Polskie jarmarki bożonarodzeniowe
Polacy chętnie odwiedzają europejskie świąteczne jarmarki. Polskie miasta również mają się czym pochwalić.
Gdańsk
Dwupoziomowa Karuzela Gdańska, Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych, mówiący ludzkim głosem Łoś Lucek - to tylko niektóre z atrakcji, jakie towarzyszą Gdańskemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu na Targu Węglowym.
W tym roku podobne atrakcje zawitają też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich. Jak na Targu Węglowym, na terenie Forum Gdańsk pojawią się stoiska z rękodziełem i rzemiosłem. Na Forum jest też Górka Lodowa z torami saneczkowymi. Z kolei w soboty i niedziele wieczorem na wieży Katowni można oglądać świetlną animację z elementami 3D zatytułowaną "Święta pełne światła".
Tegoroczną nowością jest strefa gastronomiczna, czyli Food Court. Do wyboru są tu potrawy kuchni hiszpańskiej, węgierskiej, alzackiej, chińskiej, niemieckiej, greckiej, belgijskiej, kaszubskiej i polskiej. A do picia jest gorąca czekolada, grzane piwo z miodem i imbirem, regionalny cydr z dodatkiem rumu oraz aromatyczny grzaniec. W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni odbywają się warsztaty artystyczne dla dzieci, na trakcie których maluchy mogą tworzyć m. in. aniołki, skrzaty czy stroiki. Na jarmarku czekają też na nich elfy oraz Królowa Śniegu. Targ można odwiedzać do 23 grudnia.
Wrocław
Jeśli ktoś trzykrotnie dotknie jego czapeczki, prawdopodobnie spełnią się wszystkie jego marzenia. Mowa o przesympatycznym wrocławskim Krasnalu Prezentusiu, spełniającym świąteczne życzenia, który pojawia się w mieście tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Po takiej wróżbie można już śmiało ruszyć na rozświetlony kolorowymi światełkami Stary Rynek oraz Plac Solny, by zrobić zakupy, wybrać prezenty i skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji. W drewnianych domkach można kupić świąteczne ozdoby, specjały, a także wyroby rękodzielnicze z wielu stron świata, m.in. z Francji, Niemiec, Peru, Zambii, Mozambiku, Konga i Ugandy.
Warto także skosztować specjałów międzynarodowej kuchni, np. alzackich podpłomyków, indyjskich somosów, tureckiej baklawy czy węgierskiego kołacza. Na targu spędzimy rodzinnie cały dzień zwłaszcza, że na scenie odbywają się koncerty i przedstawienia teatrów dla dzieci. Warto wstąpić do piętrowego Domku Pod Krasnalem, by zrobić sobie pamiątkową fotografię. A w Domku Kominkowym można się ogrzać przy żywym ogniu i aromatycznym wrocławskim grzańcu. Natomiast na Placu Solnym stoi trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. Jest też Galeria Mikołaja, która zachwyci nie tylko najmłodszych. Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 31 grudnia.
Kraków
Tu targ bożonarodzeniowy odbywa się tradycyjnie na Rynku Głównym wokół Sukiennic. Na ponad 80 świątecznie przystrojonych kramach kupcy oferują bańki, czyli bombki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze.
Nie brakuje też stoisk z przekąskami. Do wyboru są m.in. potrawy z grilla, tradycyjne oscypki z żurawiną, staropolskie pierogi, prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciastka i pierniki. Można także napić się słynnego grzańca galicyjskiego z korzennymi przyprawami. Krakowski jarmark to również wiele kulturalnych atrakcji - występują zespoły folklorystyczne, grupy teatralne, chóry, a nawet orkiestry dęte.
W sobotę, 22 grudnia warto wziąć udział w Korowodzie kolędniczym, którego uczestnicy wyruszą na Rynek spod Barbakanu i będą śpiewać pastorałki. A w niedzielę, 23 grudnia odbędzie się koncert Kolędy na Trzech Tenorów.
Dzień później Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny pokaże obrzęd Dziadów polskich. To przedstawienie co roku prezentowane jest na jarmarku i cieszy się ogromnym powodzeniem. W ramach targów przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się także twórcy szopek, którzy pochwalą się swymi wyrobami. Na pewno będzie co podziwiać.
Na jarmark koniecznie trzeba przyjść z dziećmi, gdyż będą miały niepowtarzalną możliwość napisania własnego listu do Świętego Mikołaja, w którym poproszą o spełnienie swoich najskrytszych świątecznych marzeń. Krakowski Targ Bożonarodzeniowy zakończy się 26 grudnia. Ale już dzień później na Starym Rynku rozpocznie się Jarmark Noworoczny.
Zobacz także: