Reklama

Plaże na Malcie: Gdzie plażować, na co uważać?

Malta to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków, którego popularność znacznie wzrosła w ostatnich latach. Znana z mnogości zabytków, kultury, pięknych widoków i wspaniałej kuchni wyspa jest także dobrym miejscem do plażowania. Wybierając się na Maltę, aby zażyć morskich kąpieli, warto wiedzieć, gdzie najlepiej się udać i na co się przygotować.

Polacy uwielbiają Maltę, o czym świadczą niezaprzeczalnie liczby dotyczące ruchu turystycznego. Przybysze znad Wisły stanowią obecnie trzecią największą grupę wśród wszystkich nacji odwiedzających wyspę. 

Jeszcze do niedawna Polacy okupowali czwarte miejsce na liście narodów najliczniej przybywających na Maltę, tuż za Niemcami. Jednak ostatnie dane pokazują, że zrównaliśmy się z Francuzami, wyprzedzając naszych zachodnich sąsiadów.

John Mary Attard, dyrektor warszawskiego biura Malta Tourism Authority komentował niedawno w rozmowie z Interią, iż jest to zasługa głównie pogody, klimatu, ale również położenia wyspiarskiego państwa, jego kultury, jak i gastronomii i faktu, że przez cały rok jest to ciekawy pod względem turystycznym kierunek.

Reklama

Lato i plaże na Malcie

Pełna zgoda, bo Malta ma swoje uroki zarówno zimą, jak i jesienią czy wiosną. Krajobraz jest wtedy zdecydowanie bardziej zielony, temperatura odpowiednia do aktywnego wypoczynku i zwiedzania, a popularne miejsca w miarę dostępne bez większych tłumów.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najważniejszym i najbardziej obleganym okresem jest rzecz jasna lato. A to na Malcie jest naprawdę ciepłe i słoneczne. W okresie występowania ciepłych afrykańskich wiatrów Sirocco średnia dzienna temperatura może sięgać nawet 35 stopni w cieniu, a maksymalna 40. To idealne warunki do tego, by udać się na plażę i korzystać z tego, że Malta otoczona jest morzem.

Na Malcie dominują plaże skaliste i kamieniste, choć jest także kilka ciekawych piaszczystych plaż. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Te pierwsze odznaczają się krystalicznie czystą wodą, którą cenią nie tylko wielbiciele kąpieli, ale także nurkowania. 

Plażowicze korzystają także z naturalnego ukształtowania terenu, aby skakać z nadbrzeżnych skał wprost do głębokich zbiorników, nazywanych przez miejscowych pieszczotliwie dziurami bądź morskimi basenami.

Z drugiej strony w części miejsc kamienie mogą nieco zaburzyć przyjemność z kąpieli. Gdzieniegdzie pojawiają się także jeżowce, przez co zachodzi konieczność pływania w butach dla własnego bezpieczeństwa.

Piaszczyste plaże mają oczywisty plus w postaci piasku prowadzącego do morza, który pozwala na bardziej komfortową kąpiel. Woda jednak jest o wiele mętniejsza. Dodatkowo piaszczystych plaż jest nieco mniej, a chętnych do korzystania z nich sporo. Są one także oddalone od ośrodków miejskich, podczas gdy plaże kamieniste często znajdują się zaledwie kilkanaście metrów od hoteli i pensjonatów w popularnych miejscowościach.

Najlepsze plaże na Malcie

Malta oferuje bardzo dużo ciekawych plaż. Mniejszych, większych, bardziej i mniej popularnych. Najciekawsze z nich to:

Golden Bay: jedna z najbardziej popularnych plaż na Malcie. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu i oferuje piękne złote piaski oraz czystą wodę. Słynie także z bogatej oferty sportów wodnych.

Għajn Tuffieħa: znajdująca się tuż obok zatoki Golden Bay, oddzielona klifem, nieco mniejsza, ale niezwykle popularna piaszczysta plaża.

Mellieħa Bay, Għadira Bay: Największa piaszczysta plaża na Malcie, występująca pod dwiema nazwami. Znajduje się na północy wyspy i oferuje szeroki pas piaszczystej plaży oraz łagodne wody. Jest popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Malty. Woda jest płytka i bezpieczna, przez co jest to miejsce polecane rodzinom z dziećmi.

Ġnejna Bay: Ġnejna Bay jest nazywana ukrytym skarbem na Malcie. Urocze miejsce, otoczone klifami, gdzie znaleźć można zarówno fragmenty piaszczyste, jak i kamieniste. Idealne dla osób poszukujących spokoju i ciszy z dala od tłumów turystów.

St. Peter's Pool: Naturalny basen skalny znajdujący się na południowym wybrzeżu Malty. Doskonałe miejsce do opalania się i skoków do wody. Woda tutaj jest głęboka i przejrzysta, a otaczające klify dodają jej uroku.

