Mrągowo
Zdecyduj się na wypad do polskiej stolicy muzyki country i odpocznij nad jeziorami.
Miasto jeszcze do połowy XX w. znane było pod nazwą Sensburg (po spolszczeniu wymawianej jako Ządźbork).
Z herbem miasta wiąże się legenda. Mieszkańcom osady szczególnie dokuczała pewna bardzo przebiegła niedźwiedzica. Potrafiła wykradać miód z barci zawieszonych bardzo wysoko na drzewie i zawsze uchodziła obławom myśliwych. Burmistrz zwrócił się więc do stacjonującej w Mrągowie grupy wojskowych. Za upolowanie niedźwiedzicy obiecał wysoką zapłatę. Żołnierze zorganizowali wielką obławę.
Gdy dostrzegli zwierzę na bagnach jeziora Czarnego, postrzelili je, jednak niedźwiedzica uciekła. Po jakimś czasie znaleźli ją niedaleko Kętrzyna. Dobili ranne zwierzę, a łapę odcięli i zabrali ze sobą, jako dowód, że wywiązali się z zadania. Burmistrz polecił powiesić łapę nad drzwiami magistratu. I tak niedźwiedzia łapa stała się herbem miasta.
Obecnie Mrągowo słynie ze wspaniałych festiwali muzycznych, takich jak międzynarodowy Piknik Country&Folk, a także sportów wodnych i wspaniałej przyrody. Nie zapominajmy także o bogatej historii oraz wspaniałych zabytkach, jakie w sobie kryje.
Przejdź przez brukowane uliczki otoczone zabytkowymi kamienicami na plac Michała Kajki - główny rynek miasta. Znajduje się tu ratusz miejski wybudowany w 1825 r., w którego wnętrzach podziwiać można zbiory Muzeum Warmii i Mazur. Poznaj historię Mrągowa i całego regionu oraz dowiedz się więcej o jego faunie i florze.
Tuż obok w Strażnicy Bośniackiej z XVIII w. stacjonował niegdyś 9. Pułk Bośniaków. Obecnie jest to izba pamięci poświęcona mazurskiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi. Jedną z piękniejszych przyrynkowych kamienic jest zabytkowa kamienica Rabina z początków XX w., w której mrągowski rabin prowadził sklep odzieżowy.
Przejdź także na Mały Rynek i zajrzyj do apteki "Pod Orłem" - działającej w tym miejscu nieprzerwanie od 200 lat! Z kolei zielony skwer Jana Pawła II to idealne miejsce na chwilę relaksu. Znajduje się tu pomnik papieża oraz okazałe 150-letnie dęby piramidalne.
Będąc w Mrągowie, warto również rzucić okiem na cerkiew prawosławną, kościół ewangelicki z XVIII w., a także kościół katolicki p.w. św. Wojciecha, do którego budowy w 1860 r. przyczyniła się wdowa po burmistrzu Timniku.
Następnie zajrzyj do Parku Słowackiego oraz amfiteatru nad jeziorem Czos, gdzie na przełomie lipca i sierpnia odbywa się festiwal. A jeśli lubisz westernowy styl, odwiedź Miasteczko Mrongoville. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta na molo i promenadzie prowadzącej na piękne plaże.
Aby podziwiać panoramę miasta, najlepiej wybrać się na Górę Czterech Wiatrów. Warto zobaczyć także wieżę Bismarcka na Wzgórzu Jaenike oraz Muzeum Sprzętu Wojskowego.
Wzdłuż promenady nad jeziorem prowadzi ścieżka edukacyjno-widokowa, która zaprowadzi Cię do "Źródełka miłości". Natomiast w zabytkowej "Starej Chacie" będziesz mogła spróbować lokalnych przysmaków. Po całym dniu usiądź w jednej z tutejszych karczm nad jeziorem i rozkoszuj się wakacyjną atmosferą oraz przepełniającą Mrągowo muzyką.
Aleksandra Rumińska