Santiago de Compostela. Nie tylko wymiar duchowy
Nie ma jednej drogi, ale wszystkie spotykają się przy przepięknym ołtarzu. Podróż do Santiago ma jednak nie tylko wymiar duchowy.
Przy grobie apostoła. Miasto pielgrzymów
Szlak Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, zaczynała się niegdyś w Estonii. Przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję prowadziła do Santiago de Compostela. Istniejąca od ponad tysiąca lat jest jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych, obok tych do Rzymu i Jerozolimy.
Hiszpanie mają powiedzenie, że wielu rozpoczyna ten szlak jako turyści, ale kończy jako pielgrzymi. Zwłaszcza uroczysta msza w katedrze przed ołtarzem okadzanym dwumetrową kadzielnicą jest wyjątkowym przeżyciem.
Dopełnieniem wizyty jest spacer po ulicach starego miasta, wpisanego na listę zabytków UNESCO. Nie tylko dusza znajdzie tu ukojenie, bo Galicja, której stolicą jest Santiago, słynie z wyjątkowo pysznego jedzenia.
W porcie La Coruña
La Coruña jest ważnym portem regionu Galicji z bogatą historią. Leży nad bajkowo ukształtowanym wybrzeżem.
Miasto zostało założone przez Rzymian i to z czasów ich panowania pochodzi słynna latarnia morska, zwana Wieżą Herkulesa. To najstarsza funkcjonująca latarnia na świecie. Mieści się w fantastycznym parku Monte de San Pedro rozciągającym się wzdłuż zielonego, klifowego wybrzeża.
Warto przy okazji wycieczki do La Coruñy odwiedzić interaktywne Muzeum Ludzkości (Museo Domus lub Casa del Hombre), poświęcone ludzkiemu organizmowi. Zaprojektował je słynny japoński architekt Arata Isozaki.
Na fali
Spacerem z La Coruñy docieramy na plażę Orzán, ulubione miejsce ćwiczeń surferów. Uprawiany przez nich sport jest tutaj tak popularny, że poświęcono im pomnik. Jest dość niezwykły, bo unosi się nad falami. Nic dziwnego też, że Galicja, jako nadmorski region, słynie ze wspaniałej kuchni bogatej w owoce morza.
A charakterystyczne muszle przegrzebków stały się symbolem Drogi św. Jakuba. Kiedyś zabierali je ze sobą pielgrzymi na znak i dowód, że dotarli do grobu apostoła.
Informacje
✣ Stolicą regionu jest Santiago de Compostela. Pielgrzymi docierają tu z różnych punktów Drogi św. Jakuba oznakowanej żółtymi muszlami. W północnej Polsce znajduje się część tego popularnego szlaku.
✣ Dla niektórych pielgrzymów Santiago nie jest finałem. Idą jeszcze kilkadziesiąt kilometrów dalej na zachód, do Cabo Fisterra, i tam na przylądku wysuniętym w morze symbolicznie palą swoje rzeczy, by zacząć życie od nowa.
✣ Galicja posiada trzy międzynarodowe lotniska w Santiago de Compostela, lotnisko w Vigo i lotnisko w La Coruña. Tanie linie lotnicze nie oferują bezpośrednich przelotów, trzeba się przesiąść w jednym z europejskich miast. Najszybciej dotrzemy przez Madryt lub Barcelonę.
✣ Kuchnia – specjalnością są owoce morza w różnej formie i pieczone pierogi z rozmaitym nadzieniem. Co na deser? Pyszne ciasto migdałowe!