Reklama

Reklama

Najciekawsze destynacje podróżnicze w 2022 roku według Lonely Planet

Wydawnictwo Lonely Planet, zajmujące się edycją jednych z najpopularniejszych przewodników turystycznych na świecie, sporządziło listę najciekawszych destynacji podróżniczych na 2022 rok. Wśród nich znalazły się kraje, które dla wielu z nas są wciąż prawdziwą egzotyką. Inne zaś, choć już dobrze znane, od lat traktujemy wyłącznie w charakterze celu wakacji all inclusive. Gdzie warto wybrać się w nadchodzącym roku w podróż i jakie atrakcje zobaczyć na miejscu? Oto kilka wybranych destynacji.

Egipt

Egipt kojarzony jest głównie z wypełnionymi turystami hotelami zlokalizowanymi w popularnych kurortach, takich jak Hurgada czy Szarm el-Szejk. Okazuje się jednak, że ten kraj ma wciąż wiele do zaoferowania przyjezdnym. Pamiętajmy, że to miejsce fascynującej historii sięgającej początków pierwszych cywilizacji. Poszukiwaczy starożytnych zabytków z pewnością zaciekawi wizyta w Gizie, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków archeologicznych na świecie. Zaliczana jest także do Siedmiu Cudów Świata dzięki znajdującym się w mieście trzem monumentalnym piramidom oraz ich strażnikowi - Sfinksowi. Centrum dawnej egipskiej kultury jest także Luksor. Miasto uznawane jest za największe na świecie muzeum znajdującym się na świeżym powietrzu. W Luksorze można zobaczyć na własne oczy świątynie i grobowce starożytnych władców Egiptu. Do jego słynnych atrakcji zalicza się świątynię Karnak, czy Dolinę Królów, będącą skupiskiem pięknie zdobionych komnat i komór grobowych faraonów.

Reklama

W Egipcie rozrywkę znajdą miłośnicy wielkich metropolii. Jedno z najbardziej rozległych miast na ziemi, Kair, czaruje wąskimi uliczkami, pełnymi meczetów, madras oraz zabytków pochodzących jeszcze z okresu dynastii Fatymidów czy Mameluków. Na każdym rogu można także spotkać rzemieślnicze warsztaty, stragany wypełnione przyprawami, lokalnymi strojami i kosmetykami. Podobnym urokiem zachwyca wysunięte na południe miasto Asuan. Charakterystycznym widokiem, rozciągającym się w metropolii są grafitowe klify, górujące nad Nilem. Asuan słynie z własnych, starożytnych zabytków oraz dawnych miejsc świętych Egipcjan. Stanowi też świetną bazę wypadową do zwiedzania świątyń Phiae, Kabasha oraz Abu Simbel.

Słowenia

Planując urlop w Europie, Słowenia nieczęsto staje się pierwszym wyborem. Ten niemal dwa razy mniejszy niż powierzchnia województwa mazowieckiego kraj skrywa wiele zapierających dech w piersiach miejsc. Turyści spragnieni kontaktu z naturą znajdą tam piękne góry, plaże nad Adriatykiem, malownicze jeziora, lasy, jaskinie oraz niewielkie miasteczka, przywodzące na myśl średniowieczne miejscowości we Włoszech. Słowenia posiada krótki pas terenu z dostępem do morza, ale za to świetnie go wykorzystuje. Szczególną popularnością wśród turystów cieszą się kurorty w Prian, Izoli i Koper. Każde z tych niewielkich miasteczek zachwyca architekturą i rozpościerającym się widokiem na morską wodę. Są na tyle małe, że można z łatwością zwiedzić każde z nich w nie więcej niż półtora dnia, zupełnie się nie śpiesząc.

Więcej czasu zdecydowanie warto poświęcić rezerwatom i parkom rozsianym po całym kraju. Jednym z nich jest Park Narodowy Triglav, znajdujący się nieopodal słynnej na całym świecie miejscowości Bled, której charakterystycznym punktem jest niewielka wysepka z kościółkiem, umiejscowiona pośrodku jeziora. Miłośnicy przyrody będą oczarowani wycieczką do Triglav: widokiem krystalicznej tafli jeziora oraz widocznych i ośnieżonych szczytów Alp Julijskich. Park można obejść dzięki licznym szlakom turystycznym. Przyrodę warto podziwiać z góry Vogel, na którą łatwo wjechać kolejką. Z najwyższego punktu roztacza się cudowny widok na całą okolicę. Atrakcje turystyczne kryją także słoweńskie podziemia. Największą popularnością cieszy się Jaskinia Postojną złożona z systemu podziemnych korytarzy, wydrążonych w skale przez rzekę Pivkę. Podczas pięcio kilometrowej trasy w głąb podziemi podziwiać można niezwykłe formy skalne oraz różnokolorowe nacieki.

