Reklama

Odkrywamy Bałkany

​Te kierunki są ostatnio hitem w biurach podróży. Turystów przyciągają piękne plaże i górskie krajobrazy. Jest też co zwiedzać: zabytkowe miasteczka i parki narodowe, jakich nigdzie indziej nie zobaczymy.

Za perłę czarnogórskiego wybrzeża uważa się zatokę Kotorską. Stare Miasto w Ulcinj jest jednym z najlepiej zachowanych w tej części Europy, a zatoka otoczona górami tworzy niezapomniany widok. 

Na kąpiele słoneczne najlepiej udać się do Budvy. Uznawana za turystyczną stolicę Czarnogóry ma aż 17 pięknych plaż i Stare Miasto, którego historia liczy dwa i pół tysiąca lat. Równie wiekową starówką, widowiskowo wysuniętą w głąb morza, szczyci się miasteczko Ulcinj. Słynie ono z najszerszej i najdłuższej (13 km) plaży na Bałkanach. 

Zmienia się na lepsze

Pasjonatom dzikiej przyrody polecamy wycieczkę nad Jezioro Szkoderskie. Otoczone jest Parkiem Narodowym, w którym mieszka wiele unikatowych gatunków ptaków. Na jeziorze przebiega granica między Czarnogórą a Albanią. Ten kraj też warto odwiedzić! Długo uchodził za niedostępny dla turystów, teraz wycieczki do niego sprzedają się jak świeże bułki. Riwiera Albańska to zaciszne plaże, kamienne domki i drzewka cytrusowe. 

Reklama

Jedyny taki kanion

Macedonia Północna również jest hitem. Znajdują się tam dwa wielkie jeziora: Prespa i Ochrydzkie - z pięknymi plażami. Punkt obowiązkowy urlopu w tym miejscu to Kanion Matka. Jaskinie i zatoczki robią niesamowite wrażenie! 

Informator

Czarnogóra 

Obywatele Polski mogą przyjeżdżać tu na podstawie dowodu osobistego (do 30 dni). Na dłużej - z paszportem. Na pobyt powyżej 90 dni potrzebna jest wiza. Choć Czarnogóra nie należy do UE, obowiązującą walutą jest Euro (1 Euro = 4,25 zł). 

Albania 

Wjeżdżamy tu z ważnym dowodem lub paszportem (do 90 dni). Waluta: lek albański - ALL. 100 ALL to około 3,5 zł.

Macedonia Północna 

Pobyt do 90 dni na podstawie ważnego dowodu lub paszportu. Waluta: Denar (100 MKD =7 PLN).

Zobacz także:


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama