Rudawy Janowickie. Na tropie cudów

To położone w południowo-zachodniej części Polski pasmo górskie niegdyś nazywano Górami Łomnickimi. Przyciąga jednym z Nowych Cudów Polski, gąszczem atrakcyjnych tras pieszych i skałkami, które magnetyzują zarówno miłośników wspinaczki i amatorów fotografii. Ale to nie koniec atrakcji.

article cover
123RF/PICSEL

Rudawy Janowickie. Na tropie cudów

Jedną z największych atrakcji, które zapewniają malownicze widoki i mnóstwo miejsc, w których można wykonać atrakcyjne zdjęcia są skałki i skalne miasteczka. Obowiązkowy kadr na Insta - Skalna Brama im. Klobera. Ale nie zawiodą również Starościnskie Skały, Skała Enis, Mała Czaszka, Konie Apokalipsy i inne.
 Na terenie Rudaw znajdują się liczne opuszczone kamieniołomy. Można też zauważyć ślady dawnego górnictwa: wyloty sztolni i szybów oraz hałdy. To właśnie od bogatych złóż rud metali Rudawy zyskały swoją nazwę. Wydobywano tu: żelazo, arsen, miedź, a nawet złoto. W Kowarach można zwiedzać sztolnie w dawnej kopalni uranu. Niektóre skały na tych terenach wykazuje podwyższony poziom promieniowania.
Sokoliki to prawdziwa mekka wspinaczy skałkowych. Ale kto chce się wspiąć na platformę widokową i podziwiać piękny widok na okolicę, a nie opanował sztuki wspinaczkowej, nie musi się martwić. Może skorzystać z żelaznych krętych schodów.
Jedyne schronisko turystyczne w Rudawach janowickich to Szwajcarka.
+7
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas