Piękne i tajemnicze polskie klasztory
Najstarsze liczą ponad tysiąc lat! Każdy ma niepowtarzalny styl, historię i legendy. A żyjący za murami mnisi różnią się zakonnym strojem i obrzędami. Nie sposób odwiedzić wszystkie te miejsca, bo klasztorów jest w Polsce około trzystu. Wybraliśmy kilka niezwykłych.
Już od średniowiecza przybywali nad Wisłę zakonnicy z Burgundii i Lotaryngii (dzisiejsza Francja), z Czech, Hiszpanii i Włoch.
Pierwsze na naszych ziemiach klasztory pochodzą wprawdzie z X wieku, lecz wtedy pełniły nie tylko rolę reli gijną, ale i obronną, dlatego często stawiano je na wzgórzach lub otaczano fosą.
Natomiast najwięcej klasztorów powstało dopiero w XVII i XVIII w. To był okres świetności zakonów paulinów, bernardynów, kamedułów. W tamtych czasach mnisi nie tylko krzewili wiarę, ale również propagowali wiedzę oraz przepisywali mądre księgi. Pierwsze słowa po polsku zapisali właśnie cystersi w XIII wieku.
Najważniejszy klasztor: Jasna Góra – to duchowa stolica Polski!
Klasztor Paulinów położony jest na wzgórzu Jasna Góra w Częstochowie. Zakon paulinów powstał na początku XIII wieku i pochodzi od świętego Pawła z Teb, pierwszego pustelnika.
Zaś klasztor na Jasnej Górze erygowano, czyli utworzono, dekretem władz kościelnych, w roku 1382. Tu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Według tradycji to Czarna Madonna obroniła Polskę przed szwedzkim potopem.
Najstarszy: klasztor Benedyktynów w Tyńcu, na wysokiej skarpie nad Wisłą
Pierwsi benedyktyni przybyli tu w poł. XI w. Niegdyś klasztor bronił się przed hordami tatarskimi. Mieszkający tu mnisi od zawsze żyli według surowej reguły.
To od zakonu benedyktynów wzięło się powiedzenie „benedyktyńska praca”, czyli wymagająca dokładności i cierpliwości. Nic dziwnego, że mnisi słyną z produkowanych w klasztornych murach soków, miodów i nalewek.
W Tyńcu obecnie tylko w części zabudowań obowiązuje klauzura (brak wstępu dla osób z zewnątrz), w pozostałej jest dom gości: można wynająć pokój, by odpocząć w ciszy i zjeść benedyktyńskie specjały.
Najpiękniejsze stacje Męki Pańskiej: Kalwaria Zebrzydowska
W znajdującym się tu klasztorze Bernardynów odbywa się co roku, w okresie Wielkiej Nocy, misterium z krzyżowaniem Jezusa i zmartwychwstaniem. Klasztor ufundowała rodzina Zebrzydowskich w XVII w.
Bernardyni to polscy franciszkanie, których historia sięga połowy XV w. Dziś jest to słynne miejsce pielgrzymek.
Największe na świecie opactwo cystersów – Lubiąż
Znajdujący się tu zakon cystersów stanowi też największy zespół klasztorny w Polsce. Robi wrażenie swym rozmachem, gdyż cystersi stawiali nie tylko duże domy dla zakonników, lecz także w okolicy młyny, stodoły, kuźnie. Od świtu do nocy poświęcali się pracy i modlitwie.
Najbardziej malowniczo położony: klasztor Kamedułów nad Wigrami
Tu powstał klasztor z eremami (domkami zakonnymi) oddzielonymi od wody wąskim przesmykiem. Ciekawe jest to, że na wyspie na Wigrach mnisi założyli sad i ogród botaniczny. Dziś w pokamedulskich domach można odpocząć od miejskiego zgiełku.
Klauzurowy: żeński klasztor Klarysek Kapucynek
Zgromadzenie to w Polsce powstało na wzór włoskich kapucynek, w XIX wieku. Siostry zakonne cechuje ubóstwo, wyrzeczenie, umartwienie...
Osoby postronne z zewnątrz nie mają tu wstępu. Zawsze jednak można zwrócić się do sióstr z prośbą o modlitwę. Obecnie swoje intencje można wysłać nawet na adres mailowy: kapucynki@kapucynki.pl
Królewski: klasztor Karmelitów w Krakowie
Świątynię założyła około 1390 r. królewska para – Władysław Jagiełło i jego żona Jadwiga, a zakonnicy – karmelici przybyli z Czech.
W czasie potopu szwedzkiego kościół i budynki klasztorne zostały zburzone. Obecnie przy klasztorze warto zwiedzić muzeum ojców karmelitów oraz bibliotekę cennych starodruków.