Paradise Bay: Mała, ale bardzo popularna plaża w północno-zachodniej części wyspy.

Armier Beach i Little Armier: Położone tuż obok siebie, z dala od turystycznych kurortów, ciche plaże, lubiane przez miejscowych.

Blue Lagoon (Comino): Choć technicznie nie znajduje się na Malcie i aby do niej dotrzeć, trzeba podpłynąć łodzią lub małym promem z Malty lub Gozo, to bez wątpienia warto o niej wspomnieć. Blue Lagoon znajduje się na wyspie Comino, która jest częścią archipelagu maltańskiego. Ta malownicza plaża słynie ze swojej turkusowej wody i jest idealnym miejscem do snorkelingu oraz nurkowania.

Ramla Bay (Gozo): Ramla Bay znajduje się na sąsiedniej wyspie Gozo, ale jest łatwo dostępna z Malty. Słynie ze swojego czerwonego piasku, otoczona malowniczymi wzgórzami. Ciekawe alternatywne miejsce na relaksujący dzień na plaży.

Popularnymi miejscami są także między innymi St. George’s Bay i Balluta (obie w pobliżu zatłoczonych dzielnic turystycznych, łatwo dostępne, ale tłumnie odwiedzane) Anchor Bay (nieopodal Popeye Village) czy Qawra Point Beach (w sąsiedztwie popularnych miejscowości St. Paul’s, Bugibba, Qawra).

Na co uważać na plaży na Malcie?

Tak jak wszędzie, tak i na Malcie w czasie wakacji warto mieć na uwadze kilka rzeczy tak, abyśmy spędzili urlop w spokoju i bezpiecznie wrócili do kraju. Choć wczasy to raczej czas beztroski i relaksu, lepiej pamiętać o ewentualnych zagrożeniach i oszczędzić sobie stresu bądź nagłej wizyty u lekarza.

Zasady

Choć Malta to bardzo otwarty kraj, a ludzie są bardzo przyjaźni i luźno podchodzą do życia, na plażach obowiązują pewne zasady. Każda plaża posiada oznaczenia w postaci dobrze nam znanych znaków. Są takie miejsca, do których nie wejdziemy ze zwierzętami. Na całej wyspie jest także zakaz opalania się topless, nie mówiąc o kąpielach słonecznych nago.

Słońce

Słońce na Malcie w ciągu lata może być ostre i palące. Zaleca się unikanie otwartej ekspozycji na nie w godzinach od 11:00 do 14:00 lub nawet 15:00. Należy także pamiętać obowiązkowo o nakryciu głowy i ochronie skóry. Jeśli zależy nam na budżecie, lepiej przywieźć olejki i kremy z filtrem z Polski, gdyż na wyspie są one nieco droższe niż u nas. Nie wolno zapominać także o odpowiednim nawodnieniu. Na Malcie nie poleca się picia kranówki, jako że jest to głównie odsalana woda morska. W sklepach dostępne są duże, dwu-, a nawet dwuipółlitrowe butelki.

Kamienie

Stąpanie po kamiennym dnie gołą stopą nie należy do największych przyjemności, a skaleczenie się w słonej wodzie może być bardzo bolesne. Zaleca się więc ostrożność, a najlepiej pływanie w specjalnych butach ochronnych. Nie są zbyt drogie, ani ciężkie, a mogą uchronić nas przed niechcianą kontuzją.

Jeżowce 

Buty ochronią nas także przed innym przykrym incydentem, do którego może dojść podczas kąpieli. Jeżowce morskie są powszechne w wodach wokół Malty i mogą występować wzdłuż skalistych brzegów. Warto zachować ostrożność, szczególnie podczas wchodzenia do wody, aby uniknąć ich przypadkowego dotknięcia lub co gorsza, nadepnięcia. Ich kolce mogą być bowiem bolesne i trudne do usunięcia. 

W przypadku nurkowania lub snorkelingu, zaleca się noszenie pełnego skafandra lub specjalnych rękawic do ochrony przed ukłuciami.

Meduzy

Obuwie nie ochroni nas za to przed meduzami, które żyją w Morzu Śródziemnym i także mogą czasem pojawić się w wodach nieopodal maltańskich plaż.  

Istnieje kilka gatunków meduz, które występują w wodach wokół Malty, zwłaszcza w okresie letnim. Niektóre z nich mogą mieć parzące włoski lub wywoływać reakcje alergiczne u części osób. Kontakt z meduzami może powodować pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie skóry lub inne nieprzyjemne objawy.

W przypadku zauważenia meduzy na plaży lub w wodzie, zaleca się zachować ostrożność i unikanie przebywania w jej pobliżu. Informacje na temat obecności meduz często są udostępniane przez lokalne władze lub ratowników na plaży. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Malta | plaża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy