Reklama

Reklama

Najciekawsze miejsca w Górach Świętokrzyskich

Są położone niemal w centrum Polski. Dlatego każdemu łatwo tu będzie dojechać, żeby miło spędzić czas!

Najstarsze i najniższe polskie góry mają mnóstwo atrakcji. Są tutaj zamki rycerskie, skanseny, parki rozrywki, muzea i wspaniała przyroda.

W samym sercu Gór Świętokrzyskich znajduje się legendarna Łysa Góra, na której w czasach pogańskich odbywały się sabaty czarownic. Kilka wieków później stanął tutaj klasztor, który jest obecnie główną atrakcją regionu.

Przez Łysą Górę biegnie wiele szlaków turystycznych, które wiodą przez rezerwaty przyrody i docierają do najciekawszych zabytków. Na aktywnych czekają liczne trasy rowerowe.

Rodziny z dziećmi też znajdą w Świętokrzyskiem mnóstwo rozrywek. Jest tu stolica bajek i niejeden świat prehistorycznych stworów. Warto zatem skorzystać z ładnej jesiennej pogody i wpaść tutaj na weekend.

Reklama

Zaplanowanie pobytu ułatwią ci portale internetowe: www.gory-swietokrzyskie.pl oraz www.wrota-swietokrzyskie.pl

Zamek Krzyżtopór

Ruiny potężnej budowli znajdują się w miejscowości Ujazd na trasie pomiędzy Iwaniskami a Tarnobrzegiem. Zamek jest dobrze zachowany. Można podziwiać wielkie sale, baszty i mury obronne. Legenda głosi, że gdzieś w podziemiach, za potrójnymi drzwiami ukryty jest wielki skarb.

Jednak do tej pory nikomu nie udało się trafić na jego ślad. We wrześniu i październiku zamek można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00.

Skansen Tokarnia

Miejsce to pozwala się cofnąć w czasie o 200 lat. Można tu obejrzeć w pełni wyposażone wiejskie chałupy oraz dworek, karczmę, kościół i młyny wiatrowe. We wrześniu park jest czynny codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 9.00 do 18.00. Warto tu wpaść na tzw. rodzinną niedzielę.

Wtedy urządzane są tutaj gry, zabawy i pokazy pieczenia podpłomyków.


Chęciny

Położone niedaleko Kielc miasteczko słynie z zamku, jednak je także warto zwiedzić. Znajdują się tutaj m.in. dwa zabytkowe kościoły i XIV-wieczny klasztor Franciszkanów ufundowany przez samego Kazimierza Wielkiego.

Na wzgórzu ponad zabudowaniami góruje Zamek Królewski z charakterystycznymi trzema wieżami. Najniższą z nich – kwadratową niedawno wyremontowano i można na nią wejść.

Zwiedzanie zamku jest płatne.

Podobno po północy można nawet zobaczyć ducha królowej Bony, która bywała tu przed wiekami...

Jaskinia Raj

Niedaleko Chęcin znajduje się najpiękniejsza z polskich jaskiń. Podziemna trasa turystyczna liczy 180 m i wiedzie przez bajeczne korytarze i komnaty skalne, pełne fantazyjnych stalaktytów i stalagmitów.

Przy wejściu do jaskini można zobaczyć wystawę ze szczątkami prehistorycznych zwierząt, z odtworzonym oryginalnej wielkości mamutem. Zrekonstruowano tam też obozowisko Neandertalczyków. Wejście trzeba zarezerwować przynajmniej z 4-dniowym wyprzedzeniem.

Święty Krzyż

Na drugim co do wielkości szczycie gór Świętokrzyskich, zwanym Łyścem lub Łysą Górą, znajduje się klasztor i sanktuarium z relikwiami Krzyża Świętego, stąd obecna nazwa: Święty Krzyż.

Klasztor można zwiedzać codziennie od 9.00 do 17.00 (opłata co łaska). Z czasów pogańskich na górze zachowały się ziemne wały kultowe.

Na górze znajduje się też Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wieża i taras widokowy.

Do końca września wokół Łysej Góry kursuje bezpłatny bus, który obwozi turystów po okolicy.

Dworek Mikołaja Reja

W okolicy znajdują się Nagłowice – rodzinna wieś Mikołaja Reja. Podobno nadal rosną tu drzewa, które ojciec polskiej literatury sadził własną ręką.

Dworek, w którym mieści się muzeum powstał ok. 1800 roku w hołdzie wieszczowi. Zgromadzono w nim m.in. rękopisy dzieł Reja.

Od maja do września muzeum jest czynne w godz.: 9.00-17.00.

Atrakcie dla dzieci

✻ Europejskie centrum bajki w Pacanowie – świat Koziołka Matołka i innych bajkowych postaci. Są tu ogrody zabaw, teatrzyki, multimedialna wystawa.

✻ Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach– kolekcje lalek z całego świata, niezliczonych modeli samochodów i kolejek elektrycznych. Eksponaty można dotykać. Muzeum jest czynne od 9.00 do 17.00.

✻ Park rozrywki i miniatur w krakowie – lunapark, aleja z miniaturowymi budowlami z całego świata i wiele innych atrakcji. W weekendy czynne od 10.00 do 20.00.

✻ Jurapark w Błtowie – świat dinozaurów, wioska czarownic, zwierzyniec, kino, itd. Czynne od 9.00 do 20.00.

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy