Moda na Katowice?
Miasto ponownie przeżywa swój rozkwit. Modernistyczna architektura i nowe muzea przyciągają turystów. Nie brakuje też ciekawych miejsc pracy i mieszkań w atrakcyjnej cenie. Poza tym w Katowicach trudno się nudzic, bo lista wydarzeń kulturalnych jest długa i każdy znajdzie na niej coś dla siebie. Katowice na weekend?
Już dawno przestały się kojarzyć tylko z węglem, stalą i zanieczyszczonym powietrzem. Katowice zmieniają się i pięknieją z roku na rok. Nic dziwnego, że stały się gospodarzem Szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego uczestnicy dyskutują, jak chronić środowisko naturalne.
Zmiany w mieście zaczęły się kilkanaście lat temu, kiedy zlikwidowano kopalnie i uciążliwe zakłady przemysłowe. Katowice zaczęły więc szukać szansy w sztuce, nauce i turystyce. W miejsce zamkniętych kopalń powstały muzea, ośrodki sportu i rekreacji oraz galerie handlowe.
W centrum miasta stworzono Katowicką Strefę Kultury z nowo wybudowanym Międzynarodowym Centrum Kongresowym. A także nowym budynkiem Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach z przepiękną salą koncertową oraz niezwykłą siedzibą Muzeum Śląskiego.
Co ciekawe, przestrzenie wystawowe muzeum umieszczono pod ziemią w miejscu dawnych wyrobisk węglowych. Można w nich podziwiać obrazy polskich malarzy, zarówno tych starszych, jak i współczesnych czy śląską sztukę sakralną. Strefę uzupełnia kultowy katowicki Spodek, będący miejscem masowych wydarzeń kulturalnych i sportowych - to w nim odbywa się właśnie Szczyt klimatyczny. A w obiektach Strefy Kultury koncerty najlepszych orkiestr, występy zespołów rockowych, jazzowych i topowe festiwale, jak np. Tauron Nowa Muzyka.
W końcu Katowice to jedyne polskie miasto, które otrzymało prestiżowy tytuł Miasta Muzyki UNESCO. Tak doceniono różnorodność życia muzycznego jakie się tutaj toczy. A także fakt, że w mieście żyli i tworzyli słynni współcześni kompozytorzy, m.in. Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar. W Katowicach trwa również rewitalizacja śródmieścia. W ramach przebudowy powiększono Nowy Rynek, gdzie mieści się słynny Teatr Śląski.
Teraz to miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Na Rynku powstały tereny rekreacyjne z zielenią, ławeczkami, fontanną, pawilonami gastronomicznymi. Odnawiane są również aleje z dawną secesyjną zabytkową zabudową, jak np. ulica Mariacka, która jeszcze niedawno cieszyła się złą reputacją.
Obecnie w weekendy na Mariackiej jest tak gwarno i tłoczno jak na warszawskiej Starówce, gdańskim Długim Targu, czy na sopockim Monciaku. Po zamknięciu dla ruchu samochodowego, ulica stała się popularnym miejskim deptakiem i centrum życia towarzyskiego.
Odbywa się tu wiele plenerowych koncertów, przedstawień teatralnych, happeningów oraz innych wydarzeń kulturalnych. Kto więc zastanawia się, gdzie wybrać się na weekend, niech koniecznie odwiedzi Katowice. Nieważne, czy zimą, czy latem - na pewno nie będzie się tutaj nudził.
Zobacz także: