Reklama

Ostas: To skalne miasto w Czechach zachwyca. Widoki zapierają dech!

Miłośnicy górskich wędrówek będą zachwyceni. Ostas to czarujące skalne miasteczko położone niedaleko od Polski w czeskiej części Gór Stołowych. Niemal puste szlaki turystyczne kuszą pięknymi widokami. Wszyscy, którzy kochają przeciskać się przez wąskie przejścia pomiędzy skałami, podziwiać dziką roślinność i oddychać świeżym powietrzem powinni tu przyjechać. Naturalny labirynt czeka na turystów także jesienią i zimą.

Ostas: Gdzie leży? Dlaczego warto tu przyjechać?

Skalne miasteczka, które znajdują się w Czechach, niedaleko granicy z Polską są często i chętnie odwiedzane przez polskich turystów. Zdecydowanie największym  zainteresowaniem  wśród  miłośników górskich wycieczek cieszy się kompleks Adrszpasko-Teplicki. Rzeczywiście ten masyw górski w Sudetach Środkowych w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach, robi piorunujące wrażenie. Jednak zaledwie kilka kilometrów dalej, na południowy-wschód leży równie ciekawy skalny labirynt - Ostas, umiejscowiony na wzgórzu o tej samej nazwie. Tu również warto przyjechać. Dlaczego?

Reklama

Z górą Ostas związanych jest wiele opowieści i legend. Jej nazwa pochodzi od imienia św. Eustachego, a więc patrona myśliwych. W średniowieczu wzniesienie było zamieszkiwane przez dziką zwierzynę. Często więc można było spotkać tu osoby trudniące się polowaniem. Wiele lat później niedostępna góra stała się schronieniem dla prześladowanych protestantów. Od XV do XIX wieku odbywano tu także pielgrzymki do kapliczek umieszczonych na stokach.

Co dziś Ostas oferuje przyjezdnym? Przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki. Na szlakach turystycznych dostępnych dla miłośników górskich wycieczek przez cały rok nie ma tłumów. Można więc zrelaksować się i w spokoju podziwiać piękno dzikiej przyrody.

Zobacz również: Jesienne wycieczki w góry. Na co zwrócić uwagę?

Ostas: trzy trasy. Wybierz jedną lub sprawdź wszystkie

Przez górę Ostas biegną trzy szlaki turystyczne: niebieski, zielony i czerwony. Każdy z nich jest przyjazny wędrującym. Turyści nie muszą obawiać się dużych trudności. Owszem, zdarzają się bardziej strome momenty, jednak z pokonaniem ich powinien poradzić sobie każdy średniozaawansowany miłośnik  górskich wycieczek. Warto wspomnieć, że wszystkie trasy są dostępne bezpłatnie i przez cały rok.

Szlak niebieski jest wyjątkowo często wybierany przez turystów. Prowadzi przez cały labirynt skalny. Rozpoczyna się przy przystanku kolejowym Česká Metuje i zatacza koło. Osoby, które zdecydują się pokonać trasę będą mogły podziwiać ciasne przejścia pomiędzy poszczególnymi formacjami i wąskie szczeliny.  Na turystów podczas trasy czekają także różne urozmaicenia takie jak kładki czy schody.

Szlak zielony biegnie z miejscowości Police nad Metują i wiedzie na Kocie Skały. To idealna droga dla osób, które podczas pokonywania trasy chcą być jak najbliżej skał. Na zwiedzających czekają bowiem ciasne przesmyki, strome schodki, kładki i bramy. Droga wiedzie do wnętrza Kociego Gródka i tam się kończy. Wybierając zieloną trasę warto więc pamiętać, że w pewnym momencie będziemy musieli zawrócić.

Szlak czerwony także ma ogromny potencjał. To doskonała droga dla osób,  które kochają otwarte widoki i przestrzeń.  Wiedzie z Javora przez szczyt Hvězda aż do Broumova. W trakcie trasy można zobaczyć wiele zadziwiających kształtem skał, zboczyć do Schroniska Hvězda w paśmie Broumovskich Sten oraz zobaczyć stację kolejową Dědov.

Zobacz również: Kobiety do garów, a nie w góry! Czyli o dyskryminacji na szlaku

Ostas: jak dotrzeć? Przydatne informacje

Jak dotrzeć do góry Ostas? To łatwo dostępne i przyjazne - również pod względem  logistycznym - miejsce dla turystów. Zdecydowanie najwygodniej się pokonać trasę samochodem. Ostas znajduje się niedaleko od przejścia granicznego Kudowa Słone-Náchod, a do miejsca docelowego prowadzi droga krajową nr 303. Kilkaset metrów od podnóża góry Ostas znajduje się parking.

Samo podnóże góry również jest zagospodarowane. Na turystów czeka między innymi osada domków kempingowych i niewielkie pole namiotowe, chętnie zajmowane przez miłośników górskich wycieczek zwłaszcza latem i późną wiosną. Przyjezdni po podróży mogą pożywić się również w jednym z tutejszych punktów gastronomicznych. 

Zobacz również: Co zabrać do plecaka na wycieczkę w góry?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy