Na ratunek europejskiemu Galapagos. Jezioro Ochrydzkie w rękach rybaków
Znajdujące się w południowej Europie Jezioro Ochrydzkie jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie jeziorem na świecie. W 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To powstałe ponad sześć milionów lat temu jezioro skrywa wiele gatunków zwierząt i roślin, o które teraz zawalczyć muszą m.in. okoliczni rybacy.
Jezioro Ochrydzkie, czyli europejskie Galapagos
Jezioro Ochrydzkie jest położone na granicy macedońsko-albańskiej. Po stronie Macedonii znajduje się większy odcinek linii brzegowej i to właśnie tam kwitnie turystyka. Jezioro Ochrydzkie co roku przyciąga turystów z zagranicy.
Europejskie Galapagos leży 700 metrów nad poziomem morza, jego powierzchnia to 358 km², a głębokość wynosi aż 289 metrów. Niebiesko-zielone wody jeziora Ochrydzkiego otoczone są ośnieżonymi pasmami górskimi.
Jezioro Ochrydzkie jest uznawane za najbardziej zróżnicowane biologicznie jezioro na świecie. Uczeni twierdzą, że w wodach jeziora można znaleźć w sumie 212 gatunków zwierząt oraz roślin, a także 17 gatunków ryb, z czego osiem to gatunki endemiczne.
Miejsce, w którym leży Jezioro Ochrydzkie jest w prawosławiu uznawane za święte. W Ochrydzie znajdowało się kiedyś 365 kościołów, co oznacza, że na każdy dzień w roku przypadała inna świątynia.
Niedaleko znajduje się jezioro o nazwie Prespa. Mimo że jest mniejsze to, podobnie jak Jezioro Ochrydzkie, jest cennym miejscem pod względem występowania wielu gatunków zwierząt i roślin. Tylko na tym obszarze występuje m.in. pstrąg ochrydzki.
W walce o pstrąga ochrydzkiego
Występujący w wodach Jeziora Ochrydzkiego pstrąg cieszy się sporym zainteresowaniem. To dzięki pysznemu i jasnoróżowemu mięsu zyskał tak wielu miłośników. Wbrew pozorom nie jest to powód do radości.
To właśnie ta stale rosnąca popularność jest jednym z czynników stanowiących zagrożenie dla jego istnienia. Rybacy, sięgając pamięcią do lat 90. ubiegłego wieku, twierdzą, że połów pstrąga był nawet dwa razy większy niż obecnie. Ponad 30 lat temu roczny połów wynosił nawet 120 ton, a teraz jest to średnio 60 ton.
Pstrąg ochrydzki to źródło dochodu dla wielu rybaków. Mimo że zdają sobie sprawę z tego, że dalszy połów może przyczynić się do wyginięcia gatunku, to nie mogą sobie pozwolić na jego zaprzestanie.
Gdy po II wojnie światowej Albania oraz Północna Macedonia były pod władzą reżimu komunistycznego, połowy były prowadzone tylko przez przedsiębiorstwa państwowe, więc liczebność pstrąga w jeziorze była na stabilnym poziomie.
Dopiero w latach 90., gdy Albania zmagała się z ubóstwem, połów pstrąga okazał się sposobem na zarobienie pieniędzy. Z biegiem lat populacja pstrąga ochrydzkiego zaczęła się zmniejszać.
Okoliczni rybacy postanowili więc wziąć udział w programie zarybiania jeziora. Połów komercyjny jest zabroniony w okresie tarła, czyli od grudnia do marca. Rybacy jednak mają szansę na zarobek.
W tym czasie mogą otrzymać wynagrodzenie za złowienie ryb, zebranie nasienia oraz ikry i sztuczne zapłodnienie. Kolejnym krokiem jest przewiezienie ikry do lokalnej wylęgarni, gdzie ryby wylęgają się i rosną przez 10 miesięcy. Gdy ich waga oscyluje wokół czterech gramów, są one przez rybaków wypuszczane do jeziora.
W 2005 roku Bank Światowy zgodził się na sfinansowanie remontu wylęgarni. Szacuje się, że w Albanii rocznie będzie można hodować milion ryb, a Macedonii nawet 2,5 miliona.
Program zarybiania jest zdecydowanie pomocny, ale naukowcom wciąż brakuje danych dotyczących tego, ile wpuszczonych do wody ryb przeżywa.
Europejskie Galapagos to jezioro oligotroficzne, które charakteryzuje się niewielką ilością składników odżywczych. To właśnie przez to woda jest tak czysta i przejrzysta. W takich warunkach ryby jednak rozmnażają się znacznie gorzej, a spadek liczebności pstrąga ochrydzkiego ma wpływ na cały ekosystem jeziora.
Cenne wody Jeziora Ochrydzkiego
Jezioro Ochrydzkie z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem urlopowym. W związku z tym nie tylko zagrożony wyginięciem pstrąg jest zmartwieniem okolicznej społeczności.
Napływ turystów zmusza do rozbudowy infrastruktury. W okolicy stale są prowadzone prace budowlane, a ponadto środowisko staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Mieszkańcy mają nadzieje, że wkrótce otrzymają pomoc, która pozwoli w pełni chronić to wyjątkowe miejsce, od którego uzależnione jest życie wielu osób.
Rybacy są zgodni, że pstrąg ochrydzki to jedna z najcenniejszych rzeczy w ich regionie. By go ocalić, każdy musi zrozumieć, jak bardzo jest wyjątkowy. Mimo że już poczyniono pewne postępy, to nadal istnieją problemy, które zagrażają tej nieskazitelnej przyrodzie.
Czytaj więcej:
Paris Hilton na wakacjach! Robiła wszystko, by ukryć ciążę!
Michael Nader nie żyje. Aktor z serialu "Dynastia" miał 76 lat
Jesienne kierunki urlopowe: Gdzie Covid-19 nie pokrzyżuje nam planów?
Zobacz także: