Najpiękniejsze polskie plaże
Piasek ma piękny złocisty kolor, woda w Bałtyku coraz czystsza, nic tylko jechać na polskie Wybrzeże! Trzeba wybrać tylko swoją ukochaną plażę. Mamy dla was kilka propozycji.
Międzyzdroje i Wolin
O tej plaży wiemy wszyscy, choćby za sprawą Festiwalu Gwiazd czy Promenady Gwiazd. Ale to klifowe wzgórza, piękne molo i moc atrakcji (zjeżdżalnie, trampoliny, knajpki, imprezy) sprawiają, że latem robi się tutaj tłoczno. Na końcu molo funkcjonuje przystań dla statków, które wypływają stąd do Świnoujścia i niemieckich kurortów: Ahlbeck, Heringsdorf.
Natomiast na wschodnim krańcu plaży, w bazie rybackiej stoją niewielkie kutry, wykorzystywane do połowu dorszy, sandaczy, okoni, płoci, śledzi, flądry. Koniecznie trzeba wybrać się w głąb wyspy Wolin, gdzie w parku narodowym znajdziemy pozostałości prastarych grodów, niesamowite Jezioro Turkusowe oraz Zagrodę Pokazową Żubrów. Stałą atrakcją jest na wyspie Festiwal Słowian i Wikingów – wycieczka w przeszłość i atrakcja dla całej rodziny.
Hel
Szeroka plaża, ciągnąca się nieprzerwanie od Władysławowa do Helu, to według wielu najpiękniejsze miejsce w Polsce. Cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Wąski u nasady, rozszerza się na końcu, w okolicy miasta Hel ma około trzech kilometrów (dlatego na mapie Polski przypomina trochę krowi ogon). Przez cały półwysep biegnie linia kolejowa i droga wraz ze ścieżką rowerową, dzięki czemu łatwo się tutaj przemieszczać, choć w sezonie trzeba liczyć się z korkami.
To, że półwysep jest wąski, ma swoje plusy – można korzystać z plaż nad otwartym morzem lub z położonych nad Zatoką Pucką. Do wyboru mamy starą osadę, czyli Hel z klimatycznymi domkami rybaków oraz fokarium albo imprezowo-sportowy klimat Jastarni. Możemy pospacerować alejkami nieco snobistycznej Juraty czy odpocząć od wakacyjnego harmidru w spokojnym letnisku, którym stała się rybacka wioska Kuźnica.
Królewskie Darłowo
Jego wizytówka to ponad 5 km szerokich plaż ze złocistym piaskiem. Rzeka Wieprza, uchodząc do Bałtyku, dzieli je na wschodnią i zachodnią. Darłowo ma ponad 700-letnią tradycję i szczyci się mianem miasta królewskiego. W 1382 roku urodził się tu Eryk I Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii. Ale w mieście, a zwłaszcza jego nadmorskiej dzielnicy Darłówku, kuszą nie tylko zabytki.
Czeka tu na nas wiele innych atrakcji: aquapark (m.in. z basenem z podgrzewaną wodą), cztery szlaki turystyczne, park linowy, kajaki, bowling itd.
Malownicza Białogóra
Oddzielona od plaży 800-metrowym pasem lasu sosnowego Białogóra ma swoich wiernych wyznawców. 15-minutowy spacer do plaży to obowiązkowy rytuał, choć dzieciaki zwykle wolą przejazd wozem konnym lub rykszą. Warto jednak zboczyć z głównego szlaku, by znaleźć się wśród jagodowych krzaczków pełnych dojrzałych owoców. W drugiej połowie lata to raj dla miłośników zbierania grzybów.
Oprócz knajpek znajdziemy tu mnóstwo ciekawych zajęć dla dzieci: rowery, zjeżdżalnie, trampoliny i dużą stadninę koni przy Rezydencji Myśliwskiej. Frajdy dostarczy spływ kajakowy Piaśnicą – malownicza kręta rzeka widziana z perspektywy kajaka to niezapomniane wspomnienie. A jeśli zatęsknimy za klubową atmosferą, pięć kilometrów dalej są rozrywkowe Dębki.
Rodzinne Dąbki
Tutejsze plaże, położone między morzem a wpadającym do niego jeziorem Bukowo, należą do najbardziej urokliwych i jeszcze niezatłoczonych. Oddalone są od Darłowa jedynie kilka kilometrów, a przenoszą nas w inny świat. Wieczorem więcej tu ciszy niż nocnego życia. Wokół wydmowe lasy, łąki, jezioro.
W 2007 roku wieś otrzymała prawa uzdrowiska. Dobre miejsce dla spragnionych relaksu, kontaktu z naturą. Warto odwiedzić urokliwą przystań rybacką na plaży i spróbować windsurfingu w jednej z tutejszych szkół. Z Dąbek jest blisko do Bobolina, wsi, gdzie znajduje się Ranczo Mustafa i stadnina koni.
Tekst: Dominika Frankowska