Mauritius

Choć Afryka kojarzy się głównie z rozległymi pustyniami, na Mauritiusie ich nie znajdziemy. To wyspiarskie państwo leżące na Oceanie Indyjskim, wyróżnia się rajskimi plażami, plantacjami trzciny cukrowej oraz aromatycznej herbaty. Przez lata walczyli o nią najpierw Portugalczycy,  później Francuzi, a na końcu Brytyjczycy. Różnorodne wpływy widoczne są w kulturze mieszkańców wyspy oraz jej kuchni. Lato na Mauritiusie trwa od listopada do kwietnia, co nie oznacza, że musimy unikać wycieczki na wyspę w innych miesiącach. Nawet w najzimniejszym okresie temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza.

Niezwykłą atrakcją Mauritiusu jest Półwysep Le Morne, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. U jego wybrzeży znajduje się jedyny na świecie podwodny wodospad. Kaskady powstały dzięki ułożeniu na dnie jasnego piasku i mułu. Według legendy na szczyt Le More Brabant zbiegli niewolnicy, ukrywając się na nim przed goniącymi ich żołnierzami. Gdy uciekinierzy zauważyli zbliżających się strażników, zaczęli w panice skakać do wody. Żaden z nich już z niej nie wypłynął. Choć okolica słynie z nieco ponurych historii, widok, jaki rozpościera się ze szczytu, jest niezapomniany. Widać z niego ocean, rafę kolorową oraz malowniczy las, który jest jedynym miejscem na świecie, gdzie rosną kwiaty Trochetia Boutoniana o charakterystycznych czerwono-białych płatkach.

Niedaleko miejscowości Chamarel znajduje się Ziemia Siedmiu Kolorów, czyli zachwycające kolorami wydmy będące efektem przemiany skał w minerały ilaste. Siedząc w okolicznej kawiarni, można godzinami obserwować zmieniające się barwy, przechodzące od czerwonego, brązowego, fioletowego aż do żółtego czy pomarańczowego. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest 95-metrowy wodospad oraz park, w którym żyją gigantyczne żółwie. Podczas wizyty na Maritiusie warto wstąpić na jedną z herbacianych plantacji. Kaskadowe uprawy zielonych listków to nie tylko piękny widok, ale także okazja do poznania tradycyjnego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie rzemiosła.

Wyspy Cooka

Marzycie o podróży na kraniec świata? Wybierzcie się zatem na Wyspy Cooka, położone z dala od cywilizowanego świata. Odpoczniecie w otoczeniu wysokich palm, turkusowej, krystalicznej wody i białego piasku. W odróżnieniu od pozostałych destynacji ta wymaga od podróżników wytrwania trudów długiej podróży. Zanim dotrzemy do tego raju, musimy przesiedzieć w samolocie nawet do kilkudziesięciu godzin oraz przygotować się na kilka międzylądowań. Wyspy Cooka to archipelag, składający się z wielu mniejszych wysepek, pomiędzy którymi można przemieszczać się drogą morską lub powietrzną. Urlop w tym niezwykłym miejscu poleca się głównie wprawionym poszukiwaczom przygód.

Jedną z największych atrakcji tego bajecznego zakątka świata jest One Food Island, położone na wyspie Aitutaki. Znajduje się tu tylko urząd pocztowy i jeden domek do wynajęcia. Choć nie oferuje luksusów, ukryty jest w liściach palm i posiada taras z zapierającym dech w piersiach widokiem na urokliwą, niebieską lagunę. Oprócz kąpieli w krystalicznie czystej wodzie można tu także popływać z rybami karanks oraz natknąć się na największe małże na świecie i żółwie morskie. Jeśli jesteście wielbicielami morskich zwierząt, z pewnością ucieszy was fakt, że Wyspy Cooka słyną z wielu ciekawych miejsc do nurkowania oraz jedynego w całym regionie ośrodka wielorybów.

Wybierzecie się do któregoś z wyżej opisanych państw?


Zobacz również:

Rejs promem wycieczkowym. O tym musisz wiedzieć, zanim popłyniesz

Gdzie na narty w Polsce? Top 3 najlepszych stoków

Borne Sulinowo - tajemnice niewidzialnego miasta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje