Raj po drugiej stronie Tatr

Niżne Tatry na Słowacji upodobali sobie ponoć niegdyś zbójnicy. Krążyły o nich legendy, pisał też poeta, piewca gór Kazimierz Przerwa-Tetmajer: "Tam, tam, w lesie gdzieś, pod Pośrednim Wierchem, albo Dziumbirem, jak rysie przyczajone, siedzą [...] koło watry i śpiewają półgłosami groźnemi [...] zbójecki marsz: Hej! idem w las - piórko sie mi migoce! Hej! idem w las - dudni ziemia, gdy krocę!" Dziś zbójnickich piosenek tu nie słychać, chyba że w wersji turystycznej.

Nie trzeba się trudzić, by dotrzeć na szczyt popularnego Chopoka. Prowadzi tu wyciąg krzesełkowy. Widok stąd na góry jest cudny
Nie trzeba się trudzić, by dotrzeć na szczyt popularnego Chopoka. Prowadzi tu wyciąg krzesełkowy. Widok stąd na góry jest cudnyAndrzej MituraEast News

Uważana za jedną z najpiękniejszych dolin Niżnych Tatr Dolina Demianowska odwiedzana jest chętnie nie tylko przez Słowaków, ale i sąsiadów z Polski. O każdej porze roku, ale szczególnie zimą, gdy przywdziewa malowniczą białą szatę. Długa na 15 km dolina rzeczki Demianówki wcina się głęboko w masyw Niżnych Tatr, formując w nim podziemny system krasowy. Najpopularniejsza Jaskinia Lodowa chętnie odwiedzana jest latem.

Zimą turyści zdecydowanie wolą podziwiać lodowe krajobrazy na zewnątrz, najchętniej na nartach lub deskach snowboardowych. A lodowych krajobrazów w Demianowskiej Dolinie nie brakuje. Cztery szczyty, które górują nad doliną (Krupowa Hala (1927 m), Dziumbier (2043m), Chopok (2024m) i Deresze (2004 m)) są wystarczająco wysokie i zróżnicowane, by stworzyć scenerię rodem z "Królowej śniegu". Gdy jeszcze ogląda się to wszystko z geotermalnego basenu, to zimowy wypoczynek z pewnością można uznać za udany.

Bardzo znana z termalnych kąpielisk z wodą leczniczą jest niewielka wioska Beszeniowa. Geotermalne źródła osiągają tu temperaturę 61° C, a wypływają z głębokości 1987 metrów. W sześciu całorocznych basenach woda ma temperaturę od 36 do 40° C. Zalecana jest zwłaszcza tym, którzy powinni zadbać o swoje drogi oddechowe i stawy.

Tymczasem najbardziej popularnym ośrodkiem z basenami geotermalnymi jest bez wątpienia Tatralandia. Temperatura wody w basenach termalnych jest podobna jak w Beszeniowej, ale tutaj można odpoczywać całą rodziną, bo dla każdego jest jakaś atrakcja.

Można tu podreperować zdrowie, ale też zaszaleć w magicznym wodnym świecie, a potem najzwyczajniej odpocząć i oddać się relaksacyjnym i upiększającym zabiegom w Wellness Paradise, czy jak kto woli - w raju zdrowia i urody. Od atrakcji w Tatralandii łatwo się uzależnić, nic więc dziwnego, że wybudowano przy niej hotel na 700 miejsc. Odprężenie w ciepłych basenach jest szczególnie przyjemne, jeśli następuje po wysiłku fizycznym. O ten ostatni w Dolinie Demianowskiej nietrudno.

Wiele jest tu tras dla narciarzy biegowych i miłośników zimowej wspinaczki górskiej. Organizuje się też zimowe spływy pontonowe! Ale największą popularnością wciąż cieszą się narciarstwo zjazdowe i snowboardowe ślizgi. Pod tym względem niekwestionowanym zwycięzcą wśród narciarskich ośrodków jest Jasná u podnóża Chopoku.

Idealne naturalne warunki do uprawiania białego sportu idą tu w parze ze świetną infrastrukturą i profesjonalnym przygotowaniem stoków i wyciągów. Wśród tych ostatnich ogromną rzadkością są wyciągi orczykowe, po większości liczących 45 kilometrów tras narciarzy i snowboardzistów rozwożą wygodne wyciągi krzesełkowe i gondole.

Trasy są na tyle zróżnicowane, że bezpiecznie będą się tu czuli zarówno początkujący, jak i zaawansowani, a nawet ci, którzy uwielbiają jazdę ekstremalną. Nowoczesny system naśnieżania gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku, dlatego na stokach Chopoka szusuje się jeszcze w kwietniu.

Popularność Chopoka na tle innych szczytów Niżnych Tatr przypisywać należy malowniczym kotłom polodowcowym po północnej stronie, widocznym z Demianowskiej Doliny. Pięknie widać je również z tras kolejek linowych wiozących turystów najpierw na Równą Halę i dalej do stacji Chopok-Ubocz, która znajduje się tuż pod szczytem.

Beszeniowa, basen wewnętrzny. Jeden z najczęściej odwiedzanych kompleksów geotermalnych na Słowacji
Beszeniowa, basen wewnętrzny. Jeden z najczęściej odwiedzanych kompleksów geotermalnych na SłowacjiAdrian GładeckiReporter

Wystarczy jeszcze przejść kilkadziesiąt metrów, by dotrzeć na Chopok i do schroniska, które funkcjonuje tu cały rok. Można w nim odpocząć, posilić się i podziwiać niezapomniane widoki na piękną okolicę. A na czas podziwiania widoków warto zamówić aromatyczną słodką herbatę ziołową (bylinowy czaj), której tajemnicy przygotowania nie zdradzi żaden Słowak.

M&M Osip-Pokrywka

Wnętrze Tropikalnego Raju
Wnętrze Tropikalnego Raju
Wnętrze Tropikalnego Raju
Wnętrze Tropikalnego Raju
+12
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas