Reklama

Reklama

Sardynia - plaże i nuragi

Druga co do wielkości (po Sycylii) włoska wyspa Morza Śródziemnego jeszcze do niedawna rzadko bywała celem wakacyjnych podróży Polaków.

Jeśli ktoś poszukuje zabytków, nie znajdzie ich tu zbyt wiele. Ale jeśli szuka spokoju - jest go tutaj pod dostatkiem. Zwłaszcza przed i po sezonie.

Najpiękniejsze - Costa Verde i Costa Paradiso

Na Sardynię można pojechać właściwie o każdej porze roku: nawet zimą temperatura rzadko spada tu poniżej 15 stopni. Poza sezonem (trwa od maja do października) większość hoteli i pensjonatów jest jednak zamknięta na głucho.

Sardynia to przede wszystkim plaże - jedne z najpiękniejszych w Europie, choć nie jako całość wybrzeża, ale jego fragmenty: Costa Verde na zachodnim wybrzeżu czy Costa Paradiso na północy. Miasta Sardynii są nieco senne i prowincjonalne. Najciekawsze z nich - Alghero - którym przez wieki władali Hiszpanie, wciąż pełne jest pamiątek po katalońskiej przeszłości. Z Alghero pochodzi Elisabetta Canalis, narzeczona George'a Clooneya. Ich wspólna wizyta w tym mieście latem tego roku była sensacją.

Reklama

Park Narodowy i drzewo korkowe na płaskowyżu

Na północnym krańcu Sardynii znajduje się krajobrazowa perełka - La Maddalena - archipelag kilku wysp objętych parkiem narodowym. Nazwa archipelagu pochodzi od nazwy największej z wysp i znajdującego się na niej miasteczka. Wnętrze Sardynii jest suche i górzyste. Warto pojechać na pokryty lasem korkowym płaskowyż Gennargentu - Sardynia jest największym producentem korka w Europie.

Krajobraz wyspy urozmaicają tysiące nuragów - tajemniczych budowli z kamienia o charakterze obronnym przypominających wieże - pozostałość po cywilizacji nuorskiej (X-VIII w.p.n.e). Kres cywilizacji nuorskiej i kamiennych budowli położyli Rzymianie i Kartagińczycy.

MP

Życie na gorąco 48/2010

Przed wyjazdem warto wiedzieć

Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską. W sezonie na Sardynię można dostać się kilkoma tanimi liniami przez Mediolan, Berlin lub Londyn. Z włoskich portów (np. Genua) na Sardynię kursują promy. Koszt przeprawy dla czterech osób z samochodem to ok. 160 euro w obie strony.

Pensjonaty znajdują się głównie na wybrzeżu. Ciekawą propozycją (także cenową!) są kempingi (np. za pośrednictwem Vacansoleil, tel. 81-444 44 81). Domek dla 6 osób z łazienką i kuchnią - od 1800 zł za tydzień.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje