Ostatnie dzikie plaże. Słowiński Park Narodowy

Możemy być z niego dumni. Tutejsza przyroda to unikat na skalę europejską. Takich plaż i widoków nie zapewnią ci popularne kurorty we Włoszech czy Grecji.

Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym/fot. Marek Lasyk
Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym/fot. Marek LasykReporter

Mieszkańcy południa Europy mają ciepłe morza i dobrą pogodę, ale nam mogą pozazdrościć Słowińskiego Parku Narodowego (woj. pomorskie, między Łebą a Rowami). Szerokie plaże pokryte czystym piaskiem przewyższają urodą kąpieliska Włoch czy Hiszpanii i nie są tak zatłoczone.

Plaże to nie jedyny powód, by odwiedzić te okolice. Park jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, a zwłaszcza amatorów podglądania ptaków (aż 260 gatunków z 400 żyjących w Polsce!).

Warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie, zobaczyć prehistoryczne pnie drzew podczas spaceru plażą z Rowów do Łeby i „tańczące” sosny (specyficznie ukształtowane z powodu mikroklimatu) w okolicach Wydmy Czołpińskiej.

Fani wędkowania będą zadowoleni z połowów w jeziorach Gardno i Łebsko – znajdą tu i gatunki słodkowodne, i morskie.

Łeba. Co powiesz na przejażdżkę konną brzegiem morza? Tę romantyczną wizję możesz ziścić w Łebie. Kurort oferuje liczne atrakcje, w tym stadniny koni. Inne rozrywki? Liczne knajpki, muzeum motyli, a dla dzieci park dinozaurów i wodny plac zabaw.

Jezioro Sarbsko. Duże, ale płytkie, zatem idealne, by zacząć przygodę z nartami wodnymi czy kitesurfingiem. Przez jezioro przebiega także piękna trasa kajakowa.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Zobaczysz tu, jak żyli dawni mieszkańcy tych ziem – Słowińcy (ewangeliccy Kaszubi). Od 19.07 do 13.08 możesz wziąć udział w warsztatach „W słowińskiej zagrodzie” i m.in. ubijać masło, wyplatać kosze czy utkać sieć rybacką w izbach z 1917 roku.

Bursztyn – największą radość sprawi ci, jeśli znajdziesz go sama podczas spaceru po plaży. Mniej wytrwałym pozostaje szeroki wybór kupnych pamiątek z jantaru.

Ceramika kaszubska z charakterystycznymi wzorami, a zarazem symbolami Kaszub (m.in. tulipan, rybia łuska, lilia). Znajdziesz ją, a nawet sama zrobisz w Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów w Chmielnie.

Wydmy. Unikalne ruchome piaski w parku są nazywane polską Saharą. Jak na pustyni poczujesz się zwłaszcza podczas wyprawy na Wydmę Czołpińską. Dla niezapomnianych widoków koniecznie wdrap się też na najwyższą wydmę – Łącką (42 m).

Śledzie na mnóstwo sposobów. Możesz zabrać do domu jeden z przepisów lub słoiki z rybami w occie bądź pysznymi śledziami po łebsku (z pomidorami i cebulą).

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas