Reklama

Olsztyn. Między naturą a historią

Wtulony w Puszczę Napiwodzko-Ramucką Olsztyn jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie.

Zawdzięcza to kilkunastu rozrzuconym wokół jeziorom. Ulubionym miejscem wypoczynku olsztynian i turystów jest Ukiel. Nad jego brzegiem powstały ośrodki wypoczynkowe, place gier i zabaw dla dzieci, kawiarnie oraz szlaki rowerowe.

A na czystej plaży miejskiej w słoneczne dni zawsze jest dużo ludzi.

Do licznych atrakcji Olsztyna należą spływy kajakowe Łyną, która przepływa przez miasto. Trasa ma około 14 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje cały dzień. Kto nie lubi długich wypraw, może zacząć w centrum, przy wodospadzie zwanym Niagarą. Szlak wodny kończy się malowniczym rozlewiskiem z nenufarami i wysokimi trawami.

Reklama

Olsztyn ma długą i ciekawą historię, którą warto poznać, spacerując zabytkowymi ulicami. Najbardziej znaną budowlą jest gotycki zamek z XIV wieku, z którego wieży rozciąga się widok na miasto. Kiedyś mieszkał w nim Mikołaj Kopernik, który przez kilka lat był administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej, a w czasie wojny z Krzyżakami w latach 1519-1521 kierował przygotowaniami do obrony okolicznych zamków.

Spacer po starym mieście zacznijmy od Wysokiej Bramy, zwanej też Górną. Kiedyś mieściło się w niej więzienie. Zajrzyjmy też do planetarium, które jest drugim co do wielkości w Polsce. A obok, w dawnej wieży ciśnień z końca XIX wieku, znajduje się obserwatorium astronomiczne. Można w nim zobaczyć okruchy gruntu księżycowego przywiezione przez załogę statku Apollo 11!

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama