Mikołajki zapraszają turystów także zimą. Moc atrakcji
Mikołajki to jedna z najpopularniejszych miejscowości położonych na Mazurach. Kusi turystów wspaniałymi widokami, plażami, jeziorami, zorganizowanymi rejsami i czekającymi przy brzegach żaglówkami. W czasie wakacji miejscowość pęka w szwach. Jednak zimą Mikołajki także mają wiele do zaoferowania - kursy żeglarstwa lodowego oraz szlaki turystyczne czekają na przyjezdnych.
Mikołajki nie tylko latem. Zimą również jest tu co robić
Mikołajki to niewielkie miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, a więc na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior. To również jedna z najpopularniejszych w Polsce miejscowości turystycznych. Latem tłumnie przybywają tu miłośnicy żeglarstwa oraz fani malowniczych widoków i jezior. Mikołajki to bowiem jedno z najważniejszych mazurskich letnisk, nazywane często, ze względu na ilość otaczającej miejscowość wody "polską Wenecją".
W Mikołajkach znajduje się jeden z największych w rejonie portów. Wioska żeglarska leży nad malowniczym jeziorem i w sezonie letnim tętni życiem. Turyści chętnie korzystają z oferty tutejszych tawern. Rozkoszują się lokalnymi przysmakami i podziwiają piękne widoki. Gdy sezon się kończy, Mikołajki pustoszeją. Niewiele osób wie, że to miejscowość, która oferuje wiele atrakcji również zimą.
Narty? Zamiast w góry jedź na Mazury
Miłośnicy narciarstwa biegowego zimą, zamiast w góry powinni wybrać się właśnie do Mikołajek. Tutejsze tereny są wprost idealne do tego rodzaju aktywności. Długie, kręte szlaki kuszą przyjezdnych. Prowadzą przez niezwykle malownicze tereny aż do rezerwatu Łuknajno oraz innych rezerwatów należących do Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Miłośnicy narciarstwa podczas pobytu w Mikołajkach mogą skorzystać również z oferty tutejszego wyciągu narciarskiego. To aż 700 metrów zjazdu, a widok na zamarznięte jezioro podczas trasy zapiera dech. Tuż obok wyciągu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, więc turyści nie muszą martwić się o niezbędne akcesoria. Grupa instruktorów służy pomocą początkującym.
Zobacz również: Zalipie: Polska malowana wieś, którą poznał cały świat
Bojery: Sprawdź, czy żeglarstwo lodowe jest dla ciebie
Mikołajki słyną z żeglarstwa. Zimą, gdy tutejsze jeziora są zamarznięte, również można uprawiać ten sport, jednak w nieco innej formie. Mowa oczywiście o bojerach, czyli dyscyplinie żeglarstwa polegającej na wyścigach ślizgów lodowych. W przypadku bojerów środkiem napędu jest żagiel, jednak elementem jezdnym płozy.
Bojery zimą zdobią mazurskie jeziora, sunąc po zamarzniętej tafli jeziora, wyglądają przepięknie. W Mikołajkach można skorzystać z wypożyczalni ślizgów lodowych. Osoby, które nigdy wcześnie nie próbowały takiej aktywności fizycznej, mają szansę odbyć zdjęcia z tamtejszymi instruktorami i nauczyć się sterowania pojazdem lodowym.
Mikołajki: Zabawa w parku wodnym spodoba się najmłodszym
Zimowy wyjazd do Mikołajek z pewnością spodoba się również najmłodszym. Nie brakuje tu bowiem atrakcji stworzonych z myślą o maluchach. Dzieci mogą skorzystać na przykład z oferty tutejszego parku wodnego. Tropikana znajduje się w Hotelu Gołębiewski i cieszy się dużą popularnością.
Co czeka na turystów w tutejszym parku wodnym? Przede wszystkim różne baseny. Przyjezdni mogą zdecydować się na basen z hydromasażami, "rzekę", basen rekreacyjny lub sprawdzić po kolei wszystkie z nich. Nie brakuje tu również krętych zjeżdżalni, otoczonych różnokolorowymi dekoracjami oraz bajkowymi figurami.
Podczas gdy dzieci będą pluskać się i szaleć, dorośli mogą wykorzystać ten czas na wodny relaks. Czekają na nich bowiem sauny, wanny z jacuzzi, jaskinie i tężnie solankowe.
Zajrzyj do muzeum i chłoń kulturę
Osoby zainteresowane historią również w Mikołajkach znajdą coś dla siebie. Tutejsze życie kulturalne jest bardzo rozwinięte. Zwiedzając Mikołajki warto poznać historię miasta i zwiedzieć tutejsze zabytki.
Szczególnie godnym uwagi miejscem jest tutejsze Muzeum Reformacji przy tamtejszej parafii ewangelicko-augsburskiej. Z zbiorach znajdują się znajdujące się między innymi tłumaczenia pism Marcina Lutra. Muzeum posiada unikatowe i jedyne w swoim rodzaju zabytki piśmiennictwa i drukarstwa polsko-ewangelickiego na Mazurach.
"Nasze zbiory zawierają również inne cenne eksponaty związane z życiem religijno - kulturalnym na Mazurach, Śląsku Cieszyńskim i nie tylko. Wychodząc naprzeciw nowym czasom i nowym wyzwaniom rozszerzyliśmy ekspozycję, prezentując Reformację XVI w. nie tylko jako wydarzenie regionalne i związane z Mazurami, lecz jako dzieło ogólnoeuropejskie. Nie zapomnieliśmy przy tym o ciekawych opisach eksponatów (także w języku niemieckim) i o nieznanych faktach z historii Polski" - możemy przeczytać na oficjalniej stronie Muzeum Reformacji.