Reklama

Reklama

Oszałamiające zjawisko na niebie! Wyjątkowe zdjęcia zorzy polarnej

Widzieliście kiedyś takie zjawisko? Astronomy Picture of the Day przypomniało niezwykłą zorzę polarną, uchwyconą przez fotografów w 2015 roku.

Wyjątkowa zorza polarna została sfotografowana na Islandii i natychmiast wzbudziła zachwyt nie tylko miłośników kosmosu ze względu na jej bardzo mocną jasność i szybki rozwój. Zorza polarna to normalne zjawisko w okolicach koła podbiegunowego, ta jednak zachwyca wyjątkowo intensywnymi kolorami i światłem.

Jak powstała zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w wyniku burzy słonecznej. Na powierzchni Słońca dochodzi do wybuchów, które spowodowane są zderzeniem się naładowanych elektrycznie cząsteczek ze Słońca z ziemską atmosferą. 

Na ich skutek powstaje tzw. wiatr słoneczny - strumień naładowanych elektrycznie cząstek, które po prostu wystrzelają ze słońca. Wiatr słoneczny właśnie dociera do Ziemi - do jonosfery - i tworzy tzw. zorzę polarną, którą możemy podziwiać jako charakterystyczne, kolorowe wstęgi i promienie na niebie.

Reklama

Kolory zorzy polarnej

Zorze polarne nie są jednorodne. Możemy wyróżnić ich kilka typów - łuki, pasma, kurtyny, korony, promienie i inne. Od czego zależy kolor zorzy polarnej? To wynik różnej intensywności linii emisyjnych i jest uzależniony od rodzaju gazu, a także od wysokości, na której jest zjawisko.

Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.

Tlen świeci na czerwono i zielono, azot na purpurowo i bordo. Cząstko zderzające się z mieszaniną azotu i tlenu są żółte, natomiast najlżejsze gazy, hel i wodór, mają kolor niebieski i fioletowy.

Przeczytaj też:

Pełnia Kukurydzianego Księżyca. Co to jest i kiedy można ją zobaczyć?

Schody do Nieba zostaną zburzone. Niebezpieczna atrakcja przyciąga zbyt wielu turystów!

Monika Richardson staje w obronie Zbyszka Zamachowskiego! "Nie nazywajcie go ziemniakiem, kurduplem, konusem"

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: zorza polarna | zorza w nocy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy