Nie tylko morze i plaża. Chorwacja kusi Polskich turystów

Choć co roku Polacy tłumnie odwiedzają Chorwację i można śmiało powiedzieć, że stała się ona ulubionym kierunkiem wypraw wakacyjnych, wiele zakątków wciąż pozostaje nie do końca odkrytych. Nie ma w tym nic dziwnego - bogactwo przyrodnicze i kulturowe tego kraju jest przecież ogromne. Może właśnie dlatego jest on tak fascynujący i zyskał aż taką popularność wśród polskich turystów? Warto tu zaznaczyć, że ta sympatia jest wzajemna. Chorwaci cenią sobie gości z Polski i dokładają wszelkich starań, by ci mogli jeszcze lepiej poznać ich kraj i oczywiście doskonale się w nim bawić.

Szybenik
Szybenik123RF/PICSEL

Na zaproszenie Wspólnoty Turystycznej województwa Szybenicko-Knińskiego oraz Muzeum Kninu do Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce przybyli dziennikarze i przedstawiciele polskiej branży turystycznej.

Spotkanie, w gościnnych progach Ambasady, było możliwe dzięki wsparciu Pana Ambasadora Tomislava Vidoševića. Składało się z trzech wystąpień dotyczących bogactwa przyrodniczego
i kulturowego jakim dysponuje województwo. Poprowadzili je: Krešimir Šakić, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Województwa Szybenicko-Knińskiego, Angela Bilić, ekspert ds. edukacji i interpretacji Instytucji Publicznej Województwa Szybenicko-Knińskiego "Przyroda" oraz Ante Šimić, dyrektor Muzeum Kninu.

Województwo Szybenicko-Knińskie jako jednostka administracyjna ma w swoich granicach:

· miasto Szybenik (hr. Šibenik)  - pierwsze założone przez Chorwatów miasto na wybrzeżu Adriatyku (XI wiek), które posiada unikatowy zabytek jakim jest wybudowany bez użycia zaprawy i metalu kościół św. Jakuba (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2000 roku), a także twierdza św. Mikołaja część murów obronnych z czasów weneckich (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2017 roku );

· Królową Chorwackich Twierdz w mieście Knin;

· dwa Parki Narodowe - Kornati,  niezwykle malowniczy archipelag 140 wysp, wysepek
i skał oraz Krka, oazę zieleni i wodospadów;

· kspresyjne źródło rzeki Cetiny;

ale na tym wyjątkowe miejsca się nie kończą. Każdy przyjezdny znajdzie tu pyszne jedzenie i unikatowe gatunki winorośli, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy dzielą się swoim sposobem życia i barwnymi opowieściami z przeszłości.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za zainteresowanie jakie okazali nasza prezentacją przedstawiciele polskich mediów oraz branża turystyczna. Bardzo dziękujemy Ambasadzie Republiki Chorwacji w Polsce, że mogliśmy właśnie w jej progach zorganizować prezentację naszego województwa - powiedział Krešimir Šakić, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Województwa Szybenicko-Knińskiego

- Dwa parki narodowe i dwa obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które w doskonały sposób prezentują nasze dziedzictwo kulturowe i bogactwo przyrody, są najsilniejszymi argumentami z powodu, których Goście z Polski odwiedzają nasze województwo, powiedziała Angela Bilić, ekspert ds. edukacji i interpretacji Instytucji Publicznej Województwa Szybenicko-Knińskiego "Przyroda"

- Dla większości naszych Gości województwo szybenicko-knińskie to morze i plaża. Dzisiaj pokazaliśmy, że miasto Knin ze swoją twierdza i rzeką Krką, a także pobliskim źródłem rzeki Cetiny to po prostu miejsca, które trzeba zobaczyć- powiedział Ante Šimić, dyrektor Muzeum Kninu

- Ogromnie się cieszę, że w Ambasadzie Republiki Chorwacji w Polce mogliśmy gościć przedstawicieli polskich mediów i branży turystycznej na prezentacji nieodkrytych skarbów województwa szybenicko-knińskiego. Jestem Państwu bardzo wdzięczny za przybycie! Gratuluję również przedstawicielom województwa na świetnie wybranym terminie tej prezentacji, bo odbyła się tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego - powiedział Tomislav Vidošević, Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.

Zdrowie a natura – co powoduje, że idą w parze?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas