Sanktuaria maryjne w Polsce

Dzień 3 maja w Kościele katolickim jest wielkim świętem – to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W sanktuariach maryjnych odprawiane są specjalne nabożeństwa.

Jasna Góra
Jasna Góra123/RF PICSEL

Sanktuarium to miejsce szczególne, do którego pielgrzymują wierni ze wszystkich zakątków. W Polsce jest kilkaset sanktuariów, a prawie 80 proc. z nich to miejsca kultu maryjnego. W wielu wierni modlą się przed cudownymi obrazami.

Jasna Góra i Licheń

Kult Maryi jako szczególnej Opiekunki Królestwa i Korony Polskiej, datuje się co najmniej od lwowskich ślubów Jana Kazimierza (w 1656 r.). Koronacji Maryi na królową Polski dokonano w 1717 r. na Jasnej Górze w Częstochowie, dziś najbardziej znanym naszym sanktuarium.

Jego początki sięgają 1382 r., kiedy książę Władysław Opolczyk osadził tu paulinów z Węgier (oni to nazwali swą siedzibę Jasną Górą na pamiątkę macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie). Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus sprowadzono z Rusi dwa lata później.

Ale największym polskim kościołem, zaliczającym się też do największych w Europie (7. miejsce) i na świecie (11), jest bazylika w Licheniu – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Cudowny obraz, powstały w drugiej połowie XVIII wieku, został ukoronowany w 1967 r.

Na Warmii

Pierwsza wzmianka o cudownym obrazie w Gietrzwałdzie pochodzi z 1583 r. Na wstędze widnieje napis: Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów.

W 1967 r. prymas Polski Stefan Wyszyński, przy współudziale kardynała Karola Wojtyły dokonał koronacji obrazu. Ale niewielka warmińska miejscowość słynie przede wszystkim z objawień Najświętszej Maryi Panny (1877 r.). Jako jedyne na ziemiach polskich zostały oficjalnie uznane przez władzę kościelną.

Podlasie i Czerwińsk

Królową Podlasia jest Matka Boska Kodeńska. Według legendy jej obraz w 1630 r. wykradł z Rzymu książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym i umieścił w kościele w Kodniu. Historycy twierdzą jednak, że dzieło zostało po prostu kupione przez księcia Sapiehę w Hiszpanii.

Obraz koronowano w 1723 r. (jako trzeci na ziemiach Rzeczypospolitej, po obrazie z Częstochowy i Trocka). W Czerwińsku natomiast znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia (koronowany w 1970 r.). Wzorem dla XVI-w. malarza był cudowny wizerunek Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore.

Informator

Licheń Stary leży w województwie wielkopolskim. Z Konina można dojechać autobusem (16 km). 20 km od Lichenia biegnie autostrada A2.

Gietrzwałd znajduje się w połowie drogi między Ostródą a Olsztynem. Z obu miast, a także z Torunia, Bydgoszczy i Iławy dojedziemy pociągiem.

Czerwińsk jest położony 63 km od Warszawy. Najlepiej dojechać busem.

Kodeń leży przy granicy z Białorusią, 204 km z Warszawy. Można dojechać pociągiem do Terespola, a dalej autobusem.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas