Reklama

Reklama

Słoneczny Zanzibar. Ulubiona wyspa Polaków

Polacy coraz chętniej podróżują po świecie. Jednym z ulubionych egzotycznych kierunków stał się dla nich Zanzibar. Autonomiczna część Tanzanii przyciąga słoneczną pogodą i pięknymi widokami. Chcąc połączyć spokojny odpoczynek ze zwiedzaniem, warto odwiedzić tę afrykańską wyspę.

Gdzie leży Zanzibar?

Wyspa Zanzibar jest znana również pod nazwą Unguja. Wchodzi w skład położonego na Oceanie Indyjskim Archipelagu Zanzibar oraz autonomicznej części Tanzanii - państwa we wschodniej Afryce. 

Archipelag zajmuje powierzchnię 2643 km². Składają się na niego dwie wyspy - Zanzibar i Pemba - oraz inne znacznie mniejsze. Unguja ma powierzchnię 1658 km², co sprawia, że jest największą tanzańską wyspą. 

Zanzibar jest znany z plantacji goździkowca i palmy kokosowej. To właśnie te surowce najczęściej eksportuje. Poza tym rozwinęło się tam rybołówstwo, ale istotne znaczenie dla wyspy ma przede wszystkim turystyka.

Reklama

Dlaczego warto odwiedzić Zanzibar?

Zanzibar spodoba się chcącym połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem. Urlopowiczom przypadnie do gustu plażowanie w otoczeniu wód o niezwykłym kolorze, a w pamięci z pewnością pozostaną piękne zachody słońca. 

Zanzibar skrywa wiele cennych perełek godnych odwiedzenia. Chcąc się tam wybrać, trzeba się jednak liczyć z dość sporymi kosztami. Podkreślenia wymaga również fakt, że wyprawa z Polski na Zanzibar trwa nawet kilkanaście godzin. 

Widoki, które można tam podziwiać, zdecydowanie są tego warte. Zanzibar oferuje wiele atrakcji, więc przyjrzyjmy się co warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Pierwszym punktem na liście wartych odwiedzenia miejsc na wyspie jest jej stolica. Miasto o tej samej nazwie skrywa dzielnicę, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Stone Town, czyli Kamienne Miasto to stara część Zanzibaru. Łączy w sobie elementy kultur Afryki, regionu arabskiego, Indii i Europy. Jak czytamy na oficjalnej stronie UNESCO, to właśnie znajdujące się tam budynki odzwierciedlają wpływy z różnych zakątków świata. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku. Można tam znaleźć takie zabytki jak Stary Fort, Dom Cudów, czyli pałac zbudowany przez sułtana Barghasha, rzymskokatolicką katedrę św. Józefa, czy też rezydencję handlarza niewolnikami Tippu Tipa. 

Poza tym będąc na Zanzibarze, warto wybrać się do parku narodowego Jozani. Uchodzi on za jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy. Zamieszkują go liczne gatunki zwierząt, a największym zainteresowaniem cieszą się gerezy trójbarwne. Wiele osób poleca również odwiedzić znajdujące się na Zanzibarze centrum motyli. Można tam spotkać niemal wszystkie gatunki tych owadów i obserwować jak wygląda ich rozwój i cykl życia. Do innych atrakcji należy odwiedzenie farm przypraw i plantacji alg. 

Zanzibar to niezwykłe miejsce do odpoczynku. Wyspa odznacza się białymi plażami, które w połączeniu z lazurowymi wodami tworzą piękny krajobraz. Chcący błogiego odpoczynku turyści doceniają przede wszystkim miejscowość Nungwi oraz Pingwe, a także Jambiani, Bwejuu, Paje oraz wyspę Mnemba.

Kiedy się wybrać na Zanzibar?

Zanzibar wydaje się być idealnym kierunkiem podróżniczym przez cały rok. Planując wyjazd, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę występowanie tam pory suchej i deszczowej. Ta druga przypada między marcem a majem. Miesiące te nie są więc najlepszym momentem na odwiedzenie Zanzibaru. 

Styczeń i luty to tzw. krótka pora sucha, podczas której termometry na Zanzibarze pokazują nawet ponad 35°C. W czerwcu przychodzi długa pora sucha. Trwa ona do października. W tym czasie temperatury sięgają nawet 29°C.  

W listopadzie można się spotkać z 30-stopniowym upałem. W tym miesiącu również występuje pora deszczowa. Opady nie są jednak tak intensywne, jak na początku roku. W grudniu natomiast można liczyć na idealną słoneczną pogodę. Termometry pokazują nawet 31°C. 

W związku z tym wiele osób poleca wybrać się na Zanzibar właśnie między grudniem a marcem. Patrząc jednak na panującą tam od czerwca pogodę, planując urlop w najbliższych miesiącach można rozpatrzyć ten afrykański kierunek.      

***

Zobacz także:

Za jakie przewinienia możemy zostać ukarani w samolocie?

Wakacje jak z koszmaru? Ryzyko odwołanych lotów i ogromnych kolejek

Tanie wakacje: Sześć wskazówek, które pomogą w 2022

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Zanzibar | wakacje 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy