Sleep tourism coraz popularniejszy. Wyjeżdżają na urlop, by się wyspać
Sen to istotny element codzienności, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jak się okazuje, coraz więcej osób bierze urlop, by się wyspać. Wzrost zainteresowania turystyką snu nie uszedł uwadze hotelom w różnych zakątkach świata. W ich ofertach coraz częściej pojawiają się udogodnienia dla niewyspanych.
Dlaczego sen jest taki ważny?
Wbrew pozorom snu nie można traktować jako straty czasu. Jego odpowiednia ilość to niezbędny czynnik, który pozwala nam zachować zdrowie i prawidłowo funkcjonować. W tym czasie organizm się regeneruje i nabiera sił.
Wystarczy zaledwie jedna nieprzespana noc, by na następny dzień odczuć nieprzyjemne skutki. Od razu pojawia się obniżony nastrój, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Trzeba jednak podkreślić, że długotrwałe problemy ze snem mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak np. otyłość, cukrzyca lub depresja.
Nie da się ukryć, że aktywny tryb życia, szybkie tempo dnia, stres w pracy, a także te małe oraz duże problemy codziennie odbijają się na jakości snu. Dość często pojawiają się trudności w zasypianiu, częste wybudzanie lub nawet całkowita bezsenność. W związku z tym coraz więcej osób wyjeżdżając na urlop, wybiera hotele, które pozwolą się im wyspać w komfortowych warunkach.
Zobacz także: Zasypiasz w taki sposób? To może skończyć się nowotworem
Czym jest sleep tourism? Nowy trend zyskuje na popularności
Zaburzenia snu dotykają coraz większej liczby osób. Stają się udręką, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że w przypadku narastającej bezsenności warto skonsultować się ze specjalistą. Wiele osób nie potrafi wyspać się we własnym łóżku, mając z tyłu głowy piętrzące się zadania i problemy. Znaleziono jednak rozwiązanie, które zyskuje na popularności na całym świecie.
Nie trzeba podkreślać, że urlop to dla wielu oderwanie się od codzienności i spędzenie wolnego czasu z dala od jakichkolwiek obowiązków. Jedni wolą spędzać go aktywnie, a inni na spokojnie leżąc, chociażby na plaży. Natomiast jeszcze inni biorą kilka dni wolnego, by się porządnie wyspać. Oczywiście nie przesypiają całych dni, ale zależy im na solidnym wypoczynku w nocy, który pozwoli się zregenerować.
Zobacz także: Jak długo można nie spać? Przypadek Randy’ego Gardnera
W tym celu szukają hoteli, które zapewnią komfortowe warunki ułatwiające zasypianie. Trend ten cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób, które na co dzień nie mają możliwości poprawy sennych nawyków. Natomiast hotele, w celu przyciągnięcia do siebie coraz większej liczby turystów, zaczęły wprowadzać do swoich ofert pokoje i apartamenty, które wspierają spokojny sen.
Tak hotele wspierają sleep tourism
Jak podaje CNN, sleep tourism zaczął zyskiwać na popularności od początku pandemii. Wyniki badań opublikowane w "Journal of Clinical Sleep Medicine" wskazują, że spośród 2500 przebadanych osób 40 proc. zgłosiło, że jakość ich snu znacząco obniżyła się od czasu pojawienia się koronawirusa.
W branży turystycznej sen gości hotelowych stał się więc priorytetem. Na przykład znajdujący się w Nowym Jorku hotel Park Hyatt oferuje apartament Bryte Restorative Sleep Suite o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych, który ma za zadanie ułatwiać gościom zasypianie.
Poza tym w sieci hoteli Rosewood Hotels&Resorts powstały tzw. miejsca odosobnienia "Alchemy of Sleep", których zadaniem jest propagowanie odpoczynku. Na tym jednak nie koniec, bo powstały w 2020 roku londyński hotel Zedwell ma w swojej ofercie pokoje, które dzięki odpowiedniej akustyce wspierają poprawę jakości snu.
Na całym świecie funkcjonuje o wiele więcej miejsc, których celem jest pomoc w przywróceniu odpowiedniego rytmu dobowego. Oferują m.in. możliwość wyboru rodzaju materaca, kołder i poduszek, a przede wszystkim gwarantują gościom spokój oraz ciszę. Poza tym placówki zapewniają relaksujące zabiegi takie jak masaże, czy też wyciszające zajęcia jogi. Na przykład londyński hotel Cadogan proponuje swoim gościom specjalne napary, mgiełki zapachowe oraz nagrania umożliwiające zasypianie.
Jak już wyżej wspomniano, sen ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a nieleczone zaburzenia mogą mieć negatywne działanie na cały organizm. Dr Rebecca Robbins, badaczka snu i współautorka książki "Sleep for Success!" w rozmowie z CNN podkreśliła, że branie urlopu skoncentrowanego na śnie rzeczywiście może być korzystne, ale istotna jest również pomoc specjalisty. "Jeśli ktoś przyjeżdża do takiego miejsca i nie widzi żadnych postępów, może to być spowodowane tym, że ma do czynienia z nieleczonymi zaburzeniami snu" - wyjaśnia. Dodała, że wybierając hotel, warto upewnić się, czy placówka współpracuje z naukowcami i ekspertami z dziedziny medycyny.
***