Reklama

Sanktuarium Matki Bożej w Domaniewicach

Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną kaplicę Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Budowę ukończono w 1633 roku.

W kaplicy umieszczono obraz Najświętszej Maryi z Dzieciątkiem, który szybko został przez wiernych uznany za cudowny, jako że modlący się przed nim wierni doznawali łask, o które prosili. Mieszkańcy okolicznych wsi gorąco wierzą w sprawczą moc Matki Bożej i wznoszą do niej modlitwy o pomoc, a także dziękują Jej za dotychczasową opiekę. Okolicę tę bowiem od stuleci omijają wszelkie zarazy i klęski żywiołowe, oszczędzając dobytek i plony ludności żyjącej na tych ziemiach z rolnictwa.

Reklama

Warto odwiedzić to sanktuarium i pokłonić się Najświętszej Maryi pocieszycielce strapionych. Przybywający tu pielgrzymi proszą Ją o łaski uzdrowienia, ratowania rodzin przed rozpadem, trzeźwości. I mówią, że Maryja nikogo nie zostawi bez pomocy, każdego przytuli do serca, dając mu ukojenie.

Domaniewice – łowicka perła

Leżąca nieopodal Łowicza wieś Domaniewice została założona prawdopodobnie już w XIV stuleciu i stanowiła wówczas własność biskupów gnieźnieńskich.

Jest to prawdziwa perła tego regionu. Nieskażone przemysłem tereny pozwalają ich mieszkańcom na życie blisko natury, w poszanowaniu przyrody i w miłości do Boga. To właśnie tutaj znajduje się jedno z najbardziej znanych i najpiękniejszych sanktuariów diecezji łowickiej. Jest to zarazem najstarsze miejsce kultu Matki Bożej na zachodnim Mazowszu.

Każdego roku w Domaniewicach odbywają się uroczyste dożynki i odpust. Przybywają tutaj pielgrzymi zarówno z całej diecezji łowickiej, jak i z odległych miejscowości. Msza święta jest odprawiana na placu znajdującym się w pobliżu sanktuarium.

Główne święto poprzedza trzydniowe triduum, podczas którego mieszkańcy okolicznych wsi całymi rodzinami czuwają i modlą się przed obrazem Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych.

Niespełna rok po koronacji obrazu w Domaniewicach doszło do świętokradztwa. Korony zdobiące głowy Maryi i jej Dzieciątka zostały skradzione. Na uroczystościach rocznicowych biskup łowicki na sprawców kradzieży nałożył ekskomunikę. Grzesznicy nie mogą przyjmować sakramentów świętych ani nie wolno im urządzić pogrzebu kościelnego, przez co są skazani na wieczne potępienie. Kara zostanie zniesiona w przypadku zwrotu koron i okazania przez złodziei skruchy.

Kradzież koron

Cudowny Obraz Matki Bożej

Mimo że księga łask poświadczająca cudowność obrazu wiele lat temu zaginęła, jego sława nie słabnie. Będący repliką znajdującego się w Rzymie obrazu Najświętszej Mari Panny Śnieżnej wizerunek Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Matki Pięknej Miłości w 1640 roku został ozdobiony wykonanymi ze srebra i pozłacanymi koronami, a w 1760 roku srebrnymi sukienkami.

O wielkiej czci, jaką przez stulecia darzyli obraz miejscowi parafianie i mieszkańcy całego Księstwa Łowickiego, świadczą liczne wota dziękczynne. Najcenniejsze zostały w 1831 roku przeznaczone na obronę kraju. W 1999 roku Jan Paweł II poświęcił złote korony, które 8 września 2000 roku nałożono Maryi podczas koronacji.

Stefan Wyszyński

Niewielkie, leżące na uboczu, z dala od dużych miast i szlaków pielgrzymkowych Domaniewice stały się znane dzięki Prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który w 1975 roku podniósł kaplicę z obrazem Maryi do rangi sanktuarium i nadał mu nazwę Sanktuarium Matki Bożej Domaniewickiej Pocieszycielki Strapionych. Na placu pielgrzymkowym stanął pomnik upamiętniający Prymasa Polski i jego zasługi dla Kościoła.

Wybudowana w 1633 roku kaplica znajduje się ok. 900 m od kościoła parafialnego, jednak to właśnie ta nieduża świątynia jest miejscem największego kultu, bo w niej znajduje się obraz Pocieszycielki Strapionych. Tutaj także, przed obliczem Matki Pięknej Miłości, młodzi pragną zawrzeć związek małżeński.

Do dziś w jej wnętrzach zachowały się także cenne zabytki, m.in. 2 ołtarze boczne pochodzące z 1760 roku – znajdujący się po lewej stronie zadedykowany Panu Jezusowi Biczowanemu i będący po stronie prawej ołtarz świętego Franciszka.

W kaplicy znajdują się także XVIII-wieczna ambona oraz chór. Warto zwrócić uwagę na niezwykłe organy, które ok. 1825 roku zyskały unikatową oprawę w kształcie orła w koronie z szeroko rozpostartymi złoconymi skrzydłami. To jedyne na świecie tak oryginalnie zdobione organy kościelne.

Jak dojechać

Sanktuarium znajduje się w odległości 16 km od Łowicza i 60 km od Łodzi. Do tych miast kursują pociągi oraz autobusy państwowych i prywatnych przewoźników. Łatwo także dojechać autostradą A2 – należy wybrać zjazd na Łowicz.

Msze święte odbywają się w dni powszednie o godz. 7, 7.30 i w środy o 17 (w kaplicy), w niedziele i święta o godz. 7, 9, 12, 16.30 (w kaplicy). W każdą środę o 16.30 odbywa się Nowenna do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe codziennie o 16.30.

Cuda i objawienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama