Reklama

Najbardziej samotny dom na świecie. Jaka jest jego historia?

W skład położonego niedaleko Islandii archipelagu Vestmannaeyjar wchodzi 14 wysp. Jedną z najpopularniejszych jest — Ellidaey, której teren jest pokryty zieloną trawą. Nie jest zamieszkana, ale sezonowo wypasa się tu owce. To właśnie tam znajduje się budynek, który okrzyknięto najbardziej samotnym domem na świecie.

Najbardziej samotny dom na świecie

Na wyspie Ellidaey jeszcze 300 lat temu mieszkało pięć rodzin, które trudniły się połowem ryb i hodowlą bydła. W 1930 roku wyspa została jednak opuszczona przez jej dotychczasowych mieszkańców.

Nieco ponad 20 lat później wybudowano tam dom myśliwski. Nie ma on kanalizacji ani elektryczności, a woda jest pozyskiwana z opadów deszczu.  

Najbardziej samotnym domem na świecie zarządza Związek Łowiecki Ellidaey i to właśnie tylko jego członkowie mogą przebywać na jego terenie, kiedy m.in. latem polują na maskonury. 

Najbardziej samotny dom na świecie w rękach miliardera?

O najbardziej samotnym domu na świecie krąży wiele pogłosek. Spekulowano, że budynek należy do piosenkarki Bjork. Wszystko przez to, że przez pewien czas myślano o tym, by w podziękowaniu za wkład w kulturę podarować artystce wyspę. Nie chodziło jednak o Ellidaey, a o Ellidhaey.

Reklama

Ponadto jedna z miejscowym legend mówi o tym, że dom jest własnością miliardera, który kupił go, by mieszkać w izolacji. Ta opowieść nie jest jednak prawdziwa.

Czytaj więcej:

Tyle wody powinniśmy pić dziennie, by zapobiec chorobom serca

Bonheur Ntwari i jego niesamowita metamorfoza

Delfiny uratowały mu życie. Służby są pod wrażeniem

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama