Reklama

Piękne Kaszuby

To jeden z ładniejszych regionów Polski. Jak okiem sięgnąć jeziora, rzeki, jary, wąwozy i łąki. Przez wieki izolowane Kaszuby zachowały kulturę i język. Perłą krainy jest pojezierze, zwane Szwajcarią Kaszubską.

Jak mówi kaszubska legenda, gdy Bóg stworzył już całą Ziemię, spojrzał na nią i dostrzegł, że pozostało jedno niezagospodarowane miejsce. Wytrząsnął więc Stwórca na tę krainę wszystko, co jeszcze znalazł: góry, lasy i jeziora. Tylko ludzie byli nadzy i domagali się ubrania, pytając: "A ka szuba?" I tak powstała nazwa - Kaszuby.

Jeziora wśród ulic 

Region ciągnie się od Trójmiasta do Słupska i Miastka, oraz od wybrzeża Bałtyku przez Kartuzy i Kościerzynę do Chojnic i Człuchowa. Za stolicę uważa się Kartuzy, położone pośrodku krainy. Pomiędzy miejską zabudowę wciskają tam trzy jeziora: Klasztorne, Karczemne i Mielenko. To znakomita baza wypadowa do poznawania Kaszub. Noclegi w kwaterach prywatnych znajdziesz od 30 zł. Więcej na: www.kaszeb.pl

Reklama

Kaszëbë łełają...

Niegdyś obrzeżami regionu wiodła granica państwa krzyżackiego. To sprawiło, że mieszkańcy do dziś mówią własnym językiem (nasz śródtytuł oznacza Kaszuby wołają...). Dawne gospodarstwa, chaty z podcieniami i zagrody rybaków można zobaczyć w najstarszym polskim muzeum na wolnym powietrzu, w Kaszubskim Parku Etnograficznym. Jego malownicze położenie nad jeziorem Gołuń przyciąga nie tylko miłośników kultury ludowej, ale też osoby ceniące piękno przyrody. Więcej informacji na: www.muzeum-wdzydze.gda.pl.

Górska serpentyna


Najpiękniejsze widoki regionu rozciągają się z tzw. Drogi Kaszubskiej. Przebiega ona przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i Ostrzyce, mijając kilka jezior. Ostatni odcinek wiedzie serpentyną zboczami najwyższego wzniesienia Pomorza - Wieżycy (329 m n.p.m.).

Aktywnie: Koło Raduńskie, Wieżyca, Węsiory

Po Kaszubach można pływać kajakiem albo wędrować pieszo. A gdy sił zabraknie, warto udać się do... miejsca mocy.

Koło Raduńskie. To najbardziej znany szlak wodny w regionie. Ma 40 km. Kajakową przygodę można rozpocząć i skończyć w dowolnym miejscu. Wypożyczenie 2-osobowego kajaka na cały dzień kosztuje 50 zł. Więcej na: www.kajakiradunia.pl.

Wieżyca. Przez najwyższy szczyt Kaszub przechodzi pieszy Szlak Wzgórz Szymbarskich. Stok góry zimą jest wykorzystywany przez narciarzy.

Węsiory. Na Kaszubach jest także tajemnicze miejsce mocy. W lesie niedaleko Węsiorów (1,5 km od wsi) odkryto cmentarzysko Gotów i Gepidów z I-III wieku. Wśród drzew i nad jeziorem rozrzucone kamienie oraz kurhany tworzą regularne kręgi. Zdaniem radiestetów, wytwarzają one niespotykaną energię.

Dla dzieci: Szymbark, Chmielno

Gdy dzieciom znudzą się kąpiele w jeziorach, można je zabrać do kilku niezwykłych miejsc.

Szymbark. Znajduje się tu ciekawe Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Małym gościom na pewno spodoba się dom stojący "do góry nogami". Nie dość, że wygląda niesamowicie, to jeszcze poruszanie się w środku, z meblami wiszącymi nad głową, sprawia wielką frajdę! Więcej na: www.cepr.pl.

Chmielno. Nie od dziś wiadomo, że nie święci garnki lepią, mogą więc to robić także Wasze dzieci! W Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów każdy ma możliwość stworzenia własnego naczynia na kole garncarskim. Więcej informacji na: www.necel.pl.

Miejsca sakralne: Kalwaria Wejherowska

Obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Zespół 26 kaplic powstawał w latach 1649-1655. W kościele znajduje się cudowny wizerunek Matki Boskiej. Element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej są pokłony feretronów (obustronnych obrazów) mijanym kaplicom. Więcej na: www.sanktuarium.wejherowo.pl.



Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy