państwo cieszy się ogromną popularnością ze względu na panujący tam klimat, przepiękne krajobrazy oraz wspaniałe warunki do uprawiania przeróżnych sportów: nurkowania, windsurfingu czy żeglarstwa.

Najwięcej turystów przyciąga chorwackie wybrzeże, szczególnie rejony Istrii, Dalmacji i Kvarner. Piękne plaże i możliwość uprawiania sportów wodnych to główne zalety dla których turyści decydują się na wybór właśnie tych miejsc. Ze względu na liczne kluby i dyskoteki wybrzeże w sezonie turystycznym tętni życiem. Miejsce to wybierane jest najchętniej przez ludzi aktywnych i młodych.

Dzięki stosunkowo niewielkiej odległości, jaka dzieli Chorwację od Polski, możemy tam dotrzeć na kilka sposobów. Wśród niemal 700 ofert wypoczynku w Chorwacji przygotowanych przez 17 polskich touroperatorów, znajdują się wycieczki autokarowe (145 ofert), samolotowe (127 ofert) oraz najpopularniejszy - dojazd własny (552 oferty).

Czarnogóra

Choć pod względem turystycznym Czarnogóra jest krajem mniej rozwiniętym niż Chorwacja, wcale nie oznacza to, że jest ona mniej atrakcyjna. Co prawda nie ma tu wielkich, tętniących życiem metropolii czy nowoczesnych kurortów. Znajdziemy jednak w Czarnogórze wiele miejsc, w których odnaleźć można spokój, zaznać pełni relaksu i zachwycać się niesamowitymi  krajobrazami. Co więcej czarnogórskie plaże śmiało konkurować mogą o miano najpiękniejszych w Europie.

Albania

Albania to wciąż kraj słabo odkryty przez polskich turystów. Z pewnością do takiego stanu rzeczy przyczyniła się burzliwa historia i wieloletnia izolacja kraju.

Albania ma jednak wszystko, co polski turysta lubi najbardziej: leży nad Morzem Adriatyckim i Jońskim, obfituje we wspaniałe plaże. To także kraj pełen niezwykłych zabytków. Znajduje się tu wiele pięknych miast, z bogactwem zabytków. Jednym z najpiękniejszych jest położona na górskich zboczach Kruja, której główną atrakcją stanowi górujący nad miastem zamek z 9 wieżami obronnymi. Niezwykłym urokiem szczyci się także miasto Berat, czyli "miasto tysiąca okien", które jak sama nazwa wskazuje, słynie z niezwykłej urody okiennic. Perełkę Wybrzeża Morza Jońskiego stanowi natomiast położona niedaleko granicy z Grecją Saranda.

Choć turystyka rozwija się tu powoli, z roku na rok Albania zyskuje na popularności. Istnieje więc realna szansa na to, by kraj ten stał się równie często odwiedzany przez turystów jak Chorwacja czy Czarnogóra.

Słowenia i  kraj w kształcie serca - Bośnia i Harcegowina

Polscy organizatorzy pragną także zapoznać polskich turystów z urokami niedocenianej Bośni i Hercegowiny oraz maleńkiej Słowenii. Do "kraju w kształcie serca" zaprasza turystów Rainbow Tours, Skarpa Travel oraz Retman. Biura oferują zarówno wypoczynek, jak i wycieczki objazdowe.

Słowenia, choć niewielka, kryje w sobie sporo turystycznych atrakcji. Z jednej strony wysokie góry, z drugiej nie za duże, bo rozciągające się zaledwie na ok. 46 kilometrów, za to jakże piękne - wybrzeże. Ten  skromny odcinek plaży nazywany jest Słowiańską Riwierą  i kryje w sobie niezwykle ciekawe zjawiska przyrodnicze. Oferta touroperatorów do Słowenii jest raczej skromna. Wyjazdy do tego niewielkiego kraju organizują Rainbow Tours, Itaka, Rejsclub oraz Almatur.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy