Roztoczańskie szumy - nasz cud natury

Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi.

Roztoczańskie wodospady znalazły się na liście nowych cudów Polski
Roztoczańskie wodospady znalazły się na liście nowych cudów Polski123/RF PICSEL

Nie bez powodu piszemy o wodospadach na Roztoczu. To miejsce znalazło się na liście siedmiu nowych cudów Polski. Wybrali je czytelnicy „National Geographic Traveler”. I nikogo nie trzeba przekonywać, że to niezwykłe miejsce stworzone przez naturę zasłużyło na wyróżnienie.

Przy tej okazji warto odwiedzić Roztocze, które jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Leży też w miejscu niezwykłym, bo przy granicy Polski z Ukrainą, gdzie dawniej obok siebie mieszkali Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy...

Wzgórza i doliny Roztocza najlepiej zwiedzać pieszo

Jest tu mnóstwo szlaków turystycznych. Wiele prowadzi przez wspaniałe buczynowe lasy, nieopodal malowniczych przełomów rzek. A po drodze można zwiedzać zabytki dawnego przemysłu (np. stare młyny, czy pozostałości po hutach, gdzie potężne młoty były napędzane wartkimi potokami – wypalano tu rudy darniowe na żelazo, które potem eksportowano do całej Europy).

Warto przejść malowniczym „Szlakiem Szumów”

Ma długość ok. 17 km i bierze swój początek w Suścu. Szlak prowadzi przez rezerwat „Nad Tanwią”. Na zakolu rzeki Tanew, w miejscowości Huta Szumy, znajdują się aż 24 wodospady! Są regularnie położone, wzdłuż prostych linii, poprzecznie do brzegu rzeki. Wędrówka wzdłuż szumów – zwłaszcza o poranku, gdy opada poranna mgła – robi niesamowite wrażenie.

Rzeka Tanew
Rzeka Tanew123RF/PICSEL

W Polsce są jeszcze podobne wodospady

Np. w Zawoi w Beskidzie Żywieckim na Mosornym Potoku, czy w Beskidzie Niskim na Ruskich Wodospadach. One jednak mają znacznie wyższy stopień spiętrzenia wody, która spada gwałtownie. Tu, na Roztoczu, wodospady mają dużo kaskad, przez co właśnie są tak wyjątkowe.

Jak zwiedzać opisane miejsca i ich okolice

Informacja turystyczna. Pod numerem tel. 84 665 85 05 można uzyskać informację o zasadach zwiedzania rezerwatu; dowiemy się też, gdzie można dobrze zjeść oraz gdzie znaleźć niedrogi nocleg (więcej wiadomości na stronie internetowej: www.roztoczewita.pl/rezerwat-nad-tanwia).

Susiec: atrakcje turystyczne w gminie – szczegółowe informacje znajdziesz na portalu: turystyka.susiec.pl

Narol: atrakcje w mieście i gminie: poczytasz o nich na stronach internetowych: bramyroztocza.pl oraz www.narol.pl Warto zobaczyć m.in. rezerwat torfowiskowy, las bukowy, pałac.

Zespół parkowo-pałacowy w Narolu koniecznie trzeba odwiedzić – pałac wzniesiono w drugiej połowie XVIII w. (zbudowany jest w stylu barokowym, w centralnej jego części znajduje się sala balowa). Dziedziniec wokół poprzedza ozdobna brama, a droga prowadzi przez aleję starych lip. Wokół pałacu jest ogród typu włoskiego.

Botox na włosyStyl.pl
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas