Śladami templariuszy po Polsce

Ten tajemniczy zakon miał swoje siedziby na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Od lat ściągają tam poszukiwacze ich bajecznego bogactwa.

"Templariusze", aut. Münchener Bilderbogen (1870)
"Templariusze", aut. Münchener Bilderbogen (1870)East News

Ich skarbów szukano w zamkach i kościołach całej Europy, także w Polsce. Naprawdę nazywali się: Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, a miano templariuszy zyskali od słowa „templum”, co po łacinie ma wiele znaczeń: kościół, świętość, niebo...

Zakon powstał na początku XII w. z kilku rycerzy, którzy mieli bronić pielgrzymów przybywających do Jerozolimy. Zakon jednak stale się rozrastał i po zakończeniu krucjat rycerze zaczęli osiedlać się we Francji, Anglii, Portugalii, dotarli również na wschodnie rubieże Europy. Zbudowali prawie 100 zamków w Europie, w tym kilka w Polsce.

Byli świetnymi organizatorami. Zarządzali majątkami ziemskimi i zajmowali się... bankowością. Ponoć nawet królowie byli zadłużeni u templariuszy. Tak rodziły się legendy o zgromadzonym przez nich złocie i drogich kamieniach.

W Polsce do dziś zostały ślady po trzech komandoriach (jednostkach) templariuszy: w Chwarszczanach, Oleśnicy Małej i Starym Drawsku. Ale niektórzy historycy uważają, że takich miejsc jest więcej...

Po niespełna dwustu latach zakon przestał istnieć. Templariusze nagle musieli opuścić swe siedziby i jest wielce prawdopodobne, że ukryli część skarbów. Rycerzy zaczęto oskarżać o herezję. Ale tak naprawdę chodziło o przejęcie ich majątku.

Oleśnica Mała

Na Dolnym Śląsku, właśnie w Oleśnicy, była najważniejsza komandoria templariuszy w tej części Europy. Rycerze przybyli tu w 1226 r., sprowadzeni przez księcia śląskiego, Henryka Brodatego. Przekazał on templariuszom zamek myśliwski, lasy i pobliskie wioski. Osiągali duże zyski z majątku i wiodło się im bardzo dobrze.

Kosciol sw. Stanislawa w Chwarszczanach – kosciol filialny, pierwotnie kaplica templariuszy, obecnie pod wezwaniem sw. Stanislawa Kostki
Kosciol sw. Stanislawa w Chwarszczanach – kosciol filialny, pierwotnie kaplica templariuszy, obecnie pod wezwaniem sw. Stanislawa KostkiEast News

Chwarszczany

W tej wsi, na północ od Kostrzyna (woj. zachodniopomorskie), stoi XIII-wieczna kaplica, zbudowana przez templariuszy. Być może są tam podziemne korytarze z ukrytym skarbem? Po likwidacji zakonu templariuszy kaplicę przejęli joannici, a potem krzyżacy.

Obecnie w dawnej kaplicy templariuszy w Chwarszczanach jest kościół św. Stanisława Kostki.

Ruiny zamku w Starym Drawsku
Ruiny zamku w Starym Drawsku Reporter

Stare Drawsko

W gminie Czaplinek, w Zachodniopomorskiem, znajdują się ruiny zamku Drahim. Twierdza była przednią strażą (osłoną) siedziby templariuszy w pobliskim Czaplinku.

Zobacz także:

Hanoi - egzotyczna podróż do stolicy WietnamuStyl.pl
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas