Reklama

Reklama

Schody do Nieba zostaną zburzone. Niebezpieczna atrakcja przyciąga zbyt wielu turystów!

Atrakcja Hawajów, słynne schody Ha’iku nazywane również Schodami do Nieba najprawdopodobniej zostaną niedługo zburzone. Mimo oficjalnego zakazu i kary w postaci wysokiej grzywny turyści masowo wdrapywali się na szczyt.

Schody Ha’iku kusiły turystów pięknymi widokami

Schody Ha’iku znajdują się na wyspie Oʻahu. To 3922 stalowe stopnie wijące się przez górski szlak Kaneohe. Zostały zbudowane w latach 40. XX wieku na potrzeby marynarki Stanów Zjednoczonych. Wielu mieszkańców uważa, że z wierzchołka Schodów do Nieba, rozpościera się najpiękniejszy widok na Hawaje. Turyści zachęceni takimi spostrzeżeniami lokalnej ludności, organizują  nielegalne wycieczki na szczyt.  

Chociaż w 1987 roku schody zostały zamknięte dla zwiedzających, to nie powstrzymało poszukiwaczy mocnych wrażeń przed wdrapywaniem się na sam szczyt. Schody Ha’iku to bardzo niebezpieczna atrakcja. Odwiedzający często przeceniali swoje siły. Rada Miasta, zmęczona ciągłymi akcjami ratowniczymi zdecydowała, że najbardziej rozsądną decyzją,  będzie zburzenie schodów. Burmistrz poparł to stanowisko.

Nielegalne wycieczki powodem zburzenia schodów Ha’iku

Reklama

Miasto przez lata usiłowało przebudować popularną atrakcję, by uczynić ją bardziej bezpieczną. W 2003 roku schody wyremontowano za kwotę 875 tys. dolarów. Kilkanaście lat później w lutym 2015 roku nad wyspą Oʻahu przeszła burza, która spowodowała ogromne straty i ubytki.

Przez lata trwały dyskusję dotyczące tego, jak będzie wyglądać przyszłość schodów Ha’iku. Właściciel terenu, na którym stoją, od dłuższego czasu postulował o ich zburzenie. Sprzeciwiali się temu lokalni aktywiści, którzy chcieli, aby po ponownym remoncie atrakcje została udostępniona zwiedzającym.


Ostateczna decyzja o zrównaniu z ziemną atrakcji należała do burmistrza. Rick Blangiardi poparł zburzenie Schodów do Nieba. Niedługo zostanie ustalony harmonogram działań.

 

***

Przeczytaj również: 

Beztroski Radosław Majdan zablokował cały chodnik parkując na zakazie! Zdjęcia nie kłamią

Grzyby leśne: Jak je wykorzystać i czy można je zastąpić?

Izabela Hajzer: Najtrudniejsze były pierwsze dni po śmierci

Zobacz również:


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Schody Ha’iku | atrakcja turystyczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy