Reklama

Reklama

Samochodem do Chorwacji. Wszystko, co musisz wiedzieć

Chorwacja od dawna zajmuje czołowe miejsce wśród wakacyjnych kierunków Polaków, a duża część naszych rodaków wybiera się tam własnym samochodem. W tym roku z pewnością będzie podobnie, zwłaszcza, że obiecywane wcześniej bezpośrednie połączenie pociągiem z Polski do Chorwacji finalnie nie wystartuje. Ile zatem trwa i kosztuje taka podróż? Sprawdźmy najpopularniejsze trasy, niezbędne opłaty i wszystko, o czym należy pamiętać.

Dużą zaletą Chorwacji jest fakt, że znajduje się stosunkowo blisko Polski, a dzięki drogom szybkiego ruchu możemy dotrzeć na wakacje nawet w 10 godzin. Wszystko zależy od tego skąd wyruszymy i gdzie zakończymy naszą podróż, a także, czy po drodze planujemy dodatkowy nocleg lub zwiedzanie. Nie bez znaczenia są również opłaty za przejazd, a także nowy sposób zakupu winiet, dlatego warto zaplanować swoją podróż wcześniej i dobrze się przygotować.

Zobacz również: Sezon zagadka. Wakacje drogie, ale Polacy i tak wyjadą. Tylko dokąd?

Reklama

Jaką trasę do Chorwacji wybrać i jakie dodatkowe opłaty uwzględnić?

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski ze względu na wygodę bardzo często podróżują przez Niemcy, pokonując tym samym nieco dłuższą, choć zarazem najszybszą dla siebie trasę. Najczęściej uczęszczane są jednak drogi prowadzące z południa naszego kraju - przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry. W zależności od tego, gdzie rozpoczniemy wyjazd i do której chorwackiej miejscowości zmierzamy, podróż samochodem potrwa średnio od 12 do 16 godzin, a trasa wyniesie ok. 1200 - 1600 km w jedną stronę. Można też pokusić się o podobny kilometrowo przejazd przez Bośnię i Hercegowinę, jednak wówczas nasza podróż może potrwać nawet 20 godzin.

Najczęściej wybierane przez Polaków są trzy trasy:

Trasa I: Czechy - Austria - Słowenia - Chorwacja

Koszty dodatkowe: winiety ok. 170 - 360 zł + autostrady ok. 100 - 150 zł

Trasa II: Czechy - Słowacja - Austria - Słowenia - Chorwacja

Koszty dodatkowe: winiety ok. 220 - 420 zł + autostrady ok. 100 - 150 zł

Trasa III: Słowacja - Węgry - Chorwacja

Koszty dodatkowe: winiety: ok. 90 - 130 zł + autostrady ok. 100 - 150 zł

Podróżując nad Adriatyk samochodem poza kosztami paliwa należy uwzględnić także dodatkowe opłaty. Praktycznie wszystkie kraje po drodze stosują system winiet, które można nabyć tradycyjnie na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych, a także przez Internet. Z warunkami zakupów tych ostatnich warto zapoznać się z wyprzedzeniem, ponieważ w niektórych przypadkach czas aktywacji winiety może się wydłużać.

Pamiętajmy także, że od początku 2022 roku w Czechach oraz Słowenii obowiązują już tylko winiety elektroniczne - można je zakupić w dedykowanych sklepach internetowych lub wyznaczonych punktach sprzedażowych, a w przypadku Czech także w terminalu samoobsługowym.

Na terytorium Chorwacji nie stosuje się systemu winiet, jednak podobnie jak w Polsce, autostrady są płatne. Płatności za wyznaczone odcinki można dokonywać w punktach autostradowych kartą lub gotówką.

Aktualne opłaty za autostradę w Chorwacji najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie internetowej: hac.hr/hr/cestarina/cjenik.

Zobacz również: Bałtyk się dusi. Martwe strefy rosną w oczach

Jakie dokumenty zabrać na podróż autem do Chorwacji?

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego Polacy mogą przekraczać granicę za okazaniem dowodu osobistego. Niezbędne jest również zabranie ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego wraz z ważnym przeglądem technicznym i aktualną polisą OC. Aktualnie podróżując przez Bośnię i Hercegowinę samochodem zarejestrowanym w Polsce nie jest już konieczne posiadanie tzw. zielonej karty, czyli międzynarodowego certyfikatu ubezpieczeniowego

Chcąc skorzystać z bezpłatnej podstawowej opieki medycznej na terenie krajów członkowskich UE należy mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub ubezpieczenie turystyczne, które w razie nagłej potrzeby zagwarantuje nam pełniejszą ochronę.

Aktualnie wszystkie ograniczenia wjazdowe zw. z pandemią COVID-19 na wskazanych trasach zostały zniesione. Niewielkie obostrzenia obowiązują jedynie w Niemczech oraz Bośni i Hercegowinie.

Zobacz również: Jezioro Garda. Perła północnych Włoch

Czy to się opłaca?

Wyjazd do Chorwacji samochodem to dobre rozwiązanie, gdy planujemy podróż w więcej osób lub aktywne zwiedzanie kraju. Mimo, że koszt paliwa przy obecnych cenach wyniesie ok. 700-1100 zł w jedną stronę, a do tego dojdą jeszcze opłaty drogowe to pozwoli nam to na najbardziej ekonomiczną podróż.

Dobrą alternatywą dla osób, które wolą niskobudżetowe wyjazdy i nastawiają się na wypoczynek w jednym miejscu będzie podróż pociągiem. Wiele z nich z pewnością miała nadzieję, że w tym roku nad Adriatyk będzie się mogła dostać z Polski bezpośrednią koleją, ale niestety obiecywane połączenie na razie nie wystartuje. Wciąż jednak możemy skorzystać z połączenia z przesiadką w Pradze, skąd do Splitu i Rijeki kursuje pociąg nocny - czas przejazdu zajmuje od 17 do 20 godzin, a ceny biletów zaczynają się już od ok. 100 zł dla dziecka i ok. 200 zł dla osoby dorosłej.

Bez wątpienia najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu pozostaje samolot, choć to najdroższe rozwiązanie, zwłaszcza w sezonie. Mimo, że sama podróż zajmie nam średnio tylko 2 - 4 godzin to koszt biletu dla jednej osoby z uwzględnieniem bagażu wyniesie przynajmniej kilkaset złotych.

Sylvia Voyages

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy